Додати до маршруту

Національний природний парк Подільські товтри

GPS координати: 48°40’33”N 26°34’22”E
Рейтинг:
4582 Переглядів 0 Коментарів 0 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Національний природний парк Подільські товтри

Національний природний парк Подільські товтри

Товтри - це залишки узбережних рифів, розташованих паралельно давній береговій лінії. Аналогів у світі немає, але подібні за геологічними структурами скелясті гряди існують у Великобританії і США. Національний природний парк «Подільські Товтри" створено Указом Президента України від 27.06.1996 року. Його загальна площа складає 261316 гектарів. Товтри - це місцева назва скелястої дугоподібної гряди, висота якої в межах парку сягає в середньому 400 метрів над рівнем моря.

парк Подільські товтри

Подільські Товтри відзначаються геологічною будовою, рідкісною і невластивою рівнинно-платформних областям. У цьому сенсі вони являють собою сукупність викопних рифових споруд узбережжя бар'єрного характеру, що утворилися у мілководних міоценових морях. Рифи складаються з вапняку. Поверхня рифової гряди, завдяки денудаційним процесам, в цілому позбавлена ​​молодших відкладень i тому нерівності поверхні рифових споруд різко виділяються у рельєфі скелястими i карстовими формами земної поверхні, які мають надзвичайно мальовничий вид.

парк Подільські товтри

За своїми фізіографічними рисами об'єкт вирізняється високою ландшафтно-пейзажною оцінкою. У рельєфі Подільські Товтри виглядають як скеляста дугоподібна гряда, висота якої сягає 443 метрів. Над навколишньою Подільською рівниною ця гряда піднімається на 60-65 метрів. Її довжина сягає 250 км, а ширина - від 15 до 20 км. Окремі форми піднімаються у вигляді витягнутого валу, або окремих конусоподібних горбів, іноді мають форму морських атолів. Найбільш поширеною формою є кряжі в виглядi витягнутих валiв шириною до 500 метрів. Поверхня їх бiльшою частиною хвиляста, схили опуклі.

парк Подільські товтри

Придністровська частина Подільських Товтр вiдрiзняється деякими особливостями. Вона сильно і досить густо розчленована глибокими каньйоноподібну долинами лівих приток річки Дністер. Долини мають глибину до 200 метрів, круті схили та вузьке дно. Вивітрені і розмиті вапняки, на схилах долин, утворюють екзотичні скелі рiзної форми - колони, стовпи, гігантські гриби або хаотичні нагромадження брил і валунів. На теренах об'єкта встановлено і експлуатується кілька джерел мінеральних вод різних типів, які мають лікувальні властивості.

парк Подільські товтри

Товтровий кряж багатий карстовими формами. Тут зрідка трапляються i печери, наприклад Кармалюкова печера у с. Однак в кряжі переважають дрібні карстові форми: тріщини, борозни, комірки, лійки, карри, якi утворюють на головному кряжі Товтрового масиву iнодi справжні карстові поля.

парк Подільські товтри

Мікроклімат Кам'янецького Придністров'я формується Товтровим кряжем та каньйонами Дністра з притоками, тому тут створилися особливі умови для збереження рідкісних i реліктових рослин, серед яких більшість лікарських. Парк репрезентує один з трьох найкрупніших центрів ендемізму в Україні (два інші - півострів Крим та Карпати). Тут сконцентровано найбільше серед пріродоохраняемих територій країни кількість ендеміків і реліктів.

парк Подільські товтри

В межах парку росте майже 1700 видів рослин, з яких близько 300 - ендемічні та субендемічні подільські види, а також реліктові та рідкісні рослини, які в цілому є унікальним набором генофонду. У складі фауни на території парку і суміжних районів лівобережжя Дністра є всі характерні представники цієї зони.

парк Подільські товтри

Фауна налічує 55 видів ссавців, 214 видів птахів, 10 - плазунів, 11 - земноводних та низку видів безхребетних тварин, які ще потребують детальних досліджень. Наявність на території парку старих лісових масивів, відкритих крутосхилів та карстових печер сприяє поширенню тут хижих птахів та кажанів. Червона книга України містить 60 видів рослин (всі судинні) та 85 видів тварин (з них 14 - ссавців, 26 - птахів та 45 - комах).

парк Подільські товтри

Величезну цінність і значимість для рекреаційного господарства Національного природного парку Подільські Товтри становить запас мінеральних вод. Це вже сьогодні дало можливість формування ефективного профілактично-лікувального комплексу на базі мінеральної води типу «Нафтуся», содової води типу «Миргородська», мінеральних вод з унікальними терапевтичними ефектами, різноманітними розсолами з підвищеною концентрацією брому і йоду.

парк Подільські товтри

Значну рекреаційну цінність становлять лісові масиви. Поруч з річками та іншими водними акваторіями їм відводиться основна роль в організації короткочасного відпочинку населення. Територію національного парку можна використовувати в туристичних цілях протягом всього року. Унікальні ландшафти сприяють проведенню різноманітних туристичних змагань.

Основні види туристичної діяльності в межах національного парку Подільські Товтри:
пішохідний;
водний;
автомобільний;
кінний;
лижний;
пізнавально-культурний (екскурсії та інше);
оздоровчий відпочинок (пішохідні прогулянки, спортивні ігри, лижні прогулянки);
екскурсії (по Дністровському водосховищу екскурсії проводяться на теплоходах);
дельта- і парапланеризм;
подорожі на повітряних кулях;
аматорський промисел (збір грибів та ягід, рибальство, полювання);
кліматичне і бальнеологічне лікування.

парк Подільські товтри

Подільські Товтри сьогодні не мають аналогів в континентальній Європі і є унікальними за своєю природою. У світі деякими аналогами можуть служити схожі за зовнішніми геологічними ознаками скелясті гряди у Великій Британії та США. Ідеальним аналогом може бути Великий Бар'єрний риф, який знаходиться на північному і східному узбережжі Австралії. Однак це геологічне споруда знаходиться в стадії свого постійного формування і змін. Товтри є менш протяжними, ніж Великий Бар'єрний Риф Австралії. Однак їх унікальність полягає в тому, що український парк знаходиться на суші, хоч і сформувався в прибережній зоні епіконтінентальних морів.

парк Подільські товтри

У розкопаної товщі порід, що складають Подільські Товтри, а також порід, що залягають нижче, сформувалися горизонти підземних вод, які частково перетворилися на мінеральні води із цінними лікувальними властивостями. Одночасно відбувалися карстові процеси, які значно змінили будову поверхні і надр об'єкта. Унікальні карстові порожнини є доступними для спостереження і вивчення.

парк Подільські товтри

GPS: 48 ° 40'33 "N 26 ° 34'22" E

Адрес: г. Каменец-Подольский, пл. Польский рынок, 6

Цей об`єкт у статтях

Коментарі