Додати до маршруту

Собор Святого Юра у Львові

GPS координати: 49.83869171 24.01289749
Рейтинг:
3230 Переглядів 0 Коментарів 1 Включень до маршруту
Додати до маршруту

На вершині пагорба, як символ тріумфу небесного над земним, піднімається граціозний Собор Святого Юра, побудований за проектом австрійського архітектора Меретина.

Це перлина архітектури України епохи пізнього бароко. Бароковий пафос церкви - це ніби гармонія, виражена в камені, але в той же час - частина української душі. Собор Святого Юра - це не просто храм. Жителі Львова приходять до цієї святині за покликом душі. Запрошуємо і вас! У вас буде можливість зануритися в дивовижний світ барокової краси і розкоші.

легенда виникнення

Легенда виникнення собору дуже цікава. Ще в 13 столітті в печері на горі, на якій потім був побудований монастир і церква, жив страшний дракон. З печери було чутно його важке дихання, лякає місцевих жителів. Митрополит Лев Шептицький наказав замурувати печеру. Згідно з іншою версією, князь Лев Данилович в кінці 13 століття вбив це чудовисько. Тому на горі був побудований храм, присвячений переможцю дракона.

Уже в 15 столітті на цій горі виріс цілий монастир, в якому мешкав сам гетьман Богдан Хмельницький і брав польських послів. Від того монастиря нічого не залишилося, пізніше був зведений новий комплекс в стилі бароко.

Сьогодні цей собор вражає своїм незвичайним виглядом, в тому числі архітектурним комплексом. Ви побачите його не відразу. Спочатку ви пройдете парадні ворота, прикрашені динамічними статуями, які символізують Віру, Надію, Грецьку і Римську церкву. В цілому, ідея єднання православної та католицької церков відіграла особливу символічну роль в декоруванні споруди. Далі дорога веде на площу перед собором. Біля храму ви побачите дзвіницю, побудовану за проектом архітектора Гаєка. На дзвіниці зберігся старовинний дзвін княжих часів. Він був старанно і чисто вилитий неперевершеним майстром Яковом Швидким в 1314 році. Рельєфи, які прикрашають дзвін, відрізняються високим художнім рівнем виконання і чіткістю зображення.

Інтер'єр собору Святого Юра

Щоб потрапити в середину храму, вам необхідно піднятися парадними сходами, прикрашеної алегоричними фігурами геніїв - святого Лева і святого Афанасія. Над входом ви побачите балкон, над яким - аттик, увінчаний кінної статуєю Юрія Змієборця. Це скульптурне оформлення фасаду собору, скульптури Лева і святого Афанасія належать геніальному українському скульптору Пінзелю. Його персонажі ніби живі, в їх рвучких жестах - стільки емоцій, стільки життєвої сили! А подивіться, як майстерно вирізаний кожен ліхтарик, що прикрашає фасад собору.

Коли ви зайдете всередину храму, перше, що приверне вашу увагу - це легкий нетрадиційний, ніби прозорий іконостас, прекрасні українські вишивки. Вівтар собору прикрашений іконами з фігурами пророків видатного українського художника 18 століття Луки Долинського. За свою роботу художник був нагороджений золотим перснем австрійського імператора Йосифа II.

Також огляньте цінну реліквію храму - Чудотворну ікону Теребовлянської Богоматері 17 століття. Згідно з легендою, в 1663 році із очей Богородиці сорок днів текли сльози як попередження про напад турків. У 1704 році ікона слезоточіла, коли король Карл XII захопив Львів. Вчені вивчили ікону і підтвердили, що залишки рідини дуже нагадують людські сльози.

Як доїхати

Дістатися до Собору Святого Юра вам не складе труднощів. З залізничного вокзалу йде трамвай № 6. На другій зупинці вийдіть біля Костелу Святої Ліжебетти. Потім ви можете вибрати кілька маршрутів. Якщо ви підете по вулиці Шептицьких, то вийдіть прямо до собору. Можна також піти по вулиці Городоцькій, повернути праворуч і побачите Собор Святого Юра.

Цей об`єкт у статтях

Коментарі