Додати до маршруту

Джуринський водоспад у руїн Червоноградського замку

GPS координати: 48°48’22”N 25°35’2”E
Рейтинг:
5255 Переглядів 0 Коментарів 1 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Джуринський водоспад є найбільшим рівнинним водоспадом на всій території України. Максимальний перепад висот між нижньою і верхньою точками досягає шістнадцяти метрів. Однак якщо брати до уваги не тільки висоту, а й обсяги падаючих вод, то, без сумніву, він є лідером. Обсяги падаючої з водоспаду води просто величезні: у певних місцях, підійшовши впритул до потоку, шум буде настільки сильний, що не буде чути поруч стоїть співрозмовника.

Джуринський водоспад у руїн Червоноградського замку

Джуринський водоспад у руїн Червоноградського замку

Як свідчать легенди тутешніх місць і підтверджують деякі з істориків, цей унікальний водний джерело з'явився завдяки турецьким загарбникам. Саме вони, під час одного з набігів, що сталося більше чотирьох століть тому, пустили місцеву річку під назвою Джурин по іншому руслу, в надії замучити захисників спрагою і нарешті захопити оборонну фортецю. Після відходу турецьких військ і утворився цей прекрасний і досить незвичайний водоспад. Його назвали на честь річки, яка сприяла його створення.

Згідно з іншим повір'ям, поява Джуринського водоспаду нерозривно пов'язане з неіснуючим в наші дні містом Червоноград. У сучасних картах України Ви не знайдете такого міста, оскільки поселення з такою назвою не існує вже понад 50-ти років. Місцезнаходження знайти досить нелегко, дістатися до руїн старовинного міста можна, лише відправившись до села Нирків або Нагоряни, розташованих в Тернопільській області. Далі дорогу підкажуть місцеві жителі. До цього місця не веде жоден покажчик, тому самостійно його знайти практично неможливо. Громадський транспорт їздить в тутешні місця вкрай рідко, не дивлячись на це, курсує автобус з напрямком Заліщики-Нирків. Так чи інакше, ще належить подолати пішки близько шести кілометрів по пересіченій місцевості.

Джуринський водоспад

Джуринський водоспад

До наших днів серед усіх Червоноградських будівель збереглися лише постарілі стіни Червоноградського замку XVII століття, а також залишки католицького костелу XVIII століття. Парадокс - замок до сих пір називають Червоноградським, а самого міста вже не існує на цьому місці. Безперечно, на території України існує й інший Червоноград, однак його місце розташування відноситься до Львівської області, прямо на кордоні з Польщею. А тернопільського, хоч і є в минулі часи містом королів і адміністративним центром, більше не існує на карті.

Спочатку замок звели ще на початку IX століття. У 1313 році, коли будова перейшло у володіння братів Корятовичів, воно було укріплено. На рубежі XIV-XV століть Червоноград і однойменний замок стали частиною польських володінь. А на початку XVII століття дерев'яні стіни і перекриття замку були замінені на кам'яні, крім цього вся будова було укріплено валами. З 1778 року Червоноград перейшов у володіння Адама Кароля Понінського. Власник спорудив замок-палац на місці розташування напіврозваленого Червоноградського замку. З цього моменту замок перестав нести оборонну функцію.

Червоноградський замок

Руїни Червоноградського замку

Неподалік від замку, на пагорбі знаходиться занедбаний цвинтар і каплиця. Саме в ній поховані останки членів Понінських сім'ї. А сам замок ще не раз переходив у володіння різних господарів.

На жаль, Перша і Друга світові війни практично вщент зруйнували замок, і від колишньої могутності до нині збереглися лише спогади.

Однак на відміну від більшої частини руїн, які збереглися на всій території України, Червоноградські руїни дуже мальовничі. Безумовно, вони зберігають в собі небезпеку, одночасно притягаючи, немов магнітом, пробуджуючи бажання досліджувати кожен камінчик. По дорозі, що веде до руїн, розташовується дитячий табір. Також вельми цікавої вважається і сама долина, на якій розташований замок. Вона схожа на воронку, залишену після падіння величезного метеорита. По крайней мере, весь пейзаж говорить саме про це. Однак достовірних фактів цьому спостереженню не існує.

Від замку повернутися до водоспаду можна різними способами: або знайти місце, в якому місцевими жителями перекладений камінням болотистий струмок або ж повернутися до дитячого табору, витративши на дорогу близько 15-20-ти хвилин.

Червоноградський замок у Джуринського водоспаду

Вежі Червоградского замку

Всі великі водоспади України популярні серед любителів подорожей і туризму. Водоспад Джурин не став винятком. Вирушаючи в тутешні місця, краще розраховувати час так, щоб прибути до місця призначення вранці, інакше крізь натовпи відпочивальників, які посіли всю берегову лінію, буде складно протиснутися. У спекотну пору можна навіть скупатися, занурившись прямо у водоспад. Так що, вирушаючи в подорож в сторону Джуринського водоспаду і Червоноградського замку, обов'язково беріть з собою купальні приналежності. Плавки і купальники знадобляться, безсумнівно, адже річкова вода просто прекрасна. Крім цього можна провести незабутню ніч прямо під відкритим небом, розташувавшись неподалік від водоспаду. Однак для цього знадобляться туристичні намети або спальні мішки. Чистий місцеве повітря, прекрасний клімат дозволять добре виспатися, набратися сил за ніч і вранці наступного дня продовжити подорож.

Найкраще місце, щоб розглянути всі краси водоспаду знаходиться на березі річки, протилежному тому, де зазвичай розташовуються туристи. Для цього необхідно вирушити вгору водоспаду і перейти на інший берег через міст.

Варто відзначити, що сама дорога до місцевих визначних пам'ятках не рахується легкою. Місцева путівець відрізняється досить нерівним рельєфом. Подорожуючи на власному автомобілі, в гарну погоду можна доїхати до долини по грунтовій дорозі. Якщо ж їхати на автобусі в складі туристичної групи, то доведеться пройти пішки спочатку вниз, а, повертаючись назад - вгору. Доїхати до місця призначення найкраще на позашляховику, в іншому випадку транспорт краще залишити нагорі, на дорозі. Це пов'язано з тим, що легкові машини раз у раз зачіпають і вдаряються днищем об кам'яні валуни. Однак, судячи з кількості машин, розташованих в безпосередній близькості від водойми, місцеві жителі все-таки виробили певні вміння проїзду по цій важкій ділянці. Туристам же, ймовірно, буде краще пропустити вперед на дорозі більш досвідченого, місцевого водія і постаратися повторити за ним шлях прямування.

Постарілі стіни Червоноградського замку

Крім цього, не переживайте, якщо перебуваючи біля водоспаду, Ви не зможете зателефонувати по мобільному телефону - в навколишніх місцях багато ділянок, в яких мобільний зв'язок повністю відсутній. Також не забувайте про провізії, вирушаючи до водойми, оскільки в долині відсутні продовольчі магазини.

джерело:
foto.extreme-ua.com, uafacts.com, www.vsi.org.ua, poshuksebe.in.ua, misko.hiblogger.net

GPS: 48 ° 48'22 "N 25 ° 35'2" E

Адреса: Річка Джурин, Тернопільська обл.

Коментарі