Додати до маршруту

Кутузовський парк, Володарськ-Волинський

GPS координати: 50.59410858 28.45010567
Рейтинг:
753 Переглядів 0 Коментарів 0 Включень до маршруту
Додати до маршруту

На високому березі річки Ірша, що протікає північчю мальовничій Житомирщини, розташована цікава місцевість, яка пам'ятає багатезніх магнатів, видатних полководців і запеклі бої. Це Кутузовський парк в місті Хорошев, яке раніше називалося Володарськ-Волинський, а ще раніше - Кутузова і Александрополь.

Історія Кутузовського парку

Саме на схилі Ірші виникло колись в давнину поселення, де польська шляхта звела укріплену фортецю, згадану в літописах 1545. З тих пір тут залишилися руїни оборонних валів, до сих пір будь-який місцевий житель покаже, де в Хорошево «Вали». У 17 століття на цих територіях влаштували свою резиденцію литовські магнати Сапеги. Можливо, саме вони заклали парк в Хорошко, як тоді називався селище.

У 1796 році цариця Катерина II подарувала маєток знаменитому російському полководцю М. І. Кутузову, як нагороду за військові досягнення. Він побудував тут величнийпалац Кутузова,який височів над усім селищем серед прекрасного парку.

Цікаво, що на пагорбах поблизу Кутузовського маєтку височіли один проти одного козацька церква і католицький костел.Дерев'яну церкву 17 століттяпофарбували в червоний, як символ козацької крові, а її інтер'єр нагадував таємничу церква з кінофільму «Вій» Миколи Гоголя. Разом з палацом і костелом вона утворювала неповторний ансамбль на мальовничих схилах над Іршею.

Однак прийшла війна, тривали бої між армією Петлюри і більшовиками. І в 1919 році в палаці Кутузова, де в той момент перебував військовий госпіталь, сталася страшна пожежа. І до сих пір місце, де буломаєток в Володарськ-Волинському,варто пустирем. На жаль, документальних свідчень або фотографій палацу також не збереглося.

Протягом 20-х років Кутузовський парк перетворився на улюблене місце для прогулянок і розваг місцевих жителів: тут влаштовували різні свята, літературні диспути, танці. Однак роки войовничого атеїзму не оминули Володарськ-Волинський: католицький костел і козацьку церкву знищили. А місцеві жителі дали пустир, де була церква, символічну назвою «Голгофа». Далі через Хорошев прокотилися руйнування Другої світової війни, коли німецькі загарбники вирізали багато дерев старовинного парку, щоб відновити підірваний міст через Іршу.

Тільки від п'ятдесятих років Хорошевський парк почали відновлювати. Православна громада збудувала нову церкву на місці колись знищеної, а католицька громада - костел. У парку також збереглися столітні дуби.

пам'ятник Кутузову

До 100-річчя перемоги Російської імперії над наполеонівським військом містечко вирішили перейменувати на честь знаменитого військовослужбовця - Кутузова. Також хотіли поставити йому пам'ятник, але не вдалося, а ім'я полководця містечко носило лише 9 років, поки сюди не прийшли військове лихо. До 1959 тут встановили бронзовий пам'ятник Кутузову, скульптора Постникова.

На цьому історія не закінчилася: у 2004 році пам'ятник вкрали якісь вандали. Тому громада вирішила побудувати новий монумент, встановили 2006 року.

як доїхати

Парк Кутузова расположен в центре Хорошева (старое название Володарск-Волынский). Он находится в 70 км севернее Житомира, куда можно добраться по трассе Житомир - Коростень, ехать до поворота налево, повернуть по указателю на Володарск-Волынский (переименовали в Хорошев 2016 года).

Коментарі