Додати до маршруту

Дуб-патріарх найстаріший дуб в Україні

GPS координати: 51°31’36”N 27°24’32”E
Рейтинг:
2853 Переглядів 0 Коментарів 0 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Дуб-патріарх після удару блискавкоюДуб-патріарх найстаріший дуб в Україні, адже має понад 1300 років. Це дерево - унікальне поєднання природного скарбу та історичної спадщини ... входить в 10 найстаріших дерев Європи.
Навіть важко усвідомити, скільки патріарх лісу побачив на своєму віку, скільки пережив. І Хоча плин часу, вітри і дощі додали йому схожості з давньої руїною, але дуб-велетень не втратив своєї могутності.

Зростає дуб в урочищі «Юзефинський дача» між селами Глинне і Березове Рокитнівського району Рівненська області. З ХV століття урочище Юзефин належало до володінь роду українсько-литовських князів Радзивілів, тому навколишні ліси називалися Радзивилловской більшої.

Радзивілли були керівниками Великого князівства Литовського ще в 30-роки XIX століття, а одна з представниць роду їх Барбара була коронована з польським королем Зигмундом.

Нині урочище «Юзефинський дача» - пам'ятка природи загальнодержавного значення. Пам'ятка створювалася саме для охорони дуба-патріарха і його молодших братів 500-600 річного віку. Тут також ростуть могутні сосни Веймутова, віковічні ялини. У ярусі підліску - ліщина, горобина, крушина ламка. Трав'яний покрив утворюють копитняк європейський, підмаренник запашний, кислиця звичайна, чорниці, брусниці, ожина. Невеликі ставочки надають ділянці надзвичайно мальовничий вид.

Дуб-патріарх має обхват 8,4 метра - його ледве охоплюють, взявшись за руки, п'ять чоловік. Не одноразово дуб дивувався блискавками.

Дуб-патріарх восениСаме після однієї з блискавок, яка вразила дуб-велетень 28 червня 1997 року, і зрізала товсту гілку, розкроївши кору дерева аж до землі, вчені-дендрологи визначили вік шанованого дерева.

У 1997 році, Дуб почав підсихати, для порятунку були введені спецдобрива на глибину близько 70 м.

Зараз дуб пускає зелені пагони, але вгору вже не лізе - сили ж не ті. Лише займане серце тихо і тужно стогне. Може, за роками-століттями, може, по молодості своїй. У його вершинах гніздяться птахи, в його толстенной корі живуть численні дрібні створення.

Місцеві вважають дуб-патріарх своїм оберегом, приходять до нього на розмову і відпочинок, допомагають дереву залікувати нанесені негодою рани.

Дуб-патріарх найстаріший дуб в Україні

Дуб-патріарх найстаріший дуб в Україні

А якщо дехто з туристів засумнівається, чи довго ще буде стояти велет, впевнено відповідають: «Він дивуватиме ще багато людських поколінь».

Дуб-патріарх найстаріший дуб в Україні

Жолуді найстарішого дуба в Україні

Значить і ви приїжджайте і доторкніться до його пересохлої, теплою корі, пораненої часом, і, можливо, дуб розповість ще одну давню легенду: коли поліськими нетрями, непрохідними заростями походом ішов князь Ігор з дружиною, коли навколо вирували історичні баталії.

Дуб-патріарх найстаріший дуб в Україні

Дуб-патріарх. Жолудь

Решта залежить від вашої уяви, почуття єднання з природою і гарного настрою мандрівного.

GPS: 51 ° 31'36 "N 27 ° 24'32" E

Коментарі