Додати до маршруту

Круглий Двір, Тростянець

GPS координати: 50°28’26”N 34°57’28”E
Рейтинг:
4341 Переглядів 0 Коментарів 0 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Круглий двір у Тростянці - це, по суті, манеж. Манежем називають круглу у плані будівлю, що має всередині таку ж круглу площу для виступу коней з наїздниками. Розказати про Круглий двір неможливо без розповіді про саме місто Тростянець Сумської області, в якому знаходиться Круглий Двір.

Круглий Двір у Тростянці

Круглий Двір у Тростянці

Заснований у XVII столітті козаками з Правобережжя, Тростянець до початку XVIII століття був власністю полковника Охтирського полку, Івана Перехрестова (з хрещених євреїв). У 1704-му полковника відсторонили через скарги на його жадібність, а маєтності продали або роздали. Тростянець змінив кількох власників, а згодом господарем селища став... місцевий священник Тимофей Надаржинський. Це був тогочасний Распутін: звичайний український піп став протоієреєм, а згодом і особистим духівником царя Петра І та його дружини Катерини І, бував разом із Романовим у Парижі, був нагороджений золотом і діамантами, землями в Москві та селищем Тростянець... Як там не було, а кажуть, що Круглий Двір збудували його сини - Денис, Йосип, Герасим та Пилип у 1749 році. У цих краях немає старішої нерелігійної споруди: з середини XVIII століття зберігся лише Круглий Двір. 

Круглий Двір у Тростянці вночі

Круглий Двір у Тростянці вночі

Вижити йому допомогли міцні стіни. Насправді Двір не зовсім Круглий: він скоріше овальний, бо має розміри 85 на 65 метрів. Спочатку це ймовірно була житлова садиба, але, після того як Тростянець перейшов до князів Голіциних на початку наступного століття, тут було облаштовано справжній цирк. У стінах облаштували стайні, а вгорі - ложі для гладачів, при цьому обслуга Голіциних так само жила тут, просто у стінах цієї "фортеці". До речі, Круглий Двір зобов'язаний своїм грізним виглядом не лише поєднанню неоготики із козацьким (українським) бароко, але й своїми баштами, яких він має чотири штуки.

У 1905 році тут востаннє проводили ремонт, наприклад, укріпили стіни. Нові спроби полагодити Круглий Двір почалися у 2007; на даний момент пам'ятка все ще потребує відновлення, адже було проведено лише найкритичніші роботи.

Тут відбуваються концерти, наприклад - "Схід-Рок". Круглий Двір є окрасою Тростянця та всієї Сумської області, і представляє Сумщину на конкурсах.

Фестиваль "Схід-Рок" у Круглому Дворі проходить наприкінці серпня

Фестиваль "Схід-Рок" у Круглому Дворі проходить наприкінці серпня

Поруч із Круглим Двором знаходиться садиба Надаржинських-Голіциних століття, тож подивитись точно буде на що!

Цікаво, що у Круглому Дворі проводять не лише концерти, але й сучасні лицарські бої: реконструктори обожнюють це місце за автентичність та красу. Тут проводиться щорічний фестиваль "Стара Фортеця":

Лицарські бої у Круглому Дворі Тростянця

Лицарські бої у Круглому Дворі Тростянця

Як дістатись до Круглого Двору? Найпростіше - поїздом або електричкою до станції "Смородине", що в Тростянці. Вийти зі станції та піти по вулиці Горького на південь до центру міста, перейти річку Боромлю, повернути направо на вулицю Миру і побачити Круглий Двір!

 

Цей об`єкт у статтях

Коментарі