Додати у маршрут

Державний історико-культурний заповідник Буша

Регіон:
GPS координати: 48.34000015 28.12000084
Рейтинг:
455 Переглядів 0 Коментарів 0 Включень до маршруту 0 Використань у звіті
Додати у маршрут

У селі Буша Вінницької області знаходиться унікальна пам'ятка природи та археології. Це Історико-культурний заповідник «Буша», площа якого становить близько семи гектарів. Археологічні знахідки на цій території свідчать про існування поселень кам'яного віку. Тут зосереджені пам'ятники археології, датовані 3-7 тисячоліттями нашої ери. Прилеглі до заповідника землі щедро всіяні історичними пам'ятками, що відносяться до трипільської і буго-дністровської культури.

На сьогоднішній день туристів найбільш привертає знаходиться тут унікальний музей під відкритим небом - скельний храм, побудований в 5 - 16 століттях. Історики припускають, що цей храм діяв, як в дохристиянські, так і в ранні християнські часи. Протягом багатьох років музей є місцем для археологічних та історичних досліджень. Приваблює туристів виявлений на піщаній скелі рельєф із зображенням стародавнього людини зі складеними в молитві руками.

Іншими не менш цікавим експонатами цього комплексу є останки фортеці і глибоких підземних тунелів часів Речі Посполитої 16-17 століть. Найбільш трагічним періодом за час існування замку стали роки визвольної війни за незалежність українського народу на чолі з гетьманом Богданом Хмельницьким. Після цих героїчних боїв місто Буша практично зник з лиця землі і тільки через століття почав відновлюватися. Про фортеці, зіграла в обороні міста ключове значення, сьогодні нагадує тільки замкова вежа, яка є непорушним стоїть на місці грізної цитаделі. У 1756 році на території колишнього замку була зведена Михайлівська церква, дзвіниця якої розміщувалася в збереженої замкової вежі.

З 1986 року в Буші щорічно проводиться фестиваль мистецтв «Подільський берег», який збирає безліч талановитих скульпторів. Тут ви побачите прекрасні їх роботи.

Гості заповідника зможуть також подивитися і інші цікаві історичні та культурні об'єкти, розташовані на його території: павільйон трипільської культури, парк кам'яної скульптури, етнографічний музей і козацький цвинтар 17-18 століть.

Неподалік, на околиці села Буша, знаходиться урочище «Гайдамацький яр». З 1975 року урочище оголошено геологічним заповідником. Його площа становить 96 гектарів. «Гайдамацький яр» є мальовничою долиною, яка сформувалася внаслідок тривалого вимивання водами невеликої місцевої річки Бушинки. У його околицях були виявлені останки унікальною Трипільської культури. Крім того, в цих місцях, на думку істориків, розташовувалася база гайдамаків, якими керував уманський сотник Гонта. Відвідайте це історичне мальовниче місце! Ви побачите не тільки вивітрені пісковики зі скелями і печерами, а й зможете прогулятися серед високих грабових дерев, широколистяних кленів і рідкісних чагарників.

Дістатися до заповідника Буша можна на рейсовому автобусі, який відправляється від автовокзалу Вінниці в понеділок, п'ятницю та неділю.

Коментарі