Додати до маршруту

Домініканський костел, Львів

GPS координати: 49.84270096 24.03370094
Рейтинг:
2646 Переглядів 0 Коментарів 1 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Вцентральній частинілегендарного містаЛьвівзнаходиться один з найвідоміших і яскравих храмів міста - Домініканський костел. Згідно древнім документам, на місці сучасного храму стояв палац короля Лева I. Його дружина Констанція була католичкою, тому каплицю Петра і Павла, яка була в палаці, король передав їй. Згодом каплиця перейшла від Констанції до ордену домініканців.

Відомості про орден

Домініканський орден є одним з найстаріших католицьких орденів. Його заснував у Тулузі монах Домінік ще в 1214 році для боротьби з єретиками. Ченці цього ордена повинні були відмовитися від грошей і майна та жити милостинею. Вони вчилися богослов'я, засновували навчальні заклади. А центрами домініканців стали Париж і Болонья - найбільші університетські міста. Орден домініканців розгорнув свою діяльність у багатьох країнах світу, в тому числі і в Україні.

Історія костелу

Домініканці отримали дозвіл на будівництво у Львові католицького монастиря. Перший дерев'яний храм згорів. Пізніше в 16 столітті домініканці будують собор з цегли в готичному стилі. В середині 18 століття стіни готичного костелу почали тріскатися, тому його незабаром розібрали.

У 1749 році на місці цього храму за проектом військового інженера Яна де Вітте був закладений фундамент нового Домініканського костелу. Кошти на будівництво давали коронний гетьман Юзеф Потоцький і меценат Микола Василь Потоцький.

Домініканський костел у Львові - це велична архітектурна пам'ятка пізнього бароко. Привертає погляд напис латиною на фасаді: «Єдиному Богу честь і слава». Скульптурне оздоблення і велика кількість декоративних прикрас надає споруді палацового вигляду.

Вас вразить будівля своїм містичним пафосом. Над одним віконцем ви побачите герб Домініканського ордену - під короною на Біблії лежить пес зі смолоскипом у зубах.

Під величезним куполом костьолу знаходяться дерев'яні скульптури домініканців, серед яких ви побачите фігури святих Домініка та Августина. Пишний зовнішній вигляд костьолу гармонує з його розкішним інтер'єром.

До Домініканському костелу примикають кілька каплиць: Св. Антонія, Св. Томаша, Св. Домініка, де є надгробок в стилі ампір графині Юзефи Борковський.

За радянських часів в приміщенні Домініканського костелу у Львові розташовувалися склади, а в 1973 році в монастирських келіях відкрили Музей атеїзму (нині -Музей історії релігії).

Тепер в частині келій розташовується галерея мистецького об'єднання«Дзига», Арт-кафе «Квартира 35» та кафе «Під клепсидрою».

Цікаві історії, пов'язані з Домініканським костелом

Домініканський костел у Львові був свідком багатьох подій. На площі перед ним в 1559 році розігралися справжні баталії за наречену. Магнат Лукаш Гурка влаштував перед костелом театр військових дій, вимагаючи віддати йому Гальшку Острозьку, яка в той час була однією з найбагатших спадкоємиць Речі Посполитої. Дівчина сховалася в монастирі, а наполегливий наречений обстрілював храм.

Внаслідок такого «сватання» у Львові на кілька тижнів припинилася торгівля. Розлючений король наказав припинити стрілянину в місті; водопровід, який вів до костелу, перерізали, а незабаром облога храму закінчилася. Лукаш Гурка все ж придбав Галишку Острозьку.

Як доїхати

Домініканський костел у Львові знаходиться в історичному центрі міста. Зплощі Ринокви повертаєте на вулицю Вірменську, йдете до самого її кінця і повертаєте на вулицю Івана Федорова. Тут, на Музейній площі, ви побачите величезний Домініканський костел.

Також ви можете пройти в храм з вулиці Підвальної. Недалеко від костелу знаходитьсяУспенська церква.

Цей об`єкт у статтях

Коментарі