Додати до маршруту

Невицький замок

GPS координати: 48°40’50”N 22°24’33”E
Рейтинг:
2280 Переглядів 0 Коментарів 0 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Невицький замок - одне з найстаріших будівель подібного типу на території України, яке збереглося до наших днів. Знаходиться він між селами Кам'яниця і Невицьке Ужгородського району, в 12 км. від самого Ужгорода. Оскільки замок зводився з оборонними цілями, він знаходиться на височині, а точніше на лівому березі річки Уж, тому знайти його зовсім не важко.

Невицький замок

Невицький замок

Перші згадки про замок датуються XII в. Швидше за все, його споруда була пов'язана з активністю Угорських королів і зростанням важливості гірських перевалів Карпат в торгівлі зі Сходом. У той час була споруджена система укріплювальних споруд, які включали в себе рови, насипи і палісади. Їх залишки були виявлені не так давно, в 2004 році, під час розкопок в одному із замків. Внутрішній рів також відноситься до будівель того періоду. У 1241 р В Угорщину увірвалися монголо-татари і зруйнували Невицький замок. Буквально через 100 років він був відбудований новим власником трансильванським полководцем Амадеєм Фінті. Це був один з найбільш спокійних періодів існування споруди. Пізніше Амадей був убитий, повсталими міщанами. Сини спробували помститися за смерть батька, але це призвело до того, що в 1317 р об'єкт перейшов під контроль військ угорського короля Карла Роберта.

Дворик Невицького замку

Дворик Невицького замку

Постійні військові сутички і розвиток вогнепальної зброї змушували нових господарів замку вносити свої корективи в його обороноздатність. В середині 15 століття з трьох сторін замку в монолітній скелі був висічений рів, який наповнювався водою, а дерев'яний міст через нього контролювався з бійниць розташованих на верхніх поверхах веж. Загальна площа палацу налічувала понад 1000 м2 і складалася з 31 приміщення. Археологи-архітектори стверджують, що в період 15-16 століття замок набув того вигляду, в якому його можна побачити зараз.

Замок в Невицькому

Замок в Невицькому

У замку існувало три оборонних лінії. Залишки однієї з них, яка представляла собою насип з дерев'яними конструкціями, видно і зараз. Між другою і третьою оборонною лінією було навіть невелике поселення ремісників, які обслуговують потреби замку. У разі нападу вони ховалися за кам'яними стінами і поповнювали ряди захисників фортеці. Всього кількість оборонялися людей доходило до декількох сотень, але, тим не менш, замок досить часто брався штурмом і переходив з рук в руки. Так в 1644 році він був захоплений трансильванців (Дьордь Ракоці), він наказав зруйнувати стіни замку. З цього моменту Невицький замок стає руїнами, і про нього забувають на багато роки. Невелику реставрацію проводять в кінці 19 століття, але під час війни фортеця знову була запущена. У 1923 р Над вежами зводять дах. У 1939 р Тут ведуться бої між чеськими та угорськими військами. Останні ремонтні роботи датуються кінцем 60-х років минулого століття. На жаль, це не зупинило процес руйнування.

Руїни Невицького замку

Руїни Невицького замку

Природно, кожен сантиметр цього місця пронизаний сотнями історій і легенд. Однією з найпопулярніших є легенда про нещасливе Олені. Вона була дочкою лицаря, але закохалася в простого пастуха на ім'я Михайло. Батько був проти такого вибору дочки і знайшов альтернативного кандидата на її серце. Олена вирішила, що єдиним виходом буде позбутися від батька і потенційного чоловіка і заселитися в сімейний замок з коханим, але батько дізнався про її плани, відрікся від Олени і прокляв її разом з Михайлом. Закохана парочка негайно перетворилася в озеро кришталевої чистоти, такий же, як і їхні почуття. Залишки цієї водойми видно і зараз, знаходяться у внутрішній території замку.

Вежі Невицького замку

Вежі Невицького замку

Незвичайна атмосфера, яка панує на території замку, приваблює туристів з усієї Європи. У Невицькому замку проходили зйомки багатьох вітчизняних кінофільмів.

джерело:
nice-places.com, poiskturov.by, karpati.info

GPS: 48 ° 40'50 "N 22 ° 24'33" E

Адреса: с. Кам'яниця, Закарпатська обл.

Коментарі