Додати до маршруту

Майдан Конституції, Харків

GPS координати: 49.99205017 36.23083878
Рейтинг:
5066 Переглядів 0 Коментарів 0 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Майдан Конституції - найбільш "історичне" місце Харкова, з трьох причин:

  • ця площа лише трохи молодша за сам Харків,
  • тут відбулося багато важливих історичних подій, стоять багато старих будинків,
  • нарешті, тут знаходиться історичний музей Харкова.

Майдан Конституції у Харкові. Пам'ятник Незалежності перед Історичним музеєм

Майдан Конституції у Харкові. Пам'ятник Незалежності перед Історичним музеєм. Фото: Олексій Тараненко.

Де знаходиться Майдан Конституції?

Площа (або Майдан) Конституції розташована в центрі міста, на узвишші між річкою Харків і річкою Лопань. Сюди сходяться наступні вулиці: Сумська, Московський проспект, Римарська, Університетська та багато дрібніших. На цей майдан виходять станції харківського метро "Майдан Конституції" (колишня "Радянська") та "Історичний музей". Зовсім поруч - найдавніший собор Харкова, Успенський, та набережна Лопані, від якої можна піднятись до площі Конституції Соборним та Бурсацьким узвозами.

Як утворився Майдан Конституції?

Перехрестя річок Лопань та Харків, та ще й пагорб - це стратегічне місце. Тут було засновано сотенне містечко Харків, а згодом зведено і харківську фортецю - з найдоступніших матеріалів XVII століття, здебільшого дерева й глини. Під її стінами утворився ярмарковий майдан, адже місто-фортеця могло захистити купців. Оскільки Харківщина стала на той час частиною Московського царства, дозвіл на проведення ярмарків надав особисто цар. З отриманням дозволу Харків став регулярно приймати ярмарки саме на цьому місці, під стінами фортеці. Проводили ярмарок на свято Успіння Благородиці в серпні, тому він отримав назву Успенського.

У XIX столітті майдан іменували Миколаївським - за церквою, що тут стояла, і була знищена 1930-го року. Досить довго саме тут, на Ярмарковому-Миколаївському майдані, давали єдині у Харкові театральні вистави. На межі XVIII-XIX століть тут навіть був дерев'яний театр.

Від першої половини XIX століття площа починає набувати шляхетного стилю: з'являються кам'яні споруди і бруківка. До кінця XIX століття весь майдан був одягнений у бруківку, отримав тротуари й освітлення. Тут розташувалася стара будівля Міської Думи, тож Миколаївська площа була найшляхетнішою у Харкові.

XIX-те століття подарувало харків'янам такі зразки неоренесансу, як Будинок міської думи (тепер - виконком міської ради) та земельний банк.  Також до початку XX століття площу забудовували у стилі класицизму.

Будинок міської думи Харкова на початку XX століття. На цьому фото - ще у стилі неоренесансу.

Будинок міської думи Харкова на початку XX століття. На цьому фото - ще у стилі неоренесансу.

"Золотими роками" для майдану Конституції, як і для Харкова в цілому, стали два десятиліття сталого економічного зростання на початку XX століття. У цей період на Майдані Конституції з'явились будинки у стилі модерну.

Будинок Купецького банку й готелю "Асторія" на розі Майдану Конституції та Павлівської площі - яскравий представник модерну. 1913-й рік. Фото: Ігор Найда

Будинок Купецького банку й готелю "Асторія" на розі Майдану Конституції та Павлівської площі - яскравий представник модерну і золотих років Харкова, зведений 1913 року. Фото: Ігор Найда

У радянські часи Харків охопила гарячка конструктивізму. Оскільки Миколаївська площа (а за більшовиків - площа Тевелєва) була в самісінькому центрі міста, тут перш за все почали знищувати буржуазні прояви в архітектурі. У 1920-30-ті площу реконструювали в дусі конструктивізму. У повоєнні роки сюди увірвався "сталінський ампір". Найпомітніше радянська доба відбилася на будівлі Міської думи. Тепер тут працює виконавчий комітет Харківської міської ради, а сам будинок несе на собі сліди двох перебудов і безліч комуністичної символіки.

Будівля виконкому Міськради Харкова на площі Конституції. Фото: WoxBox CC BY-SA 3.0

Будівля виконкому Міськради Харкова на площі Конституції. Фото: WoxBox CC BY-SA 3.0

Від 70-х років минулого століття на площі стояв масивний монумент на честь захоплення влади в Україні більшовиками. У 2000-х його прибрали, замінивши 2011 року на монумент Незалежності України, що є одним із символів сучасного Харкова в комплексі з Майданом Конституції та історичним музеєм. Власне, сучасну назву площа отримала 1996-го року, на честь щойно прийнятої Конституції України. Точна дата невідома, але перейменування відбулося ніяк не раніше 28 червня 1996-го, коли прийняли Конституцію.

Пам'ятник Незалежності "Україна, що летить" на Майдані Конституції встановлено 2012 року. Фото: EugeneNight, CC BY-SA 3.0

Пам'ятник Незалежності "Україна, що летить" на Майдані Конституції встановлено 2012 року. Фото: EugeneNight, CC BY-SA 3.0

Загалом, площа Конституції - доленосне місце для Харкова. Саме тут колись збиралися солдати й пролетарі, підбурені більшовиками на протести. Події 1917-го року у Харкові сильно вплинули на долю всієї України. Відтоді і донині це - місце політичних дебатів, а часто й протистоянь. У 2013-14 рр саме тут збирався Харківський "Євромайдан".

Потрапивши до Харкова, незалежно від наших порад, Ви так чи інакше побачите Майдан Конституції - більшість маршрутів проходять дуже близько. Відчуйте настрій цього місця, гру світла, висоту й об'єм будівель. Це - серце Харкова. Тут можна найкраще зрозуміти це місто.

Цей об`єкт у статтях

Коментарі