Додати до маршруту

Ратуша, Кам'янець-Подільський

GPS координати: 48.67538071 26.57276344
Рейтинг:
4847 Переглядів 0 Коментарів 1 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Ратуша Кам'янця-Подільського, або "Будинок польського магістрату" - найстаріша будівля ратуші в Україні. Кам'янець-Подільський взагалі одне з небагатьох українських міст, яке мало ратушу ще в XIV столітті, причому невідомо, чи була Львівська ратуша збудована раніше за Кам'янецьку. Будівництво польського магістрату закінчили у XV столітті, коли поляки захопили Кам'янець і все Поділля від литовців, а у XVII-XVIII перебудовували. Ймовірно від початку вона була принаймні частково дерев'яною, а потім  стала повністю мурованою, на тому ж місці. Найстаріша автентична частина ратуші - її підвали з двома рівнями-ярусами. Найбільш оновлена - вежа, яка у XIX столітті втратила свій годинник. Також цікавий той факт, що вежа і будівля ратуші до початку XVII століття стояли окремо, а тоді, після пожежі, їх об'єднали в одну будівлю. У 1754 році ратушу відреставрували за проектом нідерландського архітектора Яна де Вітте, і відтоді вона майже не змінювалася ззовні.

Ратуша Кам'янця

Ратуша Кам'янця

Чому цю ратушу називають "будинком польського магістрату"? А тому, що у Кам'янці діяв ще й український - Руський магістрат на вулиці П'ятницькій, біля православної церкви. Це було у XVII столітті, та після Хмельниччини окремий Руський магістрат розпустили, і об'єднали з польським на умовах рівної кількості членів. Поляки завжди були у Кам'янці меншиною чисельно, але утримували контроль над містом. До захоплення Кам'янця поляками магістрат, ймовірно, теж складався з різних етносів. Оскільки Кам'янець-Подільський отримав Магдебурзьке право ще у 1374 році, його мешканці самі керували містом і над ними не було феодала, який би ними володарював. У багатьох містах була ратуша, та далеко не всюди був незалежний магістрат. У Кам'янці - був. Утім, за деякими джерелами, до підтвердження Магдебурзького права польським королем у 1432 році, Право діяло у Кам'янці лише частково.

Справа від Ратуші - Вірменський колодязь (будівля)

Справа від Ратуші - Вірменський колодязь (будівля)

Гордістю Ратуші довгі роки були два дзвони: один десятитонний, а другий дев'ятитонний. Їх відлив із бронзи львівський майстер. Тепер у вежі стоїть (і працює) лише один із дзвонів, а другий - у музеї.

Ратуша бачила багато подій: тут катували учасників повстань, в тому числі - стратили понад 200 селян під час Коліївщини. Перед магістратом стояв навіть "стовп ганьби" - у Середньовіччі це місто цілком відповідало європейським традиціям! Магістрат не засідав під час турецького панування у місті - з 1672 по 1699 рік, коли майже все Поділля знову перейшло до поляків.

Одна з експозицій у підземеллях Ратуші

Одна з експозицій у підземеллях Ратуші

Після розділу Польщі Кам'янець належав Російській імперії, і будинок ратуші з XIX століття слугував за поліцейське відділення. З 1837 року замість магістрату в Кам'янці створили "міську думу", як в усіх містах під владою Росії.

Сьогодні у Ратуші музей і кафе. Кафе розташоване на першому поверсі і має назву "Ратуша", у ньому здебільшого вірменська кухня.

Циферблати на вежі зблизька

Циферблати на вежі зблизька

Підземелля частково відкриті для відвідування: тут знаходиться експозиція "Суд у середньвічному Кам'янці". Представлені переважно російські засоби для тортур, адже саме за російської імперії тут була поліція, хоча катували тут і набагато раніше. Від ратуші у бік Францисканської вулиці та Вірменського ринку ведуть два підземних ходи. Вони закриті для відвідування, а подейкують, що існували ще два інших.

На другому поверсі розміщено виставки художників з усієї України. Час від часу проводяться виставки найвідоміших митців; з пікантного - роботи Івана Салевича у жанрі еротизму (скульптури).

Сама вежа зазвичай закрита для відвідування, адже від старого годинникового механізму нічого не залишилося. У 2017 році вежу почали реставрувати, тож, імовірно, скоро і там з'явиться експозиція чи оглядовий майданчик.

Як знайти ратушу? Достатньо пройти до Польського ринку у Старому місті. Усі туристичні екскурсії обов'язково проходять через Ратушу та вірменський колодязь, розташований так само на цій площі.

Цей об`єкт у статтях

Коментарі