Додати до маршруту

Успенський собор, Мукачево

GPS координати: 48.43952942 22.71761703
Рейтинг:
1344 Переглядів 0 Коментарів 1 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Успенський собор вМукачево- символ незламної греко-католицької віри. Будувався протягом 50-ти років силами громади і був завершений завдяки видатному закарпатському просвітителю В. Довгович.

Історія собору

Спочатку на місці собору повинна була бути нова резиденція єпископа Ольшавского, на яку виділила кошти імператриця Марія Терезія. Наріжний камінь був закладений ще в 1753 році, проте єпископ запланував занадто велике спорудження, яке не встигли закінчити до його смерті в 1767 році. Наступник Ольшавского єпископ Брадач нашвидку завершив в незакінченому будинку чотири кімнати.

У 1800 році у нового єпископа Бачинського виникла ідея перебудувати недобудовану будівлю на церкву. З 1804 року маєток перейшов до громади. Працівники почали розбирати внутрішні стіни. Але через брак коштів робота припинилася. У той час місцева адміністрація відмовлялася виділяти фінанси. Будинок простояв до 1829 року, коли будівництвом зайнявся священик і вчений В. Довгович. Він домігся дотації і виконав план реконструкції.

У 1834 році храм вкрили дахом. Але будівництво ще потребувало додаткових коштах. Матеріалами і грошима допомагав єпископ А. Повча. Закінчували будівництво при священика Івана Дешко.

27 серпня 1859 храм був освячений єпископом В. Поповичем. Однак на цьому збори коштів не закінчилися. Для повного завершення необхідно було прикрасити храм. Основні фінанси надійшли від імператора, фонду єпископа, графа Шенборна та священика М. Ліхварчіка. Таким чином, були виготовлені вівтарі і дзвони, відлиті в Прешево, годинник, виготовлені в Мюнхені. Вівтарний образ і іконостаси були створені художником Мікловш, стіни розписані художником Ю. Корнило-Фенцик і маляром А. Мікловду в 1892-1893 роках.

У 1993 році після передачі храму греко-католикам він зазнав вандальского втручання. З 1996 року почалися реставраційні роботи. Відновлення з перервами тривало до 2009 року.

Сьогодні це діючий греко-католицький храм. В оновленому спорудженні зберігаються копія Туринської плащаниці, частина Хреста Господнього з Риму і копія ікони Мукачівської Пречистої Богородиці.

Як доїхати

Успенський собор розташований на розі вулиць Пушкіна та І. Федорова, поруч з центральною площею Мукачево. У місто регулярно курсують поїзди зЛьвоваіКиєва. Крім того, доїхати можна маршрутними автобусами зі столиці, які їдуть через Львів.

Коментарі