Додати до маршруту

Замковий (Турецький) міст, Кам'янець-Подільський

GPS координати: 48.67346191 26.56535912
Рейтинг:
2631 Переглядів 0 Коментарів 1 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Замковий міст вКам'янці-Подільськомувважається одним з семи чудес міста - це пам'ятка архітектури національного значення. Спорудження в народі називають Турецьким мостом. Сьогодні він являє собою суцільну кам'яну стіну, що з'єднують місто зі Старим замком.

Зараз він вже мало нагадує міст, більше схожий на греблю. Але близько півтисячі років тому це був міст, де не могли розвернутися два вози.

Історія Турецького мосту

Вперше в документах про міст згадується ще в 1494 році. Відповідно до гіпотези архітекторів-реставраторів, міст зводили римляни на початку 2 століття. Грунтуючись на цих припущеннях, міст включили в «Книгу рекордів України» як найстаріший.

Є припущення Пламеницький, що Замковий міст ймовірно зображений на колоні Траяна в Римі. На цьому мосту стратили Юрія Хмельницького.

З назвою Замковий міст був зафіксований в документах в 1540-х роках. Турецьким його стали називати після володіння містом турками в 1672-1699 роках. За час їхнього правління Кам'янець зазнав значної реконструкції.

У публікації Пламеницький 1990-х років міст називали Фортечним. Як зазначили автори, він грав провідну роль в оборонній системі не тільки замку, але і всього міста.

За час існування міст неодноразово зазнавав руйнувань і перебудов. До 1876 року міст мав кам'яні бар'єри і був настільки вузьким, що на ньому неможливо було роз'їхатися двом возів. Подорожнім, які бажають проїхати ним, доводилося чекати вдалого моменту, щоб ніхто не їхав на зустріч. Згодом тут з'явився сторож, який керував переїздом через міст.

За два кінця моста стояли вежі. У 1876 році для розширення дороги було розібрано більшу вежу Святої Анни. До сих пір збереглися лише незначні фрагменти тих веж. Міст розширили того ж року і зробили його більш зручним у користуванні, хоча так він назавжди втратив свою оригінальність.

У 1942 році за часів окупації міста фашисти останній раз провели значну реконструкцію Турецького мосту. Спорудження розширили до 7,5 метра, проїжджу частину - до 6 метрів, і підвищили поверхню за допомогою кам'яно-земляної шару до 2,5 метрів. Це позбавило міст угнутості і зробило рух транспорту зручніше.

У 1999 році Замковий міст увійшов до списку 100 найвидатніших пам'яток світу, які потребують ретельної уваги і збереженні. В результаті проведеного опитування в 2007 році жителі Кам'янця-Подільського визнали споруду одним із 7 чудес міста.

Як доїхати

Замковий (Турецький) міст розташований на півострові, в петлі річки Смотрич, з фортецею на мисі на вулиці Замковій. В'їжджаючи в замок, ви обов'язково проїдете по мосту - адже це чи не єдиний шлях до фортеці.

Цей об`єкт у статтях

Коментарі