Додати до маршруту

Урицькі скелі. Тустань

GPS координати: 49°11’29”N 23°24’34”E
Рейтинг:
5508 Переглядів 0 Коментарів 0 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Урицькі скелі. Тустань

Урицькі скелі. Тустань

Урицькі скелі - пам'ятка природи та археології національного значення, яка не має аналогів в Європі ...

Урицькі скелі. Тустань

Поблизу села Урич Сколівського району, на лівому схилі долини потоку Урічанка серед лісу височіють величні обривисті скелі висотою до 50 м.

Урицькі скелі. Тустань

Скелі являють собою ерозійні останки масивних пісковиків палеоцену.

Урицькі скелі. ТустаньУрицькі скелі - не тільки видатний природний, але і археологічний пам'ятник. Тут знайдені рештки стін та будівельних конструкцій, які є залишками давньоруської фортеці Тустань (XI - XIII ст).

Захисники цієї фортеці на протязі тривалого часу чинили опір татаро-монгольським завойовникам. У скелях вирубані гроти, підземні ходи, колодязі.

Скелі біля с. Урич є об'єктом масового відвідування туристами. Вони входять в історико-ландшафтний комплекс «Тустань» в складі природного національного парку «Сколівські Бескиди».

У геоструктурном щодо Урицькі скелі розташовані в межах Скибових Карпат. Це ерозійні останки відкладень ямненськимУрицькі скелі. Тустаньрідна верхнього палеоцену, орієнтовним віком 55 млн. років.

Скелі складені переважно сірими, масивними і грубоокруглимі кварцовими пісковиками, шари яких під впливом тектонічних рухів були поставлені майже вертикально, і утворивши таким чином прямовисні стінки.

У комплекс Урицьких пісковиків входять 7 груп скель: Камінь, Гострий Камінь, Мала Скеля, Жолоб, Гулько, Хрест і одна безіменна скеля. Основною домінантою в ландшафті є скельна група Камінь, розміщена в епіцентрі природного амфітеатру, що формується схилами гір Горбище, Старий Горб, Турків, Товар, Стовба, Діл,Урицькі скелі. ТустаньПеренизь, Воронов хребет, Кичерка, Горб.

Унікальне поєднання природних скель та дерев'яної архітектури на висоті 40-80 м над рівнем долини робить фортецю неприступною і водночас вражаючою, неповторною.

У процесі денатурації пісковики змінювали свій первісний вигляд, набуваючи дивовижних форм. В одних місцях вони виступали у формі великих монолітів, в інших - у формі безладно сформованих брил.

Тут багато природних тріщин, печер, в тому числі і рукотворні. У нижній частині скельних виступів внаслідок розширення вертикальних тріщин водними потоками утворилася ряд гротів до 2 м заввишки і 3-5 м в довжину. У міфах і легендах були знайдені назвиУрицькі скелі. Тустань«Чотири Велетні», «Три пальці», «Чотири списи», «Орел».

Дуже оригінальними є також прояви вітрової ерозії скель. Окремі ділянки їх поверхні покриті численними округлими заглибленнями, розділеними порівняно тонкими кам'яними стінами, які в загальних рисах нагадують бджолині стільники. У багатьох місцях замість численних стільникових заглиблень спостерігаються різного розміру і форми ніші і борозни видування. Досить активно розвиваються і процеси відшарування найбільш обвітрювалися приповерхневих шарів пісковика, які надають скельним виступам округлу форму.

Серед археологічних знахідок найбільш сенсаційнимиУрицькі скелі. Тустаньвиявилися дерев'яні конструкції Х ст. Крім залишків дерева тут були знайдені металеві вироби, кераміка, скло, шкіряні вироби.

Під час розкопок цистерни (14 м завглибшки в скельній основі) і колодязя (30 м завглибшки в скельній основі) було виявлено багато дерев'яних конструкцій, серед яких фрагменти шести петлею, стовпові конструкції галерей, фрагменти брусів, дощок з врубками «ластівчин хвіст», дранки , гонт, а також дерев'яні ложки, лопата, шкіряні підошви, фрагменти шкіряних виробів, кераміка.

Серед металевих виробів знайдено хрестик-енколпіон, щиток персня з гравірованим малюнком птиці, бронзову булаву першої половини XIII століття, кувалду, сокиру, наконечники арбалетних стріл, втульчасті і черешкові наконечники лугових стріл, наконечники копій,

Урицькі скелі. Тустань

фрагмент меча, кресала, шпори, сердечники дзвінків, різці по дереву, голки, застібки до книг.

Урицькі скелі. Тустань

Особливістю пам'ятника є найбільша кількість наскальних зображень-петрогліфів.

Урицькі скелі. Тустань

В основному це солярні знаки - символи Сонця, подібні до яких знаходяться по всьому світу, і тим не менше їх призначення до сих пір не разгаданни.

Урицькі скелі. Тустань

В даному випадку вони відображені у вигляді кіл, дисків, спарених і концентричних кіл, загальною кількістю близько 270, і відносяться до ранньозалізного віку.

Урицькі скелі. Тустань

Одним з найцікавіших і найбільш вражаючих петрогліфів є 2-метрове зображення людського обличчя, висічене на скелі.

Урицькі скелі. Тустань

Округле за формою, риси обличчя передані місяцеподібними заглибленнями таким чином, що повіки прикриті. Гра світла і тіні надає йому виразу спокою й умиротворення.

Урицькі скелі. Тустань

Припускають, що цей комплекс є святилищем астрономічно-календарного типу, пов'язаного з рухом Cолнца.

Урицькі скелі. Тустань

Іншим типом петрогліфів є зображення вершника на коні, вовка і лося, виконані в однаковій техніці.

Урицькі скелі. Тустань

Вони подібні до пам'ятників мистецтва кочових племен ранньоскіфського часу в так званому «звіриному стилі».

Урицькі скелі. Тустань

Цікаві зображення «танцюючих чоловічків», «рогу достатку», «колеса Юпітера», «п'яти поєднаних спіралей.

Урицькі скелі. Тустань

Давньоруським часом датують зображення хрестів і сокир. Є підстави вважати, що зображення сокир свідчать про залишки язичницького культу, пов'язаного з вшануванням бога-громовержця - Перуна.

Урицькі скелі. Тустань

З приходом християнства поверх зображень сокир з'являються ідеограми хрестів, які символізують, мабуть, «погашення» язичницького символу.

Урицькі скелі. Тустань

Але потім у зображень хрестів знову вибиваються сокири, що може свідчити про певний відродження, яке пережили поганські вірування в до монгольський період.

Урицькі скелі. Тустань

Отже, в давнину ці скелі використовувалися населенням різних культур як святилище, подібно до того як це було на«Кам'яну могилу». Але, незважаючи на накопичений матеріал, багато давніх зображень ще чекають свого відкриття і розгадки.

GPS: 49 ° 11'29 "N 23 ° 24'34" E

Адреса: с. Урич, Сколівський р-н, Львівська обл.

Цей об`єкт у статтях

Коментарі