Додати до маршруту

Майдан Свободи, Харків

Регіон: Слобожанщина
GPS координати: 50.00571060 36.22919083
Рейтинг:
4962 Переглядів 0 Коментарів 0 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Харківський Майдан Свободи (площа Свободи) - пам'ятка архітектурного планування і просто найпопулярніше місце Харкова.

Усі туристи потрапляють сюди, адже тут найбільше відчувається дух цього слобожанського міста, промислової та культурної столиці Сходу. Тут особливо відчутні масштаби радянської гігантоманії, і взагалі саме район Держпрому найбільше схожий на Київ, хоча й має свої особливості. "Фішка" центру Харкова  - просторе, розлоге планування вулиць за канонами XX століття і прямі кути вкупі зі слобожанським колоритом окремих острівців. Тут, на відміну від Києва, немає пагорбів і закруглених вулиць, а на відміну від Львова - немає вузеньких провулків із бруківкою. Харків величезний, височезний і глибочезний, адже саме під Майданом Свободи живе своїм життям підземне місто - харківське метро.

Так виглядала станція харківського метро "Держпром" у 2017-му

Якщо подивитись на карту, Майдан Свободи нагадує величезного равлика, що спить головою назовні, або лафет гармати наполеонівських часів. Можливо, Ви побачите у ньому й тенісну ракетку:

Скріншот з карт Google, google.com.ua/maps

Скріншот з карт Google, google.com.ua/maps

Це величезний майдан зі сквером на ньому, що вважається шостим за площею в Європі. В Україні - найбільший, і в цьому легко переконатись: 750 метрів завдовжки, 125 метрів завширшки, а кругла частина має у діаметрів 350 метрів. Сумарна площа майдану - майже 12 гектарів, тому тут часто відбуваються масові заходи: концерти, змагання, фестивалі, паради, тощо.

Так виглядає День Харкова на Майдані Свободи:

День міста, Харків, майдан Свободи. Фото: mykharkov.info

День міста, Харків, майдан Свободи. Фото: paul-tk.livejournal.com.

 

Площа у звичайні дні

Цікаві факти про Майдан Свободи:

  • Від свого заснування (1930-ті) і до розвалу СРСР він називався "Площа Дзержинського".
  • Ще донедавна між круглою й прямокутною частинами стояв пам'ятник Леніну - один з найбільших в Україні, на величезному постаменті, що нагадував скелю. 
  • Через пам'ятник Леніну площа стала центром протистоянь патріотичних харків'ян та проросійських, нагадуючи київський Майдан або одеське Куликове поле.

Пам'ятник Леніну встановили на площі 1963-го року

Пам'ятник Леніну встановили на площі 1963-го року

  • Під час німецької окупації майдан було перейменовано на "Площу імені Вермахту" 1942-го року та "Площу дивізії СС Лейбштандарту" 1943-го року, після повторного захоплення Харкова німцями.

Шикування бронетехніки Вермахту на майдані, 1942 рік. Німецька аерофотографія.

Шикування транспорту Вермахту на майдані, 1942 рік. Німецька аерофотографія.

Радимо відвідати площу як удень так і вночі: неймовірне відчуття простору вражає! Поруч розташовані багато інших цікавинок Харкова, зокрема Харківський національний університет імені Василя Каразіна.

Цей об`єкт у статтях

Коментарі