Додати до маршруту

Літературно-меморіальний музей М. Коцюбинського

GPS координати: 51.48740005 31.28739929
Рейтинг:
1586 Переглядів 0 Коментарів 1 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Літературно-меморіальний музей Михайла Коцюбинського вЧерніговіприсвячений життю і творчості цього відомого українського письменника початку 20 століття. Музей розташований в його колишньому приватному будинку. Сьогодні це один з головних культурних центрів Чернігова.

Історія меморіального музею

Чернігівський музей М. Коцюбинського був заснований в 1934 році. Цей маєток письменник купив в 1898 році, коли оселився в Чернігові. Основою музею стала кімната Михайла Коцюбинського, де до того була бібліотека. Директором призначили Фому Коцюбинського - молодшого брата письменника. Він з дружиною майже рік облаштовували в кімнатах будинку експозицію.

У листопаді 1935 року відбулося урочисте відкриття та прийом перших відвідувачів. У цей період також впорядкували сад біля будинку. У 1936 році побудували оранжерею для екзотичних рослин і поставили у дворі пам'ятник М. Коцюбинському.

У серпні 1941 року фонди музею евакуювали до Уфи. Колекція повернулася до Чернігова тільки в 1944 році. Тоді почалася відновлювальна робота над пошкодженими садом, будівлями і самої садибою.

У 1958 році відбулася ґрунтовна реставрація будинку письменника.

У вересні 1983 року було відкрито оновлену літературна експозиція музею. Тоді в його склад увійшли кухня і дві кімнати.

Експозиція музею М. Коцюбинського

Чернігівський літературно-меморіальний музей М. Коцюбинського складається з декількох частин: меморіального будинку письменника, будинки літературної спадщини та саду. Навпроти будівлі встановлено пам'ятник письменнику.

Будинок Михайла Коцюбинського - основа музейної експозиції. Тут письменник оселився з родиною в 1898 році і провів останні роки життя. Одноповерхова дерев'яна будівля збережено в первозданному вигляді. Це дозволяє представити побут і смаки письменника. У вітальні, яку використовували як робочий кабінет, стоять стіл з письмовим приладдям і велика бібліотека. У ній зібрано понад 1500 книг, а також нариси про життя самого письменника і його творчість. Тут же зберігають сувеніри, які Коцюбинський привозив з мандрів.

Красивим і доглянутим є сад родини Коцюбинських навколо будинку. У ньому до цих пір ростуть дерева, які особисто садив письменник. Оригінальною прикрасою саду служать екзотичні рослини - агава, бругмансия, кущі інжиру і самшиту.

У будівлі літературної спадщини можна побачити унікальну вирізану з дерева композицію. Вона являє персонажів, зображених Коцюбинським в своїх творах. Ця експозиція показує етапи творчої праці письменника. Також тут є документи, фотографії та особисті речі Коцюбинського.

Сьогодні музей є культурним центром міста Чернігова. Тут збираються письменники Чернігівщини. Також в кімнатах цього музею проводять виставки місцевих художників.

Як доїхати до літературно-меморіального музею

ВЧерніговіє залізничний вокзал, тому сюди можна добратися потягом.

Також Чернігів має гарне регулярне автобусне сполучення зКиєвомі сусідніми обласними центрами -сумамиіПолтавою. У самому місті потрібно скористатися послугами громадського транспорту або таксі.

Краще їхати на власному автомобілі. Сюди ведуть автодороги E95, М01, Р67, Р69.

Адреса музею: Чернігівська область, місто Чернігів, вул. Коцюбинського, 5.

Час роботи: щодня з 9:00 до 17:00, в суботу та неділю - з 10:00 до 17:00.

Цей об`єкт у статтях

Коментарі