Додати до маршруту

Спасо-Преображенський монастир, Новгород-Сіверський

GPS координати: 52.00944519 33.28333282
Рейтинг:
1871 Переглядів 0 Коментарів 0 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Спасо-Преображенський чоловічий монастир - це один з найдавніших в Україні і один з перших в Київській Русі монастирів. Він височить на крутому березі Десни. цевогнище культури і просвітлення народу, Обитель православного християнства. Монастир пережив багато героїчних і трагічних подій, руйнування і реставрації. Сьогодні його головний собор та інші будівлі приваблюють своєю неповторною красою, приймають гостей і проводять богослужіння.

Історія Спасо-Преображенського монастиря

Час заснування невідомий, але передбачається, що його заснував князь Мстислав Володимирович в 1033 році. У 12 столітті на території споруди, оточеного фортечною стіною з вежами, був вибудований кам'яний Спаський собор. У 1239 році обитель постраждала від навали монгольських татар, тоді були знищені майже всі храми, але в 16 столітті відродилося кам'яне будівництво. Був зведений палатний корпус, вежа-дзвіниця, яку спалили поляки в 1604 році, і покої настоятеля. Після 1657 року монастир виступав в якості княжої резиденції для архиєпископа Лазаря Барановича.

Відродження Спасо-Преображенського монастиря

В середині 17 століття відкрився колегіум, що послужило початком для духовного і культурного відродження. З цього часу розгорнулося широке будівництво на території монастиря. У 1791 було розпочато зведення масивного пятиглавого собору Спаса Преображення, домінуючого на території. Палатний корпус з Петропавлівської церквою, покої настоятеля з Іллінською церквою датуються 16-18 ст. У 17 столітті збудовані барокові келії, а стіни і башти перебудовані після довгих руйнувань. Також надбудована дзвіниця в 19 столітті.

Архітектура будівлі Спасо-Преображенського монастиря

дивує своєріднепоєднання стилів в спорудах. Собор в стилі зрілого класицизму сміливо перегукується з прийомами українського бароко в монастирських будівлях і московського обрисів. Деякі будівлі відтворені практично з руїн, але зберегли колишній дух часу творення монастиря.

Із зовнішнього боку будівлі собору зведені пам'ятники жертвам концтабору. Південно-західна межа фортеці в центрі утворює трапецієвидну западину. З торця виступає восьмигранна вежа-дзвіниця. Вся територія монастиря по плануванню дуже нагадує квадрат, який обведений фортечною стіною з вежами.

Коли краще відвідати монастир в Новгород-Сіверському

Кращий час для відвідин самого міста і Спасо-Преображенського монастиря - це кінець квітня-початок травня. В цей часвідбувається розлив Десни. З веж монастиря відкривається приголомшливий вид на довколишні землі. Перед вами відкриється буквально безкрає море, в якому буде видно верхівки дерев і синя гладь. Таке буває лише раз на рік.

Де знаходиться монастир

В містіНовгород-Сіверськийможна відшукати унікальну архітектурну споруду на високому березі річки Десна по вулиці Пушкіна 1. Відвідати можна не тільки храми, а й вежі, галереї, підземелля. Відкрито монастир з 9:00 до 19:45, крім п'ятниці. У п'ятницю - до 19:00.

Спасо-Преображенський монастир у Новгород-Сіверському єодним з кращих місць, де можна провести травневі свята.

Цей об`єкт у статтях

Коментарі