Додати до маршруту

Дністровський каньйон

GPS координати: 48°56’34”N 25°8’44”E
Рейтинг:
5195 Переглядів 0 Коментарів 0 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Дністровський каньйонДністровська долина з її ландшафтами має своєю неповторною красою і непередаваним шармом ... Найбільш цікавим і наймальовничіших ділянкою Дністра є його відрізок у 250 км від гирла Золотої Липи до гирла Збруча - Дністровський каньйон. Дністер тече по каньйоноподібній долині, утворюючи безліч фантастичних завиваючи - меандров. Природа Дністровського каньйону своєрідна і неповторна. На його території знаходиться близько 100 пам'яток живої і неживої природи світового значення. Тут збереглися і унікальні еталони відслонень гірських порід.

Дністровський каньйон

Дністер бере свій початок в Бескидах біля підніжжя гори Розлуч на висоті 750 м. Загальна довжина річки становить 1 362 км, площа водозабору - 72,1 тис. Кв. км. У межах Івано-Франківської області довжина ріки Дністер - 200 км. Сучасна назва Дністра відбувається ще з Київської Русі. Воно означає «бистра вода». Стародавні греки називали ріку Тіріс, а ще пізніше Тірас. У римлян вона відома під назвою Данастріс, Данаструс. У турків - Турла.

Дністер має 386 приток. Головні з них: праві - Стрий, Свіча, Лімниця, Бистриця, Реут; ліві - Золота Липа, Cтріпa, Серет, Збруч, Смотрич. У гірській місцевості швидкість течії Дністра - 4 м / сек., На рівнині - близько 2м / сек., А в гирлі швидкість падає до 0,7 метрів в секунду. Русло річки звивисте. У верхній частині (до міста Самбір) це типова гірська річка, яка тече по вузькій долині з обривистими скелястими берегами. Ширина русла в гірській місцевості становить не більше 40 метрів, а в рівнинній - від 100 до 240 метрів.

Дністровський каньйон

Спустившись з гір, Дністер тече широкою, місцями заболоченою, рівниною, і течія його сповільнюється. Річка тут тече по плоскогір'я в невисоких, порослих вербами глинистих берегах, деколи утворюючи острови. Вода мутна і часто дрібна. У районі села Журавно підвищується спочатку лівий, а потім і правий берег річки, русло стає кам'янистим, течія посилюється. Нижче древнього Галича долина Дністра звужується до ~ 200 метрів. Високі скелясті береги Дністра тут поросли листяними лісами і кущами, з-під скал витікають численні джерела.

Дністровський каньйон

У середній течії Дністра на поверхню виходять кристалічні породи - граніти, гнейси, сієніти, утворюючи подекуди невеликі пороги і перевали. На ріці Дністер гори підходять так близько до ріки, що утворюють каньйон, в руслі якого і тече річка. Потоки в деяких місцях зриваються з кручі просто в річку, перетворюючись в живописні водоспади.

Дністровський каньйон

Окремі частини скель нагадують швейцарський сир, весь в дірках від виходів печер і гротів. На берегах річки, в навколишніх селах зустрічаються пам'ятники культури різних народів, які в давнину населяли долину Дністра (церкви, костели, монастирі, палаци, руїни замків і фортець), зокрема, печери, деякі з них служили монахам скельних монастирів для життя і служби .

Дністровський каньйон

Долина річки була заселена людьми ще з давніх часів. На лівому березі Дністра, біля села Лука Врублевецька, збереглися залишки однієї з найдавніших в Україні стоянок раннього палеоліту (300 тисяч років тому). Городенківський район, який розташований на території Дністровського каньйону, являє собою один з найкрасивіших його ділянок, де долина річки має найбільш виражені риси каньйону. Тут знаходиться 26 населених пунктів, де була досліджена трипільська культура.

GPS: 48 ° 56'34 "N 25 ° 8'44" E

Цей об`єкт у статтях

Коментарі