Додати до маршруту

Національний історико-культурний заповідник Чигирин

GPS координати: 49.08268738 32.66130447
Рейтинг:
1299 Переглядів 0 Коментарів 0 Включень до маршруту
Додати до маршруту

У Черкаській області розташовано стародавнє місто Чигирин, який по праву вважається колискою українського козацтва. Тут знаходяться унікальні пам'ятки, більшість з них пов'язані з періодом становлення української державності і діяннями гетьмана Богдана Хмельницького. У 1989 році був створений Національний історико-культурний заповідник «Чигирин». Територіально він охоплює не тільки місто Чигирин, але і такі населені пункти, як Стецівка, Суботів, Медведівка, а також урочище Холодний Яр і Отаманський парк. У цих населених пунктах розташовані тридцять чотири пам'ятки архітектури, культури, археології та історії.

Так, в центрі Чигирина знаходиться Замкова гора - унікальний пам'ятник садово-паркового мистецтва. Тут знаходяться монумент гетьману Богдану Хмельницькому, кам'яний хрест, зведений в 1912 році на честь героїв боротьби з турецькими і польськими загарбниками, а також бастіон Петра Дорошенка, який представляє собою збереглася фрагмент Чигиринської фортеці 17 століття.

Тут збереглися рідкісні пам'ятки, що дійшли до нас з різних епох. Одна з них - це Мотронинське городище скіфського періоду 7-4 століть до нашої ери, яке є одним з найбільших в Східній Європі поселень кінця бронзового і раннього залізного віку зарубинецької та чорноліської культур.

Крім того, села, що входять до складу заповідника, самобутні і відрізняються за своїми етнографічним особливостям. Село Горлівка відомо тим, що тут зародилося унікальне гончарське ремесло. Сьогодні відродження Головківському кераміки є одним з головних напрямків роботи заповідника. Щорічно на базі заповідника спільно з Національною спілкою майстрів народного мистецтва України проводиться Всеукраїнський симпозіум гончарного мистецтва.

Відвідавши ці дивовижні місця, ви зможете помилуватися багатою природою Холодного Яру. Ви побачите тисячолітній дуб Максима Залізняка, розташований на хуторі Буда Отаманського парку. Крім того, ця місцевість вразить вас незвичайною красою алей, ставків і цілющим джерелом «Живун».

Побувайте в селі Суботів, яке кілька століть назад було хутором гетьмана Богдана Хмельницького. Основний місцевою визначною пам'яткою єтри криниці як символи дружби трьох братніх народів: російського, українського та білоруського. Тут же знаходиться Іллінська церква 1653 року в стилі «козацького бароко», що служила усипальницею великого гетьмана.

Любителі історії з великим задоволенням побувають на цікавих екскурсіях, які проводяться по експозиціям п'яти музеїв: археологічного - в Чигирині, етнографічного музею «Український дім» - в Суботові, краєзнавчого музею в Медведівці, етнографічного - в Стецівка та музею імені Богдана Хмельницького, розташованого в Чигирині .

Проводяться також роботи по створенню нових музейних комплексів. У Чигирині планується відкриття збройового музею в башті Дорошенка на Богдановій горі, в Суботові в найближчому майбутньому запрацює музейний павільйон на фундаменті будинку Богдана Хмельницького, в Стецівка для туристів створюється унікальний Музей млинового справи під відкритим небом.

Обов'язково заплануйте поїздку в цей дивовижний історичний заповідник. Дістатися до місця призначення можна рейсовим автобусом, який щодня відходить від автовокзалу міста Черкаси, розташованого в 63 кілометрах від Чигирина.

Коментарі