Додати до маршруту

Яблуня-Колонія

GPS координати: 51°33’28”N 33°21’4”E
Рейтинг:
4507 Переглядів 1 Коментарів 1 Включень до маршруту
Додати до маршруту

У місті Кролевець (місцеві кажуть Кролевець) росте пам'ятка природи всеукраїнського значення.

Яблуня навесні. Квіточки починають розпускатися раніше за листя

Яблуня навесні. Квіточки починають розпускатися раніше за листя

Це Яблуня-колонія, надзвичайно рідкісне явище. Зазвичай яблуня розмножується насінням або кореневою системою, та кролевецька яблуня-колонія діє інакше. 

Гілки час від часу спускаються долу і відпускають пагінці, утворюючи нові стовбури, старі ж відмирають.

Площа пам'ятки, що охороняється державою - близько десяти соток. На таку площу яблуня розрослася приблизно за 200 років. Колись ця територія була за межами міста, тут було селище і маєток Андріївка; зараз яблуня знаходиться на території Школи юних натуралістів, що залишилася ще з радянських часів, тож саме цю школу треба шукати, щоб знайти яблуню.

Станція-школа юних натуралістів, Кролевець, район Андріївка. Фото: mnogomest.info

Станція-школа юних натуралістів, Кролевець, район Андріївка. Фото: mnogomest.info

Окрім надзвичайно поважного віку (зазвичай яблуні живуть до 50 років) та дивного способу розмноження, це дерево-сад має ще одну особливість, яку поки що не змогли пояснити вчені.

Справа в тому, що черенки від цієї яблуні поводяться в інших місцях як звичайні яблуні. Вони не розмножуються з гілок, і це дивно. 

Яблуня-колонія дає смачні яблука, трохи терпкі на смак

Яблуня-колонія дає смачні яблука, трохи терпкі на смак

Яблуня має прихований механізм розмноження, для якого потрібно травмувати камбій (кору), тоді закрутити це місце мохом та поліетиленовою плівкою, і залишити на зиму - до весни мають з'явитись корінці, після чого гілку можна обрізати і висаджувати, але це складна процедура, яка не завжди вдається навіть досвідченим садівникам. Це ж дерево розмножується самостійно. Можливо причина - у незвичному складі ґрунту навколо яблуні, адже для прискорення росту потрібні спеціальні кислоти, яких нема у природі. Втім, поки що нічого подібного не знайшли, і загадка залишається нерозкритою.

Яблуня квітне приблизно на початку травня. Видно плиту князя Мещерського під нею

Яблуня квітне приблизно на початку травня. Видно могильну плиту князя Мещерського під нею. Але сама могила - не тут, її давно немає. Фото: sfw.so

На сьогодні яблуня має 15 стовбурів, і, звісно ж, материнський стовбур давно вже загинув - мабуть, років 150 тому. 

Цікаво, що плодоносить яблуня-сад по черзі: один рік - одна половина, на другий рік - інша. Інша особливість - кручені стовбури та гілля яблуні.

До речі, під тінню стовбурів лежить могильна плита князя Петра Мещерського, котрому належав цей маєток у XIX столітті. Ця людина була церковним чиновником, а точніше - обер-прокурором, представником Імператора у синоді.

Про яблуню згадував відомий ботанік Мічурін у 1930-х рр, і просив відправити йому кілька живих черенків, запакувавши їх у мох. 

У середині XX століття стовбурів було 8 чи 9, а тепер майже удвічі більше. В середньому кожен стовбур - 30-40 см завтовшки.

Адреса: м Кролевець, вул. Андріївська, 71

Коментарі

  • Патріотичний Мандрівник

    від Патріотичний Мандрівник | 30 червня 2017

    Яблуня-колонія - незабутнє природне диво! Дерево-кущ, яке розрослося на площу в кілька соток.
    0 0