Додати до маршруту

Замок князів Острозьких

GPS координати: 50°19’36”N 26°31’14”E
Рейтинг:
524 Переглядів 0 Коментарів 0 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Замковий комплекс в Острозі

Замковий комплекс в Острозі

Місто Острог - райцентр на півдні Рівненської області. Уже від самої назви міста віє чимось старовинним - і назва, як і саме місто, подорожуючого завжди каже правду; Не дарма тут в 1981 році був створений Державний історико-культурний заповідник.

Замковий комплекс в Острозі

У літописах Острог вперше зустрічається під 1100 роком в Іпатіївському літописі, хоча поселення, без сумніву, виникло набагато раніше.
Найважливішою архітектурною домінантою міста є замок князів Острозьких - справжня перлина давньоруського фортифікаційного мистецтва (вул. Замкова, 5).

Замок князів Острозьких

Замок князів Острозьких

Саме тут, в замку, де виявлено та залишки давньоруського городища, почав свій розвиток Острог. Його перші дерев'яні укріплення, збудовані ще в домонгольські часи, були повністю знищені татарськими ордами в 1241 році.

Замок князів ОстрозькихАле вже в першій половині сліду- ющего століття перший історія-но відомий князь з династії Острож- ських - Данило - восста- навливал на Судової (замко- виття) горі зруйновані споруди. Пізніше вони не раз добудовували та перебудовувалися, але все одно зберегли суворі середньовіччя. Князі Острозькі, які володіли містом майже без перерв з 14 по 17 ст., Були одними з найбагатших і найвпливовіших українських магнатів.

Замок князів Острозьких

Данило відомий своїми щедрими пожертвами місцевим храмам, він же смертельно поранив в битві королівського гетьмана Войцеха Целея. Його старший син Федір розширив острозькі володіння, воював на боці Яна Гуса проти Тевтонського ордена, сам воював зі своїм загоном в Грюнвальдській битві в 1410 р

Замок князів ОстрозькихВасиль Федорович Острозький (Красний) теж розширював володіння, був другом великого князя литовського Казимира Ягеллончиком.

Саме він побудував багато в Острозі, Дубно та інших волинських містах.

Його онук - литовський гетьман Костянтин Іванович Острозький - прославився перемогами над татарами.

Він заснував татарське передмістя з в'їзними вежею, де поселив взятих в полон татар.

Самим знаменитим же був його молодший син - Костянтин-Василь (1526 - 1608 рр.).

У 1550 році він став володимирським старостою, в 1559 році - київським воєводою, а після Люблінської унії ще й коронним сенатором.

Замок князів ОстрозькихЦе був успішний правитель і сміливий полководець, який всіляко підтримував православну церкву, розвивав українську культуру і друкарства.

Він був настільки багатим, що навіть ходило вираз: «багатий, як Острозький.

Закінчився цей могутній рід його молодшим сином Янушем (помер 1620 р), який не залишив дітей.

Замок розташований на відносно невеликій (0,7 га) овальної майданчику на пагорбі.

Сама природа тут піклувалася про оборону місця: південна і східна сторони замку виходили на крутий схил більш ніж 20-метрової висоти, а північна і західна частини відділені від міста глибокими ровами на основі колись існуючого яру.

Замок князів ОстрозькихВ ансамбль замку входять сьогодні чотири основних будівлі: житлова оборонна вежа - «Вежа мурована», Богоявленська церква, башта Нова та дзвіниця більш пізньої забудови (1905 р).

Найдавніша споруда фортеці - «Вежа мурована» (так вона названа в акті від 1603 про розділ маєтків князя Костянтина-Василя Острозького між його синами.

Перші камені в її фундамент поклав ще Данило Острозький. Розміщена вона біля південно-східного кута замкового пагорба.

Це досить рідкісний для України тип середньовічної башти-донжона. У нижньому ярусі будівлі зберігалися різні припаси, тут же був зроблений глибокий колодязь. Верхні частини вежі - результат пізніших перебудов ХIХ - початку ХХ століть.

Вже після ремонтних робіт в 1913 - 1915 рр. приміщення було пристосоване під музей з бібліотекою. Сьогодні в 9 залах музею - досить цікава експозиція Острозького краєзнавчого музею.

Замок князів Острозьких. В'їзд до міста

Замок князів Острозьких. В'їзд до міста

У декількох десятках метрів від Вежі Кам'яної - Богоявленський собор, типовий зразок хрестовокупольної системи, такої популярної в домонгольської Русі. Коли саме з'явився цей храм, іторікам невідомо.

Замок князів Острозьких

Припускають, що ще за часів Василя Красного. Церква була частиною оборонних споруд міста: для цього її північну стіну, яка виходить на глибокий штучний рів, було ущільнено до 2,8 м. І пов'язане з фортечними стінами.

Замок князів Острозьких.У нижній її частині з'явилися бійниці, у верхньому - досить широкий уступ для вартових.

Після переходу місцевих князів в католицизм Богоявленський храм було піддано анафемі.

Церква більше 200 років пустувала і до середини XIX ст. перетворилася на руїни.

Лише в 1886 р почалася реконструкція храму за проектом архітектора В. Токарева.

В інтер'єрі було встановлено масивний «візантійський» іконостас роботи петербурзьких майстрів. Стіни покрили розписами.

У південно-західному куті замкового двору знаходиться третя пам'ятка ансамблю - Нова вежа, яку іноді ще називають Кругла. За віком вона трошки молодша за Кам'яної і церкви. Відомо, що ще за часів Василя Красного місто обвели фортечними стінами і вже тоді, в середині 15 століття, були закладені нижні частини Нової башти.

Замок князів Острозьких. В'їзд в Острозький замокВідразу біля замку, відділений від нього глибоким ровом, витягнувся невеликий прямокутний сквер.

Тут встановлена ​​в 1978 р невелика стела, присвячена 400-річному ювілею Острозької академії.

Саме тут колись знаходилося скромний будинок, під дахом якої вийшли в світ знамениті видання Івана Федорова - «Азбука», Острозька Біблія.

Серед архітектурних пам'яток Oстрога Луцькі Ворота займають особливе місце.

Протягом довгих років служили вони як важливий захисний пункт в західній частині міських укріплень з боку Луцька, одночасно виконуючи функції міських воріт і бойової башти. Остання обставина зумовила своєрідність їх об'ємного побудови.

Замок князів Острозьких. Богоявленська церква

Замок князів Острозьких. Богоявленська церква

Внутрішня стіна з боку міста була з'єднана з лінією оборонних стін, тоді як весь інший обсяг виступав назовні, створюють ідеальні умови для флангового обстрілу під час облоги. Зараз тут - музей стародруків, колекція книг вражає як на масштаби міста.

Замок князів Острозьких. На території замку

Замок князів Острозьких. На території замку

Піднявшись від Луцької башти ще вище, до верхньої площадки Червоної гори і потім звернувши направо по крутому спуску, можна вийти до Татарської вежі - наступного важливого оборонного пункту міста.

Замок князів Острозьких. На території замку

Назва вежа отримала від сусідства з Татарським передмістям. Це був головний міський вхід з боку Корця та Звягеля. Вежа вельми схожа на Луцькі Ворота, і збереглася до наших часів набагато гірше.

Замок князів Острозьких. костел

Замок князів Острозьких. костел

Історія не зберегла імен архітекторів, які звели Луцькі і Татарські ворота, але ясно те, що майстри ці наочно були знайомі з давньоримської архітектурою.

Замок князів Острозьких. На території замку

Бо як інакше пояснити надзвичайний композиційно-пропорційну схожість острозьких будівель з величною спорудою склепу Цецилії Метелли в Римі (кінець I століття до н.е.), яке, мабуть, було прообразом острозьких твердинь.

Замок князів Острозьких. підземелля

Замок князів Острозьких. підземелля

Найбільш древні будівлі, де зараз розміщується Острозька Академія, були зведені в другій пол. XVIII ст. і належали ордену капуцинів. 3 квітня 1750 князь Януш Сангушко, ординат Острозький, надав право Фундушовим на землі за валами Острога при Дубенській дорозі на будівництво капуцинського монастиря.

Замок князів Острозьких. підземелля

Замок князів Острозьких. підземелля

У тому ж році почалися будівельні роботи на кошти Таборовський старости Самуїла Лубківського. Після смерті Лубківського кошти надав Кнуд Фелікс Малинський, мечник Волинський. Автором проекту був архітектор Павло Антоні Фонтана (1696-1765), придворний архітектор Сангушків.

Замок князів Острозьких. Макет замкового комплексу в музеї

Макет замкового комплексу в музеї

До монастирського ансамблю увійшов костел та невеликий корпус келій, прибудований до костелу ..
Костел і монастир будувалися одночасно з господарськими будівлями, які розміщувалися на схід і південь від келій.

Замок князів Острозьких. Родове дерево князів Острозьких

Родове дерево князів Острозьких

У 1778 костел освячено під іменем Трійці ксьондзом Францишеком Коморницкого (1733-1780), єпископом Цесарополітанскім. У 1796 в костелі похований його засновник Кнуд Фелікс Малинський.

Замок князів Острозьких. музей

Замок князів Острозьких. музей

Костел був кам'яний двоповерховий, трехнефное будівля з циліндричними склепіннями базиліка, увінчаного високим двосхилим дахом з фронтоном. Перехід від верхнього, вузького, ярусу до нижнього здійснювався за допомогою плавних вигинів волют.

Замок князів Острозьких. В музеїФронтон прикрашало вікно у вигляді чотирьохпелюсткової квітки.

Фасад декорований межьярусним карнизом, іконою над центральним входом і вертикальними тягами, розміщеними відповідно до внутрішнього розподілу костелу.

З опису 1816 року дізнаємося, що фасад прикрашали скульптури Св. Франциска Ассизького і Св. Антонія Падуанського.

Скромні суворі фасади келій урізноманітнили карнизи, лиштви вікон.

Внутрішнє планування корпусу коридорна, з двостороннім розташуванням приміщень.

У костелі знаходилося 8 дерев'яних шикарно прикрашених вівтарів: Св. Трійці, розп'ятого Ісуса, Св. Франциска, Св. Фіделікса, Св. Йозефа, Св. Антонія, Св. Фелікса, Св. Тадеуша.

Замок князів Острозьких. В музеїПеред костелом розміщувалося кладовище, посередині стояла колона з фігурою Богоматері.

У 1832 був закритий монастир в Острозі, монахи переведені до Старокостянтинова, речі з костелу розібрані по інших монастирях.

Споруди та землі монастиря перейшли у власність уряду.

Довгий час монастир був порожній. Тут були розміщені військові склади.

Після появи в Острозі благодійно-освітнього Кирило-Мефодіївського братства в 1865 році його попечителька графиня А. Д. Блудова виклопотала дозвіл на передачу йому покинутого будинку монастиря. У 1865-1867 роки по її ініціативи монастир був реставрований, костел перебудований архітектором Глейзером на православну церкву в псевдо-руському стилі.

Замок князів Острозьких. Карета в музеї

Замок князів Острозьких. Карета в музеї

У 1923 році в будівлях монастиря розмістилася польська учительська семінарія. Церква залишалася православною. 13 березня 1931 року церкву закрили, а в 1937-1938 роках перебудована в костел. Псевдоросійское декорування знищили, але повністю відновити первісний вигляд храму не вдалося.

Замок князів Острозьких. Біблія

Замок князів Острозьких. Біблія

У роки другої світової війни і після неї будівлі костелу застосовувалися за різними потреб - будувалися і перебудовувалися, і тільки в 1994 році тут відкрився Острозький Вищий колегіум, пізніше перейменований в Острозьку академію.

GPS: 50 ° 19'36 "N 26 ° 31'14" E

Адреса: м Острог, вул. Академічна, 5

Контакт: +38 (03654) 2-25-93, 3-06-01

Коментарі