Додати до маршруту

Печера Оптимістична

GPS координати: 48°44’15”N 25°58’24”E
Рейтинг:
2684 Переглядів 0 Коментарів 0 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Плато над Оптимістична печерою

Можна прожити все життя в Україні і так не впізнати, що приховує від нас українська земля в своїх надрах, ось вже мільйони років. Як виявилося Тернопільська область славиться не тільки своїм багатою історичною спадщиною, красивою природою і непідробним привітністю місцевого населення, але і найбільшим в світі районом карстових печер, довжина печер в цьому районі, досягає позначки в 250 км.

Вхід в печеру Оптимістична

Печеру «Оптимістична» знають всі спелеологи світу, і не дивно - за довжиною лабіринту це найбільша печера на континенті й друга за величиною в світі після американської системи Флінт-Річ і Мамонтова. Загальна довжина всіх ходів Оптимістичної знятих на карту, за даними 2001 р., Становить 212 км. Перебувати печера в мальовничому куточку України - Поділля (Подільська височина) одне з наймальовничіших місць України, розташоване в басейні П.Бугу і лівобережжя Дністра і Збруча, висота 471 м. Поблизу села Королівка, Борщівського району, Тернопільської області.

Вхід в печеру Оптимістична

Всі підземні лабіринти утворилися на території стародавнього мілководного моря, яке відступило понад 20 млн. Років тому. Пізніше зрушення тектонічних плит викликав тріщини в гіпсових породах дна, в яких циркулювала вода, розмиваючи порівняно легкорозчинний гіпс.

В результаті цього складного і тривалого процесу тріщини поступово перетворювалися в підземні канали, галереї, зали, утворюючи великі печери-лабіринти.
Печера ОптимістичнаПроцес утворення печер, наросту сталактитів і сталагмітів продовжується і зараз.

Відкрита була в 1966 році Львівськими спелеологами і по теперішній час досліджується ними. Кожна експедиція додає до карти печери по 100 метрів, а іноді і по 1,5 км і більше. Зараз Оптимістична печера складається з 10 районів, які відрізняються один від одного морфологією ходів, кольором і структурою гіпсу, кількістю кристалів, їх розмірами, формою, відтінком. Райони щодо ізольовані, з'єднуються між собою одним або двома ходами.

Починається ця найбільша і найцікавіша печера з непривабливого району. Коридори тут невеликі, досить різноманітні. Стіни сірі, частіше вимазані гіпсом. Район називають Старий або Вхідний.
Печера ОптимістичнаЙого довжина 9,9км. На сході, через двохсотметровий низький і вузький лаз він з'єднується з печерою «Вітрова». На заході Вхідний район примикає до району «Глобусів». Тут появляються широкі, добре опрацьовані водою галереї - Циклоп, Спелеологів, Вічно Юних, Софія; зали - Дружба, Ювілейний. Часто встречаються гроти, що утворилися обваленням величезних гіпсових брил. Поверхня відриву часто має сферичну форму, звідки назва району Глобусів. Він додав до карти Печери 10,6 км.

На півночі район «Глобусів" з'єднується з районом «Свіжа вода». Коли цей район відкрили в більшості ходів стояла вода, що і дало назву району. В районі глобусів в галереї «Циклоп» був обладнаний перший в історії печери базовий табір. Але в той час в печері ще не була знайдена вода, і воду доводилося носити в каністрах з поверхні. На південному заході район «Глобусів» через єдиний прохід з'єднується з «Новим» районом. Ще його називають «Центральний». Це найбільший район. Довжина його лабіринту становить 48,3 км. У західній частині району вперше була знайдена вода, що дозволило поставити там табір, який діє до сьогоднішнього дня.

Печера ОптимістичнаУ центральній і південній частині району ледве чи не сама густа сітка ходів у всій печері. Щілиноподібні коридори часто розширити в нижній третині, іноді утворюють просторі галереї, що буяють кристалами - Чумацький шлях, Проспект Шевченка, Краківська та ін. На перетині різних ходів в результаті обвалень утворилися великі гроти і зали, захаращені великими брилами. У цій частині печери відзначається двох- або навіть триповерхова будова. Перший поверх - «підвали» - найбільш розвинений в центральній і південній частинах району. Це широкі і невисокі ходи з пологими склепіннями. Над першим поверхом, практично по всьому лабіринту розташований другий поверх. Це високі, щілиновидні коридори, готичного типу. Стіни в «Новому» районі переважно темні, місцями усипаниослепітельнобелимі, блискучими кристалами. Встречаються так-же, що звисають зі стелі, жовто-рожеві прозорі кристали пластинчастого гіпсу, що досягають іноді одного метра в перерізі.

На захід від «Нового» району тягнеться в північно-західному напрямку Далекий район. Його загальна довжина 22,151 км.
Печера ОптимістичнаСтіни тут в основному білі, місцями посипані зовсім прозорими кристалами. У «Далекому» районі розташовані такі величезні галереї, як Аспірантська - 180 м завдовжки при ширині 15 м, Шипуча - довгою 190 м, Львівська - 80 м.

Дуже багато завалів. Пересуватися доводиться стрибаючи з каменя на камінь, лазити по скелях, піднімаючись в розпірках. Змучений після перекидань, пройшовши останній завал раптом попадаєш в прямі, рівні коридори, де можна йти в повний зріст, не дивлячись під ноги. Стіни золотисто-жовті, іноді білі, з химерними візерунками. Це район Озерний. На північному периметрі є величезний зал із завалом. Спустившись по завалу вниз раптом бачиш під ногами відбите світло ліхтарів - вода, і не просто хід з водою, а справжнє озеро, що йде під стіну. Пройшовши по краю завалу, протиснувшись між брилами можна побачити друге, а далі й третє озеро. Зал назвали Аква-Віта, а район - Озерний.
Найцікавіше, що рівень води в озерах від дня відкриття печери жодного разу не змінювався, в той час як в інших районах Оптимістичної та у розташованій недалеко від неї печері Голубі Озера він коливається з амплітудою до 2-х метрів.

Печера Оптимістична

Надзвичайною красою в Озерному районі відрізняються галереї Дванадцяти Апостолів, Гонолулу, Памиро-Алтайська; зал Григорія Сковороди. Кристали в цьому районі не дуже великі, зате їх дуже багато і форми химерні - на стінах голки, їжачки, а підлога буд-то усипаний снігом.
Найкрасивішим районом вважається Заозерний район. Потрапити в нього можна прокарабківаніем по завалу в залі Аква-Віта. Грандіозні обсяги, забарвлення стін і зводів - смуги світлі, темні, червоні, жовті, якісь кола, зигзаги.

Печера Оптимістична

А кристали - від дрібних, наче іній, до величезних, завбільшки з пляшку з під шампанського, абсолютно прозорих. Побачити цей музей природи - гідна нагорода тим, хто не злякався труднощів, і подолав майже п'ятикілометровий шлях, де доводиться йти на четвереньках, або просто зігнувшись, то стрибаючи по каменях, то лазити по скелях, піднімаючись в розпірках. Полегшує шлях те, що на трасі обладнані підземні табори, де можна відпочити, випити кухоль гарячого чаю, перекусити.

Печера Оптимістична

Для багатоденних подорожей під землею підземні табори постачають запасом продуктів, примусами, є всі умови для ночівлі, готування повноцінної гарячої їжі. Досвідчені спелеологи, які більшу частину життя присвятили дослідженню Оптимістичної печери забезпечать безпеку подорожі, необхідні зручності на відпочинку, допоможуть подолати труднощі пересувань по печері, зроблять подорож цікавим і захоплюючим, що запам'ятовується на все життя пригодою.

GPS: 48 ° 44'15 "N 25 ° 58'24" E

Адреса: с. Королівка, Борщівський р-н

Контакт: +38 (097) 225-58-77, (098) 080-07-11, (063) 727-84-69

Цей об`єкт у статтях

Коментарі