Додати до маршруту

Потьомкінські сходи

GPS координати: 46°29’18”N 30°44’30”E
Рейтинг:
11768 Переглядів 0 Коментарів 3 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Потьомкінські сходи

Потьомкінські сходи

На сьогоднішній день сходи складаються з 192 ступенів і десяти прольотів. Але спочатку їх було рівно двісті, проте при розширенні порту вісім ступенів було засипано і вони, як стверджують старожили, і понині покояться в глибині проїжджої частини.

Потьомкінські сходи

Потьомкінські сходи в літню пору

Довжина сходів - 142 метри, їх побудовано перспективно - низ сходів (завширшки 21,7 м) значно ширше верхньої частини (12,5 м), завдяки чому при погляді з верхнього майданчику створюється враження однакової ширини на всьому її протязі.

Парапети сходів здаються паралельними і видно тільки майданчики, крім верхнього маршу.

Потьомкінські сходи

сходи восени

При погляді знизу сходи здаються довшими і видно тільки суцільний каскад сходинок.

Місту Одесі, яке знаходиться на узвишші, потрібен був доступ до розташованого біля моря порту. На зорі Одеси море підходило майже до самого обриву майбутнього Приморського бульвару. Потім море «відтіснили» Приморська вулиця і портові споруди.

Потьомкінські сходи

Потьомкінські сходи взимку

Спускалися тоді до моря тут так, як написав Пушкін в «Подорожі Онєгіна»:

Було, лиш гримне на світанні 
Гучна гармата з корабля,— 
По урвищах, у тиші ранній 
До моря вже збігаю я. 
Потому, люльку закуривши, 
З води солоної зміцнівши, 
Як мусульманин у раю, 
Я каву по-турецьки п'ю. 


Вже після від'їзду Пушкіна з Одеси на схилі з'явилися дерев'яні сходи.

Потьомкінські сходиГігантські сходи було спроектовано 1825 року архітекторами Франческо Боффо, Авраамом Мельниковим і Потьє, а побудовано у 1837-1841 інженерами Уоптоном і Ю. Морозовим. Ясновельможний князь Воронцов розпорядився побудувати сходи в подарунок своїй дружині Єлизаветі, і вони коштували йому в ті часи 800 тисяч рублів. Сходи побудовано «на тому місці, де була стежка», як стверджував одеський старожил Михайло Дерибас.

Під стать архітектурній досконалості конструкція сходів, в основному розроблена інженером Уптоном.
Детально розповів про неї в листі з Одеси російський драматург А. Н. Островський: «З бульвару до моря ведуть єдині в своєму роді сходи, вони розділені на 10 уступів по 20 сходинок кожен. Здається, 200 сходинок, а піднімаєшся легко ». Цей ефект досягався за рахунок оптимального кута нахилу сходів і кількості майданчиків, що дозволяють пішоходу перепочити.

Потьомкінські сходиРепортажна точність опису, зробленого А. Н. Островським, сьогодні може викликати сумнів лише в кількості ступенів, яких спочатку дійсно було рівно двісті, і сходи спускалася мало не до самого моря.

Згодом терасування схилів «замаскувало» конструкцію сходів, і з боку фунікулера вони здаються укладеними по пологому схилу, ніби «широко розстелене полотно», як зазначив український письменник Іван Нечуй-Левицький.

Всесвітньо відомими вони стали завдяки фільму «Броненосець Потьомкін» (1925) Сергія Ейзенштейна, в ключовій сцені якого дитяча коляска котиться сходами униз. Незабаром після виходу фільму поет Микола Асєєв в нарисі «Як знімався фільм «Броненосець "Потьомкін" »» стверджував, що «одеські сходи ... не забудуться глядачам».

Дитяча коляска, пущена по сходах асистентами великого режисера, прокотилася по екранах всього світу, а сходи, що стали широко відомими, почали називатися Потьомкінськими.

Чавунна табличка, що засвідчує статус сходів як пам'ятки архітектуриІ літератори, які писали про неї, нерідко вже відштовхувалися від подій, зображених у фільмі, підміняючи історичну реальність вигадкою Ейзенштейна.

Історія і кінематограф назавжди пов'язали Гігантські сходи з бунтівним броненосцем «Потьомкін».

Сходи поступово руйнувала ерозія, і в 1933 році піщаник був замінений рожево-сірим гранітом, а майданчики були вкриті асфальтом.

У сучасній літературі наводять різні назви: "Портова", "Бульварна", "Велика", "Гігантська", "Воронцовська", які нібито мали Сходи в минулому. Але це не підтверджується першоджерелами. Назва 'Потьомкінські' стала офіційною тільки після війни, в 50-х роках. До цього якийсь час офіційною назвою було «Приморські сходи», про що свідчить збережена до теперішнього часу чавунна табличка, що засвідчує статус сходів як пам'ятки архітектури.

Потьомкінські сходи

Поряд зі сходами діє фунікулер, що з'єднує Приморську вулицю з Приморським бульваром. Його було побудовано 1902 року, а у 1970-х роках фунікулер був замінений ескалатором. Після поломки ескалатора в 1990-х роках, міською владою було прийнято рішення збудувати новий фунікулер, який відкрили 2 вересня 2005 року на честь 211-ї річниці з дня заснування Одеси.
Фунікулер складається з двох вагонів, розміститися в кожному можуть 12 чоловік. Час у дорозі становить 1 хвилину 10 секунд.

Потьомкінські сходи. Вид на порт

Потьомкінські сходи. Вид на порт

За результатами дослідження, проведеного під егідою компанії Marketing e tv, Потьомкінські сходи увійшли під шостим номером у десятку найкрасивіших сходів в Європі.
Щорічно по них проводиться забіг «Вгору по Потьомкінських сходах». Рекорд змагання складає 22,8 секунди. А кожного 2 вересня проводиться концерт на честь Дня народження міста! Потьомкінські сходи перетворюються на велику трибуну, на якій розміщуються як городяни, так і гості міста, які прибули подивитися дійство за участю багатьох зірок шоу-бізнесу ...

Потьомкінські сходи. Вхід до витягів

Вхід до підйомника

Прибуваючи в Одесу, неможливо не побачити «восьме чудо світу» - Потьомкінські сходи!

GPS: 46 ° 29'18 "N 30 ° 44'30" E

Адреса: м. Одеса, Одеська обл.

Цей об`єкт у статтях

Коментарі