Додати до маршруту

Кафедральний собор Непорочного зачаття Пресвятої Діви Марії

GPS координати: 49.55303574 25.59140778
Рейтинг:
2351 Переглядів 0 Коментарів 1 Включень до маршруту
Додати до маршруту

У Тернополі, на вулиці Сагайдачного 14, височіє величний храм - Собор Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії, також відомий як Домініканський костел. Колись в стінах цієї святині знаходився образ Скорботної Божої Матері з мертвим сином на колінах на тлі Єрусалиму у вечірніх сутінках. У 1940-1941 роках ікону вивезли в Росію. Храм завжди славився своїми фресками і незвичайної розписом інтер'єру. Однак під час Другої світової війни собор зазнав значних руйнувань. Вдалося зберегти деякі розписи інтер'єру, відновити обробку і скульптурні елементи. Сьогодні до цієї святині приходить багато відвідувачів, щоб помолитися і помилуватися відреставрованими фресками.

Собор Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії був побудований з тесаного каменю в другій половині 18 століття. Автором проекту став Август Мошинський. Будівництво почалося в 1749 році, а вже в 1779 храм освятили. Тоді в соборі було кілька вівтарів: святого Вінкентія з Феррари, Матері Божої Вервиці, святого Альберта і святого Томи Аквінського, Розп'ятого Ісуса Христа, святого Домініка, Яцека і неслави, святої Марії Магдалини і святий Теклі. Особливо вражали фрески собору, які розповідали про історію Ордену домініканців. Авторство розпису фресок бічних нефів належало Юзефу Хойніцкому. Не менш витонченою була і робота відомого польського художника Станіслава Строїнського. Саме його розпису стали окрасою інтер'єру храму.

На початку 20 століття храм реставрували за проектом архітектора Владислава Садловського, а художник Кароль Політинскій відновив старі і намалював нові фрески. На вежі встановили годинник, а на площі біля храму поставили статую покровителя храму - святого Вікентія. У квітні 1944 року під час боїв за Тернопіль Собор Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії зазнало значних руйнувань. Були знищені розпису, зруйнований купол церкви, вежа. У стінах храму знаходились склади, картинна галерея. І тільки в кінці минулого століття святиню віддали Української Греко-Католицької Церкви (УГКЦ). З 1989 року тут знаходиться Катедральний собор Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці. Нові розпису в церкви виконав художник Юрій Журавський. А громада зробила все для того, щоб в храмі було світло і затишно.

Крім собору, на території комплексу можна побачити стародавні будівлі, ще відомі як домініканські. Також зліва від головного входу в собор споруджено пам'ятник Патріарху Йосипу Сліпому, а праворуч - гранітний хрест на честь 10-річчя створення Тернопільської єпархії УГКЦ.

Цей об`єкт у статтях

Коментарі