Додати до маршруту

Будинок Гизелли, Ужгород

GPS координати: 48.62329865 22.30009460
Рейтинг:
76 Переглядів 0 Коментарів 0 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Двоповерховий будинок Гизелли вУжгороді- унікальний архітектурний пам'ятник, що зберігся до наших днів. Колись це було перше дівоче церковне заклад міста. Сьогодні тут розміщується музичне училище імені Д. Задора, яке з'явилося після приєднання Закарпаття до України.

Історія будинку

Революція 1848-1849 років внесла значні зміни в світосприйняття мешканців цих регіонів. До цього церковних установ в місті не було, і тільки після 1859 року завдяки ініціативі Сатмарського єпископа Міхая Гааса заклали фонд для створення церковної дівочої школи.

Спочатку заклад працював в іншому місці - на вулиці Капітульній. Там була трикласну школа, якою керували 4 римо-католицькі сестри милосердя. Тут і був заснований будинок Гизелли.

І після 1862 року школа переїхала на вулицю Велику (сьогодні це вулиця Волошина) ближче до римсько-католицької церкви. У 1902-1903 роках школу повністю перебудували, а в 1907 році розширили, і в даний час вона збереглася в такому стані.

У радянські часи будинок був закритий. Пізніше його передали музичній школі, зняли хрест з даху і замурували скульптуру святий.

За роки існування школи в будинку Гизелли діяли:

  • початкова школа;
  • сад;
  • інтернат з 30 ученицями;
  • проводили курси музики і рукоділля.

На другому поверсі розташувалася каплиця під назвою «Серце Ісуса».

Історія святий Гизелли

Спорудження отримало ім'я дочки герцога Генріха Другого Баварського - Гизелли Баварської. Як свідчить історія, в 995 році її руки попросили для Іштвана Першого знатні посли, а в наступному році в Німеччині зіграли весілля. Після чого молодята вирушили в Угорське королівство. У ті часи роль Гизелли стала величезною в латинізації угорських володінь.

Після смерті чоловіка в 1038 Гізелла почали переслідувати. Новий король Петро позбавив королеву права на власність і помістив її під варту. У 1045 році під тиском спадкоємця Петра Самуїла Абу жінка змушена була повернутися до Баварії, де пішла в монастир Ніденбурга. Тут вона і була похована.

Пропозиції канонізувати Гізелла висувалися ще в 18 столітті. І тільки в 1975 році католицька церква визнала королеву «блаженної», після чого багатостраждальна Гізелла була зарахована кліку святих.

Як доїхати

Будинок Гизелли розташовується на вулиці Волошина, 13, в центрі міста. Доїхати сюди можна з вокзалу маршрутним таксі № 15, зупинка - «Вулиця Панаса Мирного».

Коментарі