Додати до маршруту

Корсунь-Шевченківський історико-культурний заповідник

GPS координати: 49.41567612 31.26523399
Рейтинг:
3569 Переглядів 0 Коментарів 1 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Існування Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника міцно  пов'язано з історією самого Корсуня-Шевченківського. Цьому місту майже тисяча років, але велика частина з цієї тисячі були нещасливими. Населення Корсуня неодноразово піддавалося пограбуванням, вивезенню, рабству (кріпацтву), загибелі і мукам - але щораз відновлювалось і відновлювало своє місто. Корсунь-Шевченківський, заснований 1032 року князем Ярославом Мудрим для охорони Київської Русі від кочівників, тепер є районним центром Черкаської області. Місто бачило і руських князів, і набіги половців, і монголо-татарів, пізніше було під владою литовців, тоді - поляків. Мешканці міста і його околиць довгий час були козаками, але з XVIII століття були покріпачені.

Однойменний державний історико-культурний заповідник сьогодні є науково-дослідним та освітньо-культурним центром. До складу заповідника входять кілька музеїв:

  • Корсунь-Шевченківський історичний музей
  • Музей Корсунь-Шевченківської битви (Друга світова війна)
  • Меморіальний музей Кирила Григоровича Стеценка, українського композитора кін. XIX - поч. XX ст.
  • Літературно-меморіальний музей письменника Івана Нечуя-Левицького в розташованому поруч смт. Стеблеві.

У музеях зберігається понад 58 000 пам'яток історії; якщо не знати наскільки давнім є місто Корсунь-Шевченківський, то це могло б і здивувати - в райцентрах рідко бувають такі великі колекції! Військово-історичний музей було створено одразу по закінченні Другої Світової, як меморіал Корсунь-Шевченківської операції, тож він ніяк не розказував про величну історію древнього міста. У 1981 році був утворений краєзнавчий відділ музею, а 1994 року він став окремим Історичним музеєм.

Експонати музею: гармата XVII століття

Експонати музею: гармата на лафеті XVII століття

Музей Корсунь-Шевченківської битви було утворено в садибі Лопухіних, які викупили маєток в імператора Павла, який, в свою чергу, викупив весь Корсунь-Шевченківський 1797 року в його останнього польського власника - князя Станіслава Понятковського, племінника останнього короля Польщі.

Садиба Лопухіних

Понятковський заново збудував місто після війн і пограбувань, а Лопухіни-Демідови перебудовували і розширювали маєток, започаткований Понятковським. В околицях міста було закопано багато золотих і срібних виробів, які переплавлялись євреями на лом, але Лопухін, як кажуть, став платити копачам більші гроші і таким чином викупив багато цінних прикрас.

Експозиція військової техніки (в т.ч. авіація)

Навколо садиби-пам'ятки архітектури облаштований ландшафтний парк -  пам'ятка садового мистецтва. В музеї Нечуя-Левицького можна побачити багату колекцію документів і записок письменника.

Гранітний каньйон річки Рось у Корсунь-Шевченківському ландшафтному парку

Художня галерея Корсуня-Шевченківського історико-культурного заповідника була утворена 1977 року у флігелі садиби Лопухіних. У ній зберігається понад 3000 предметів мистецтва: картини, скульптури, графіка, медальйони, декоративно-побутове мистецтво. В галереї представлені роботи художників Італії та Угорщини, а також наші художники Сошенко, Лопухов, Непийпиво, Кайдаш-Машківська, А.Чебикін, Виродова-Готьє, Єсипенко, Їжакевич, Любчик, Пузирьков, Будников.

Завітайте до Корсуня-Шевченківського, Вам неодмінно сподобається!

Цей об`єкт у статтях

Коментарі