Додати до маршруту

Скелі Довбуша

GPS координати: 49°2’35”N 23°40’58”E
Рейтинг:
1799 Переглядів 0 Коментарів 0 Включень до маршруту
Додати до маршруту

скелі Довбуша

скелі Довбуша

Скелі Довбуша - група скельних останців висотою до 80 метрів, розташована в Долинському районі Івано-Франківської області України, в 11 км на південний захід від міста Болехів, поблизу села Бубнище.

Назва скель сходить до ватажка народних месників - опришків, Олексі Довбушу.

скелі Довбушає комплексною пам'яткою природи загальнодержавного значення і входять до складу Поляницької регіонального ландшафтного парку.

Скелі Довбуша складаються з ямненського пісковика, були утворені понад 70 млн років тому на дні теплого моря. Масив скель має ширину близько 200 м, довжину близько 1 км і орієнтований із заходу на схід.

скелі ДовбушаМасив розташований посеред буково-смерекового лісу.

За цей час піщаник спресувався, вивітрився і згладився самим незвичайним чином, завдяки чому скелі місцями нагадують фантастичних істот.

Основна група скель півколом охоплює з півночі і сходу внутрішню площу, з західної сторони обмежену ровом і очевидно, оборонним валом.

Крім основної групи скель, якими оточене стародавнє житло, в навколишньому лісі є чимало окремих скель-веж.

Серед них слід відзначити на заході найвищий "Тюльпан" (до 40 м висоти), на південний захід від нього - «Ляльку», а також на півночі, при дорозі, відокремлений «Вітряк».

скелі ДовбушаЦі печери з лавками, сходами, ровами, валами-бійницями, колодязями, на жаль, і до сьогоднішнього дня остаточно не вивчені.

Піднявшись по сходах на скелі, з яких відкривається прекрасна панорама на карпатські хребти, вдалині на південному заході можна побачити гору Ключ, а трохи правіше - гору Парашку.

Згідно з даними археологічних досліджень в X-XVII століттях до н. е. на Скелях Довбуша розташовувалося язичницьке святилище-обсерваторія.

У другому тисячолітті н. е. після поширення християнства на цьому місці виник невеликий скит, а трохи пізніше - сторожова фортеця (одна з укріплень, яким Ярослав Осмомисл, за словами автора «Слова о полку Ігоревім», підпер Угорські гори), що витримала татаро-монгольська навала і проіснувала до XVI століття .

скелі ДовбушаЗа легендами в XVII-XVIIІ століттях біля скель знаходилася одна з баз опришків, в тому числі в 1743 році - табір загону Олекси Довбуша.

Заліснення гірських схилів в районі Скель Довбуша відбувалося в повоєнні роки.

На скелях дуже багато щілин самих різних розмірів, округлих складочок, маленьких дірочок під один палець і великих дірок, де можна при бажанні звити гніздо.

Форми рельєфу дуже відрізняються від звичних кримських. Знаючі люди кажуть, що рельєф скель дуже схожий на Фонтенбло.
Скелі Довбуша є популярним місцем серед скелелазів - по скелях прокладено безліч скелелазні маршрутів різних категорій складності, регулярно проводяться змагання зі скелелазіння.

скелі Довбуша

Скелі Довбуша також є популярним туристичним місцем. Самі скелі досить м'які.

скелі Довбуша

В особливо сирих або темних місцях скелі зелені від моху і рослинності. Чарівності цього місця додає ліс.

скелі Довбуша

Природа тут чиста і близька до первозданної. Тут добре себе почувають птахи, тварини і комахи.

скелі Довбуша

Тут ростуть буки і смереки, дуже багато моху та лишайників (досить велика вологість круглий рік при відсутності яскравого освітлення), багато грибів, чорниці, ожини та інших ягід.

скелі Довбуша

Щоб скласти більш повне уявлення про це місце, уявіть поєднання сіро-жовтих скель, які за кольором зливаються зі стовбурами буків, що світиться на сонці зеленого листя і темно-зелених пухнастих плям моху.

скелі Довбуша

Рельєф скель настільки м'який і округлий, що поверхня деяких каменів, зарослих коротким мохом, виглядає як складки важкого оксамиту, спадаючого до самої землі з висоти в десяток метрів, або розстеленому горизонтально.

скелі Довбуша

У деяких місцях скелі утворюють цілі склепіння і ущелини, які виглядають досить похмуро і навівають асоціації з житлом чаклунів або нечистих духів.

скелі Довбуша

У таких ущелинах земля прихована під покривом торішнього листя осіннього червонуватого кольору, що підсилює відчуття містики.

скелі Довбуша

Стародавні не випадково обрали ці скелі для свого язичницького святилища.

скелі Довбуша

Клімат цих місць досить прохолодний, і навіть влітку, коли в місті може бути під 30-35 градусів, температура тут не піднімається вище 25.

скелі Довбуша

Вночі, звичайно ж, холодніше. Тут часто йдуть дощі. За деякими даними, найменше тут дощів саме в серпні, так що це найкращий час для поїздок сюди.

скелі Довбуша

У скельних «стінах» вибито декілька печер. Вони вирубані в моноліті північно-західних піскових скель.

скелі Довбуша

Три печери штучного походження, а для четвертої використовували природне ущелині.

скелі Довбуша

Печерні приміщення мають чіткі геометричні форми, правильні пропорції, рівні поверхні вертикальних стін, досить точну прямокутність, чисту обробку стелі.

GPS: 49 ° 2'35 "N 23 ° 40'58" E

Адрес: г. Яремча, Ивано-Франковская обл.

Коментарі