Додати до маршруту

Луцький замок або замок Любарта

GPS координати: 50°44’20”N 25°19’23”E
Рейтинг:
4591 Переглядів 0 Коментарів 2 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Луцький замок або замок Любарта. Фото: Nataliya Shestakova, ліцензія CC BY-SA 4.0

Луцький замок або замок Любарта. Фото: Nataliya Shestakova, ліцензія CC BY-SA 4.0

 

Луцький замок - символ міста Луцька, його головна визначна пам'ятка і гордість. Побудований в 14 столітті литовським князем Вітовтом Любартом (який одружився на місцевій княжні Буші та прийняв православну віру - хрестився Дмитром), він був обраний  княжою резиденцією.
У наші дні  замок має три назви: Луцький (найпоширеніше), Верхній (оскільки є ще і Нижній замок, напівзруйнований) і замок Любарта (князь Луцький бл. 1323-1324 і 1340-1383).
Замок Любарта - одна з небагатьох (якщо не єдина)  збережених архітектурних пам'яток України доби Великого князівства Литовського.

В літописі вперше згадується під 1085 роком, коли був уже укріпленим пунктом, що витримав 6-місячну облогу Болеслава Хороброго.

Луцький замок або замок Любарта

Луцький замок або замок Любарта

Незважаючи на те, що історію замку в Луцьку прийнято вести від 1340 року, своє існування він почав набагато раніше.

Луцький замок або замок Любарта

Ще в 11 столітті на замковому пагорбі було побудовано дерев'яне укріплення - перший замок, який проіснував два століття і який потім замінили на більш міцний кам'яний.

Луцький замок або замок Любарта. На території замку

Луцький замок або замок Любарта. На території замку

Замок Любарта зводився протягом більш ніж сорока років.

Луцький замок або замок Любарта. стіни замку

стіни замку

Спочатку були побудовані вежі: Виїзна, Стирова (над річкою Стир), Владича, потім були добудовані стіни.

Луцький замок або замок Любарта

У замку, на фундаментах князівського палацу, який примикав до В'їзний вежі, останнім луцьким старостою Ю. Чарторийським був зведений будинок повітової канцелярії і шляхетських судів. Нині в ньому розмістився художній відділ Волинського краєзнавчого музею.

Протягом багатьох століть тут діяв крайовий уряд і соборний клирос Луцько-Острозької єпископії, збиралися сейми і станові суди волинської шляхти. Знаменита замкова канцелярія створила і зберегла півтора мільйона документів в так званих "гродських книгах". Через цю школу адміністративного управління пройшла плеяда визначних громадських і державних діячів, серед яких був і гетьман України Іван Виговський.

Луцький замок або замок Любарта

Підвальний поверх вежі служив в'язницею для засуджених до смертної кари. У ній провів останні дні свого життя поет і громадський діяч XVII - початку XVIII ст. Данило Братковський.

У плані замок має неправильну, наближену до трикутника, форму, що було обумовлено рельєфом місцевості.

Периметр оборонних стін, з вежами на кутах, йшов по краю височини. Із західного боку знаходився в'їзд до замку, що проходив через підйомний міст і надбрамну вежу. Висота вежі, спочатку триярусної, в XVI столітті була збільшена ще на два яруси, а на початку XVII століття її верх був увінчаний аттиком.

Луцький замок або замок Любарта

На головному фасаді В'їзної вежі - над сучасним отвором - широка і вузька замуровані арки: це старовинні в'їзд і вхід (хвіртка) в замок, які були обладнані підйомними мостами.

Південно-східна кутова башта, квадратна в плані, що знаходиться над річкою Стир, і тому носить назву Стирова, спочатку теж мала три яруси. У XVI столітті до неї був надбудований ще один ярус, а на початку XVII століття її увінчав аттик. Висота Владичої вежі, що знаходиться на північному розі фортеці, теж була збільшена на один ярус.

За повітовою скарбницею розташована Владича вежа, утримувана в давні часи на кошти владики, від чого і отримала відповідну назву. У ній окрім експозиції замкового арсеналу можна відвідати і єдиний в Україні музей дзвонів.

Луцький замок або замок Любарта

Оборонні стіни замку в XV столітті модернізуються і пристосовуються до застосування вогнепальної зброї. На деяких ділянках висота стін була збільшена, а отвори кренеляжа замуровані. Їх замінили двома або трьома рядами бійниць, доступ до яких отримували по дерев'яних критих галереях. Весь замковий комплекс був збудований з цегли.

На початку XIX століття в північній частині замку був побудований єпископський палац в стилі класицизму.

Окольний замок мав площу близько 6 га і був обнесений частково цегляною стіною, а частково - дерев'яною, спорудженої з зрубів-городень (всього їх було 69). Стіна обхідного замку починалася від Стировою вежі Верхнього замку, і закінчувалася у Воротньої вежі Верхнього замку, мала вісім веж: чотири дерев'яні і чотири кам'яні (на сьогодні вціліла тільки одна кам'яна башта і фрагменти стін).

Луцький замок або замок Любарта

Будиночок з колонами - повітова скарбниця військового відомства - постав на місці двору владики в 1807 році і нині пристосований під виставки приватних колекцій.

Під стіною, що з'єднує Владичу і Стирову вежі, знаходиться досить великий підвал, в якому зберігалися запаси продуктів на випадок облоги замку.

Посередині замкового двору від давньоруських часів існувала соборна церква Івана Богослова.

Луцький замок або замок Любарта

У ній поховані луцькі князі та єпископи, серед них і будівничий замку Дмитро-Любарт.

Луцький замок або замок Любарта. вежа

Луцький замок або замок Любарта. вежа

Зараз над розкритими археологами мурами древньої святині, яка 600 років була духовною столицею східної Волині, споруджено павільйон, в якому планується створення музею.

GPS: 50 ° 44'20 "N 25 ° 19'23" E

Адреса: м.Луцьк, вул. Кафедральна, 1-а, Волинська обл.

Контакт: +38 (0332) 72-45-88, 72-30-75

Цей об`єкт у статтях

Коментарі