Додати до маршруту

Казематна вежа, Кам'янець-Подільський

GPS координати: 48.67327118 26.57197952
Рейтинг:
431 Переглядів 0 Коментарів 0 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Одним з найбільш загадкових місць Кам'янець-Подільського стала тюремні вежа. Краєзнавці та історики не приходять до спільної думки про призначення цієї споруди. За найфантастичнішої версії, яка належить Олені Пламеницької, тюремні вежу побудував Станіслав Завадський - учень талановитого архітектора і коменданта міста Яна де Вітте.

Історія тюремні вежі

За програмою фортифікації Кам'янця, яку склав король Станіслав Август Понятовський в 1782 році, тут на фундаментах декількох вірменських будинків, зруйнованих за турецьких часів, в 1783-1791 роках збудували гауптвахту. У дворі Завадський звів вежу - туалет для ув'язнених, з шістьма бійницями.

В період ремонту вежі, що проводився в 2007 році, з її підвалів було вивезено цілу вантажівку залишків після проживання там ув'язнених.

Є припущення, що це єдина в Україні санітарно-технічна споруда18 століття. Сьогодні в тюремні вежі зрідка проводять мистецькі акції та виставки. Також тут розміщується:

  • експозиція «Історія фортифікацій 15-19 століть» з трьома макетами укріплень;
  • зразками холодної та вогнепальної зброї;
  • копіями старовинних планів, гравюр, літографій, креслень, схем і іншого.

У прибудові представлена ​​колекція подільських курильних трубок 17-18 століть.

архітектура вежі

Вежа кругла в плані, діаметр досягає 9,5 м, з прямокутним тамбуром з північного боку. По центру вгору піднімається стовп діаметром 2,5 м. Стіни верхнього ярусу на висоті близько двох метрів прорізають шість вікон-бійниць. Його верхня частина використовувалася в якості димоходу. Зараз вона закрита кришкою, яка схожа на кришку чайника з флюгером.

Як дістатися

Казематна вежа у Кам'янці-Подільському знаходиться наплощі Вірменського ринку.Середньовічна споруда розмістилася під високим дахом, у дворі госпіталю.

Потрапити в це місце можна від зупинки маршруту №1 кафе «Мрія козака», що біля костьолу. Якщо рухатися вглиб від сусідньої площі Вірменського ринку, можна побачити провулок, який поступово стає довгою вулицею вірменських кварталів Кам'янець - вулицею Госпіталю. Прохід у двір через арку госпіталь з однойменної вулиці.

Коментарі