Додати до маршруту

Військово-історичний музей "Скеля"

GPS координати: 50.94744110 28.64862823
Рейтинг:
5029 Переглядів 0 Коментарів 2 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Секретний об’єкт-музей “Скеля” розташований у місті Коростень Житомирської області, у 160 км від Києва.

Нещодавно відкритий новий в'їзний знак у Коростені

Нещодавно відкритий новий в'їзний знак у Коростені

Комплекс знаходиться у товщі скелі, яка сподобалась ще давнім древлянам: тут знаходилося так зване “Коростенське Городище номер 3”, адже місто Коростень-Іскоростень було столицею і найбільш населеним древлянським містом.

Третє городище в Коростені до зведення бункера

Третє городище в Коростені до зведення бункера

Експерти розділилися у думках щодо призначення комплексу, а деякі гіпотези взагалі напівмістичні. Що ж відомо напевно?

Між Першою та Другою світовими війнами Україна була розділена між СРСР та Польщею, і Коростень знаходився у 60 кілометрах на схід від кордону.

Так виглядала Лінія Сталіна в 1937 році. Коростенський УР позначений номером 2

Так виглядала Лінія Сталіна в 1937 році. Коростенський УР позначений номером 2

Офіційна версія звучить так: комплекс було вирішено створити в якості командного пункту Коростенського укріпленого району (укріпрайон). У ті роки СРСР створював фортифікаційну лінію, як Франція - “лінію Мажино”. Коростеньський укріпрайон був одним з 14 районів вздовж “лінії Сталіна” і мав №5. У ньому було 456 ДВТ (довгочасна вогнева точка) або дотів; довжина оборонної лінії становила 182 кілометри. Зводити об’єкт “Скеля” почали, за однією з версій, 1928 року, а за іншою пізніше – 1934 року, і закінчили приблизно у 1937-1938 рр. Командував будівництвом радянський генерал Карбишев.

Схема бункера

Схема бункера

Коростенський укріпрайон зіграв свою роль у захисті Києва від німецьких військ: на його позиціях німців затримали до серпня 1941. Все ж, німці захопили Коростень разом з усією Україною, і зробили карти та фотографії командного пункту, які на сьогодні є найбільш авторитетним джерелом інформації про нього з тих часів. Зайшовши у середній рівень, німецькі сапери не стали спускатись на перший рівень чи підніматись на другий: найімовірніше, вони були заміновані тоді і залишаються замінованими досі. Більше інформації про ці рівні нема, адже вони забетоновані в 1941 році.

Вхід у "Скелю"

Вхід у "Скелю"

За повоєнні роки командний пункт перетворився на пустку; його не охороняли, а місцеві мешканці могли виносити з нього що хотіли. 1986-го року тут зробили запасний адміністративний центр Коростеня, тим більше що сам бункер залишався цілком придатним.

Комплекс залишався закритим від публіки до 2005 року, коли тут створили музей "Скеля".

Біля музею діє виставка військової техніки СРСР: бронетранспортери, танки та гармати.

Бронетехніка перед музеєм "Скеля"

Бронетехніка перед музеєм "Скеля"

Відкритим для відвідувачів є лише середній рівень, довжина коридорів якого складає 146 метрів. Вважають, що довжина верхнього рівня більша – близько 200 метрів. У музеї 36 доступних приміщень, ширина коридорів трохи більше метра, а стеля – від 2,5 до 4 метрів, що забезпечує достатній об’єм повітря всередині. Комплекс накритий 9-метровим масивом граніту та глини, і має два входи з боку річки Вуж.

Водяні цистерни

Водяні цистерни

Вода поступає з колодязя глибиною 14 метрів, і зберігається у цистернах з неіржавіючої сталі об’ємом 15 і 10 тонн. Тут був свій водогін та вентиляція, і навіть контроль за рівнем тиску всередині!

Вентиляційна система

Вентиляційна система

Електроенергію постачали два генератори на дизельному паливі по 50 кіловатт, для яких зберігали 20 тонн палива.

Двері між коридорами бункера

Двері між коридорами бункера

У довоєнні часи тут були їдальні, кімнати відпочинку та бойові пости; після утворення музею їх відреставрували та розмістили експозиції для відвідувачів.

Колекція музею - протигази

Колекція музею - протигази

Експозиції музею містять речі з укріплень Коростеньського та сусіднього Новоград-Волинського укріпленого району, зброю, одяг, макети вогневих точок, схеми захисних споруд та багато іншого. Оскільки з 1986 року підземне сховище було чинним запасним командним пунктом, тут знаходиться справжній діючий пункт зв’язку: є кімната для зв’язку з урядом, своя АТС на 68 номерів, телеграф та телефон (в тому числі радіотелефон). Для захисту від усіх можливих катаклізмів та диверсій, кабелі від комплексу проклали глибоко – за 15 метрів від поверхні землі.

Колекцію музею - зброя

Колекцію музею - зброя

Запасний пункт Коростеньської адміністрації було утворено 1986 року, а це рік Чорнобильської аварії, тож тема цивільної оборони представлена в експозиції дуже широко. Відвідувачі можуть ознайомитись із дозиметрами (вимірення радіації), аналізаторами газу (забруднення повітря), різними протигазами. Наявна також захисна протирадійаційна камера для дитини.

Колекція музею "Скеля" - протипіхотна міна

Колекція музею "Скеля" - протипіхотна міна

З 2011 року тут діє виставка, що розповідає про діяльність СМЕРШ та НКВС, відтворено кабінет 40-х років та меблі. Доступний рівень досі досліджують, і навіть знаходять невідомі раніше коридори. Офіційної документації на бункер в Україні нема – вона в Росії, і там відмовляються передавати документи до 2039 року. Причини такої секретності невідомі, тому серед людей ширяться фантастичні чутки та версії про таємну зброю чи надсекретні засоби зв’язку, приховані десь у скелі.

Об'єкт "Скеля" розташований в парку островського, найгарнішому місці Коростеня, на березі річки Вуж.

Коментарі