Додати до маршруту

Ужгородська синагога

GPS координати: 48.62171555 22.29988861
Рейтинг:
3334 Переглядів 0 Коментарів 1 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Ортодоксальна синагога вУжгородібула відкрита громадою євреїв-ашкеназі в 1904 році. Авторами проекту стали архітектори Ференц Саболч і Дюла Папп. В цей час місто Ужгород був у складі Австро-Угорської імперії і міська влада пожертвували дуже цінний ділянку землі на березі річки Уж для втілення в життя мрії єврейської громади Закарпаття - будівництва синагоги.

Синагогу збудували в модному тоді неомавританском стилі на гроші багатих єврейських меценатів. Будівля з рожевого мармуру, облицьований червоними керамічними плитками і декоративним цеглою, ефектно виділялося в архітектурному стилі Ужгорода. Яскравим елементом синагоги стало зображення зірки Давида на центральному балконі фасаду будівлі. Особливо помпезно прикрасили дах: неомавританському мотиви були підкреслені мідними орнаментами і фігурними вежами. Вінчали будівлю символи Скрижалей Завіту.

У 1944 році, після знищення закарпатських євреїв, доля синагоги змінилася. У 1947 році радянська влада віддала синагогу Міністерству культури СРСР, де була заснована філармонія. Так, будівля перебудували відповідно до вимог до подібних об'єктів культури. Зірку Давида закрили стіною з крихітним віконцем. З даху будівлі зняли всі мавританські декорації, башточки. Екстер'єр будівлі став набагато скромніше. Зміни торкнулися і інтер'єру будівлі. Через перебудов повністю була зруйнована акустика. Пізніше всередині будівлі був встановлений орган. Так приміщення синагоги стало філармонією Ужгорода, а сьогодні це - головний концертний зал Ужгорода. У ньому знаходитьсяЗакарпатська обласна філармонія.

Відвідавши, колишню синагогу міста Ужгород, ви не тільки насолодитеся чудовою архітектурою, але і побачите один з кращих органів України.

Цей об`єкт у статтях

Коментарі