Додати до маршруту

Херсонська фортеця

GPS координати: 46°38’20”N 32°37’30”E
Рейтинг:
2866 Переглядів 0 Коментарів 0 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Можна сказати, що Херсонська фортеця це місто в місті. Серед усіх населених пунктів причорноморського регіону заснованих за наказом Катерини II, тільки Херсон був оснащений системою оборонних споруд. Це не було випадковістю, оскільки місто в ті неспокійні часи мало важливе геополітичне значення.

Очаківська брама

Очаківська брама

Початком будівництва оборонного комплексу вважається 8 вересня 1778 р Проект майбутньої фортеці був розроблений архітектором М.Н. Ветошкина. В ході будівництва він неодноразово піддавався змінам і виправленням з боку І. Ганнібала, І. Германа, К. Гаке, які, відверто кажучи, були далекі від проектування подібного роду об'єктів.

Херсонська фортеця, захід

Херсонська фортеця, захід

Ці фактори значно гальмували темпи будівництва, тому Потьомкіну довелося зробити кадрові перестановки вже по ходу будівництва, для виходу з ситуації. Роботи були завершені до приїзду Катерини II в 1787 р. Фортеця відповідала всім правилам фортифікаційних споруд того часу: навколо був насипаний потужний земляний вал, який разом з ровом створював практично непрохідну перешкоду для атакуючої сторони.

Залишки оборонного валу

Залишки оборонного валу

А зіркоподібна форма дозволяла вести прицільний вогонь практично по будь-якій точці. Крім того, була вирита система підземних тунелів на випадок тривалої облоги. В тунелях велася цілодобова вахта. Сили форту включали в себе вісім піхотних полків, інженерну роту і внутрішній батальйон. Крім будівель винятково бойового призначення були створені і допоміжні будівлі, до яких можна віднести пороховий льох, магазини провізії, артилерійську майстерню та інше.

Елементи фасаду херсонської фортеці

Елементи фасаду херсонської фортеці

Відразу ж після відкриття над фортецею нависла реальна загроза з боку Туреччини. У терміновому порядку почалися роботи зі зміцнення споруд та усунення недоліків, проте всі бої на щастя пройшли на підступах до міста, а фортеці не судилося взяти участьу жодній битві. 22 вересня 1835 за наказом Миколи I все приміщення фортеці перейшли у володіння міської влади.

Херсонська фортеця

Херсонська фортеця

Більшість добротних будівель були викуплені приватними особами для будівництва будинків в самому центрі міста. Зі збережених на сьогоднішній день об'єктів можна виділити «Московські» та «Очаківські» брами, пороховий льох, кілька фрагментів валу і будівлю міської в'язниці.

Херсонська фортеця

GPS: 46 ° 38'20 "N 32 ° 37'30" E

Адреса: м Херсон, вул. Перекопська, 13

Коментарі