Додати до маршруту

Токівський (Шолохівський) каньйон та водоспад

GPS координати: 47.68511963 33.94239426
Рейтинг:
5356 Переглядів 0 Коментарів 0 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Україна багата на незвичні пам'ятки природи. Коли їдеш машиною через степ, то видно зазвичай лише те що обабіч дороги; з вікна поїзда видно більше, та все одно навіть отой голий степ приховує в собі багато таємниць.

Один із таких степових сюрпризів - Мальовничий каньйон на річці Кам'янці в Токівських гранітах. Це офіційна назва геологічної пам'ятки природи в Україні, яку охороняє держава. Каньйон входить до складу ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Кам'янський прибережно-річковий комплекс» і знаходиться поблизу села Токівське в Апостолівському районі Дніпропетровської області.

Токівський (Шолохівський) водоспад у червоному граніті

Токівський (Шолохівський) водоспад у червоному граніті. Фото: DmitrOst, ліцензія CC BY-SA 3.0

Тут вже давно видобувають граніт. Здавалося би, звичайна бруківка, але ні - Токівський граніт не звичайний. По-перше, він рожево-червоний. Коли Сонце сходить чи заходить, Токівський граніт вдячно відбиває його промені, показуючи всю свою красу. 

Червоне каміння каньйону річки Кам'янки та Токівський (Шолохівський) водоспад

Червоне каміння каньйону річки Кам'янки та Токівський (Шолохівський) водоспад. Фото: visit-nikopol.com

По-друге, граніт із Токівських кар'єрів широко відомий в усій Україні та далеко за її межами: у нього відмінна якість. Цей граніт беруть на пам'ятники, які прикрашають міста й містечка. Окрім граніту тут зустрічаються самоцвіти. Це напівдорогоцінне каміння. У Токівських гранітах можна побачити кристали гранату - червоного з чорним мінералу, який здавна був відомим в Україні. Гранат носили панни у своїх прикрасах.

Так виглядає мінерал гранат - один із самоцвітів. Фото: Kluka, ліцензія: CC BY-SA 3.0

Так виглядає мінерал гранат - один із самоцвітів. Фото: Kluka, ліцензія: CC BY-SA 3.0

Площа геологічної пам'ятки - каньйону - складає 5 гектарів. Це група скель, яку прорізає річка Кам'янка. Навколо річки розробляють чотири ділянки родовища граніту: Водоспад, Центральна, Яма та Пекарня. До речі, про водоспад:  

Токівський водоспад (називають також Шолохівський, Кам'янський, водоспад "Червоні камені", тощо...) - це місце, де річка падає з висоти у 6 метрів. Ділянка різкого схилу має довжину 30 метрів. Оскільки цей водоспад - рівнинний, то він і має більшу довжину, ніж висоту.

Тут полюбляють відпочивати місцеві мешканці та гості зі всієї України. Є й затоплений кар'єр з прохолодною водою величезної глибини.

Як дістатись до каньйону та водоспаду на річці Кам'янці? По-перше, можна доїхати автомобілем через Нікополь. По-друге (і можливо - це найзручніший варіант) у місті Апостолове зупиняються багато поїздів та електричок. Від Апостолового можна доїхати автобусом до Токівського. Жити, скоріше за все, доведеться у наметах, адже Токівське - більше промислове село, ніж туристичне. Якщо нема бажання їхати машиною, ідеальним варіантом буде велосипед: можна покататись навколо водоспаду і отримати незабутні враження!

Коментарі