Додати до маршруту

Палац Розумовського у Батурині

GPS координати: 51°20’3”N 32°53’36”E
Рейтинг:
6292 Переглядів 0 Коментарів 1 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Батурин - прадавнє козацьке місто, тож палац Кирила Розумовського недарма знаходиться саме в Батурині. Це місто колись було вельми широко відомим як центр козацького життя, на одному рівні із Запорізькою Січчю та Чигирином. Разом із садом палац складає основу Національного історико-культурного заповідника "Гетьманська столиця". Кирило Григорович Розумовський (1728-1803), який був братом фаворита російської імператриці Єлизавети Олексія Розумовського, був і останнім гетьманом. У 1734 році гетьманство як інститут влади і саму посаду гетьмана було скасовано, але на прохання Олексія Розумовського 1744 року його було відновлено, а Кирила "обрали" гетьманом (за вказівкою імператриці). За кілька років Батурин було встановлено столицею гетьманату, і почалася його розбудова. Кирило Розумовський намагався розвивати Україну як окрему державу, козацька старшина отримала ширші повноваження, але згодом, після приходу імператриці Катерини до влади, автономію України знову було скасовано, і Кирило Григорович втратив звання гетьмана. Він роками не жив у Батурині, але під кінець життя повернувся туди і збудував палац із багатою бібліотекою.

От саме про цей палац і піде мова.

палац Розумовського

Палац Розумовського

Перші згадки про місто Батурин датовані 1625 роком. Місто стало подарунком імператриці Єлизавети Петрівни Кирилові Розумовському. Місто планувалося як культурно-політичний центр зі своїм університетом. У 1754 р в Батурин для реалізації грандіозних планів був запрошений знаменитий архітектор Антоніо Рінальді. Однак гетьман не встиг добудувати все, що хотів.

У 1803 році за проектом британця Камерона було зведено палац і ландшафтний комплекс навколо нього.

Палац Розумовського, Батурин

Палац Розумовського, Батурин

На території комплексу, крім самого палацу знаходяться два флігелі і парк пейзажного типу. Архітектор був затятим шанувальником Андреа Паладій, тому не дивно, що будівля - яскравий приклад паладіанства. Палац налічує три поверхи. З одного боку знаходиться лоджія, протилежний фасад прикрашає балкон. Флігелі були заново відбудовані, оскільки збереглися первісні креслення проекту.

Фото люстри палацу Розумовського

Інтер'єр і люстра в палаці Розумовського

Після смерті Кирила Розумовського його нащадок жив у Відні, не переймаючись станом палацу. Ландшафтним комплексом і самою будівлею опікувався управитель, і палац згорів. Під час пожежі були втрачені багато пам'яток. Пізніше його частково відновлювали, але з часом палац перетворився остаточно на розвалину.

В гостях у гетьмана Розумовського

Обідня зала палацу Розумовського

На початку XX ст. палац перетворився в руїни. У забутті він перебував майже 100 років. Перші спроби реставрації були зроблені в другій половині XX ст. Однак, цей проект радянського уряду так і не був завершений. З 2002 року уюридично було узгоджено план відновлення заповідника "Гетьманська столиця", частиною якого став і наш палац.

Палац Розумовського в Батурині

У 2009 р палац повністю відремонтували:зміцнили й полагодили стіни та колони, оновили дах, оновилася експозиція. Внутрішні прикраси відновлювали, спираючись на роботи архітектора Камерона в Царському селі (Санкт-Петербург). .Сьогодні в палаці налічується 55 кімнат. Тут зібрана значна колекція портретів гетьманів, які були передані сюди з Львівської галереї.

Палац Розумовського в Батурині

Кирило Розумовський був великим поціновувачем книг, його колекція налічувала понад 2000 примірників, він навіть найняв спеціального бібліотекаря для створення каталогу. На жаль, колекція була втрачена. Зберігся лише нотний збірник графа, який кохався в музиці і особисто був знайомий з Моцартом і Бетховеном.

Фото Палацу Розумовського в Батурині

Адреса: м Батурин Бахмацького р-ну Чернігівської області, вул. Набережна, 1

Контакт: +38 (04635) 4-86-51

Цей об`єкт у статтях

Коментарі

  • Патріотичний Мандрівник

    від Патріотичний Мандрівник | 30 червня 2017

    Чудовий, гарно відреставрований палац.
    0 0