Додати до маршруту

Деснянська Оболонь

GPS координати: 51°59’24”N 33°20’25”E
Рейтинг:
3993 Переглядів 0 Коментарів 0 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Деснянська оболонь

Річкова система Десни включає понад три десятки річок. У головну річку впадають притоки першого порядку, в них - притоки другого порядку і т.д. Десна разом з притоками утворює Деснянську гідрологічну область, що охоплює територію Чернігівської та Сумської областей.

Деснянська оболонь

Річки мають широкі долини, часто заболочені заплави, багато озер і стариць. Ухили річок складають 0,2-1 м / км, лише в окремих місцях зростають до 4,6 м / км (р. Головесня). Лісистість водозборів пересічена на 2-12%, в басейнах Івоткі і Шостки зростає до ЗО-40%. Заболоченість понад 10%. Харчування річок заважають, переважно снігове. Навесні проходить до 50-70% річкового стоку, влітку і восени -15-25, взимку - 10-12%. Крижаний покрив з'являється на початку грудня і сходить в кінці березня. Каламутність вод в межах гідрологічної області невисока.

Деснянська оболонь

Десна - найдовший ліва притока Дніпра, її витоки знаходяться в болотах Смоленщини, поблизу Єльні. Впадає в Дніпро біля Києва, долаючи шлях до гирла по території Чернігівської та Київської областей. Заплава заболочена, багато проток, стариць і озер. Русло звивисте, шириною до 450 м. Глибина річки 2-4 м, найбільша - 17 м. Ухил становить 1 м на кілометр русла. Грунти піщані та замулені піски. Десна приймає 18 правих (найбільші Судость, Снов) та 13 лівих (основні Сейм, Остер) приток. Гідрологічний режим визначається весеннеім повінню і низьким літнім урізу. Амплітуда коливань рівнів води досягає 3-4м. У басейні охороняються болотні масиви, які мають водорегулирующее значення.

Деснянська оболонь

У руслі Десни водна рослинність розвивається слабо, а в заплавних водоймах досить сильно. Можна виділити три зони: першу складають водні рослини (рогозу, очерет); друга представлена ​​рослинами з плаваючими лістьявмі (латаття жовті, лілії білі, гречка земноводних); третя - водяними рослинами (різні види кушир, елодея та ін.). Одна група рослин змінює іншу зі зміною глибини. З придонних тварин часто спостерігаються личинки хірономід, молюски, олігохети, різноманітні комахи на піщаних грунтах. Найбільшого розвитку вони досягають у червні, найменшого - у квітні. З наближенням до гирла кількість організмів в товщі води зростає, як і їх видове різноманіття. Найбільше їх вже в травні, що має важливе значення для харчування риб.

Деснянська оболонь

У Десні та її заплавних водоймах виявлено понад 35 видів риб. Серед них тюлька, стерлядь, плотва, ялець, головень, ян, краснопірка, щука, жерех, синець, лещь, язь, лин, підуст, піскар, марена, верховодка, густера, сазан, короп, карась золотистий і срібний, голець, в'юн , щиповка, сом, вугор, минь, судак, окунь, йорж, носар, бичок-пісочник. Майже половина цих риб звична для Десни. Цінні види, зокрема стерлядь, вугор, минь, сом, марена, сазан трапляються рідко, а стерлядь і марена занесені в Червону книгу України.

Деснянська оболонь

Помічено, що в прибережній зоні в світлий час зосереджена молодь плотви, язя, жереха, густери, верховодки, у вечірні години та вночі сюди переміщаються судак, йорж, носар, клепец, піскар. Це обумовлено зміною температури води і рухом кормових організмів. В районі Деснянського водопроводу виявлена ​​молодь 25 видів риб, у тому числі лящ, судак, щука, сом, язь, чехоня, синець, клепец, підуст, плітка, густера, окунь, минь, носар, краснопірка, йорж, ялець, верховодка, тюлька , піскар, бичок-пісочник, голець, гольян, головень. Найчисленніші серед них густера, лящ, плотва, верховодка, йорж. Слід зазначити, що з настанням сутінків до водозаборів потрапляє найбільше риби.

Деснянська оболонь

Десна належить до водойм малого рибальства України. Основні об'єкти промислу - густера, верховодка, щука, плітка, лящ, підуст, окунь. Нечисленними стали щука, судак, лин, жерех, язь. У зв'язку з маловодні значення Десни як відновлювальної бази риб Канівського водосховища значно зменшилось. Найбільший вилов риби, зареєстрований в Десні, становив 2770ц. Мабуть стільки ж виловлюють і рибалки-любителі. Площа заплавних водойм становить тут близько 12 тис га. З цього фахівці рибного господарства вважають, що при раціональному підході в Десні та водойм її заплави можна виловлювати близько 4 тис.ц. риби. Рибне населення приток Десни значно біднішими.

Деснянська оболонь

Убідь, права притока Десни, протікає в Новгород-Сіверському, Корюківському та Сосницькому районах Чернігівщини, протяжність 106 км. Веде початок біля с. Березова Гать. Долина чітко виражена, її ширина сягає 2,5 км. Ширина заплави становить 0,8-1 км. Покрита луговий рослинністю і чагарниками, на правобережжі часто заболочена, є стариці. Береги круті, їх висота влітку становить до 1,5 м над рівнем води. Русло помірно звивисте, шириною 7-10 м, у верхній течії дно замулене, торф'янисте, в середньому і нижньому супіщаних, піщане, тверде, в окремих місцях є водні зарості. Ухил річки становить 0,74 м / км. Живлення змішане. Замерзає в грудні, лід сходить до середини березня. Убідь - водоприймач осушувальних систем. Воду використовують для господарсько-побутових потреб.

Деснянська оболонь

У річці виявлено майже два десятка видів риб. У верхів'ї, поблизу с.Холми, можна зустріти плотву, Єльцов, головня, пічкура, Бистрянка, горьчака. В середньому течії, с. Козляничі - с. Кудрівка, головень відсутній, а до зазначених видів додаються язь, краснопірка, верховодка, вівсянка, лящ. У пониззі - с. Сосниця налічується 14 видів риб. Крім уже перерахованих, потрапляють щука, густера, окунь, щиповка.

Деснянська оболонь

Снов, права притока Десни. Його витоки на схилах Середньоросійської височини на Брянщині, по Україні тече в межах Чернігівського Полісся, по Придніпровській низовині. Заплава досить широка, на окремих ділянках однобока, часто заболочена. Зустрічаються стариці. Є ліс. Русло дуже звивисте, утворює численні рукави. Ширина його 25-30 м, місцями - 40-60, в пониззі зростає до 70 м. Глибини не перевищують 3 м. Ухил річки всього 0,3 м / км. На руслі багато озероподобніх плес, де швидкість течії не перевищує 0,1-0,2 м / с. Живлення переважно снігове. На весну припадає до 70% річкового стоку. На Снові розташований р Щорс.

Деснянська оболонь

У Снові виявлено понад 20 видів риб. Найбільше їх, 16 видів, на ділянці с. Карповичі - с. Гірськ, зокрема щука, густера, плотва, ялець, головень, Бобир, язь, краснопірка, лин, піскар, верховодка, лящ, карась, гірчак, щиповка. На ділянці Щорс - Седнів зустрічається 14 видів з переліченіх вище немає Бобир, вівсянки, верховодки, карася золотистого, зате є голець та окунь. У пониззі, на околицях с. Брусилова, зареєстровано 13 видів. Тут немає головня, Бобир, гірчака, гольця, щиповки, але з відсутніх на попередній ділянці є жерех, верховодка. Зменшення видового складу мабуть обумовлено збільшенням забруднення річки стоками Щорс та ін. Населених пунктів.

Деснянська оболонь

Річка Білоус - правобережна притока Десни. Довжина 58 км, ширина русла в верхів'ї не перевищує 3-8 м, поблизу гирла - 20 м. Глибини коливаються в межах 0,5-1,5 м. Ухил - 0,82 м / км. Дно торф'янисте, місцями замулене або піщане. У річці виявлено 15 видів риб. У верхів'ї, поблизу с. Кошовка, зустрічається всього 4 види, зокрема щука, плітка, краснопірка, вівсянка. У середній течії, в районі с. Павлівка (колектор очисних споруд) виявлено 8 видів: плітка, ялець, в'язь, вівсянка, піскар, верховодка, лящ, короп. У нижній течії, на ділянці с. Жовнінка - гирло, зареєстровано 7 видів риб. З предвдущеого списку тут немає верховодки, ляща, коропа, зате з'явилися краснопірка, підуст, окунь.

Деснянська оболонь

Шостка - лівобережна притока Десни. Протікає по території Глухівського, Ямпільського та Шосткинського районів Сумської області. Долина 56 км. Бере початок на північ від с. Горілого. Долина коритоподобная, шириною 2-3 км. Заплава болотиста, складається з торф'яних і піщаних ґрунтів. Русло слабоізвілістое. Переважають глибини до 0,5 м. Швидкість течії - 0,2 м / с. Ухил - 1,2 м / км. Живлення снігове і дощове. Сток частково врегульовано шістьма шлюзами-регуляторами. Русло врегульовано, протяжністю 40 км. На річці розташоване м Шостка.

Деснянська оболонь

У річці виявлено 12 видів риб. Якщо на ділянці с. Макове - с.Богданівка зарегестрировано 8 видів риб, среди них щука, краснопірка, вівсянка, піскар, верховодка, гірчак, голець, щиповка, то в пониззі, на околиці с.Піроговка - лише 4: Єльцов, язя, краснопірка і жереха. Інші види, мабуть, випадково потрапляють сюди з Десни. Місцеві риби тут постійно не тримаються через сильне забруднення води.

Деснянська оболонь

Сейм - найбільший ліва притока Десни. Бере початок на схилах Середньоросійської височини. Довжина майже 750 км, в межах України протікає по території Сумської та Чернігівської областей, протяжністю близько 250 км. Заплава переважно з лівого боку, шириною понад 2 км, лугова, заболочена. Є озера і стариці. Русло звивисте, ізсеченное, ширина влітку не більше 100 м, глибина на плесах може досягати 7 і навіть 10 м, особливо в пониззі. Дно піщане і супіщаних, що не стійке. Швидкість течії на перекатах до 0,7 м / с, на плесах сповільнюється до 0,3-0,4 м / с. Ухил - 0,2 м / км. Живлення змішане. Весняна повінь триває майже 70 днів. Найбільшим правою притокою Клевень. На Сеймі розташоване місто Путивль.

Деснянська оболонь

У Сеймі налічується 22 види риб. На ділянці с. Тьоткіне - с. Червона Слобода виявлено 10 видів, серед них щука, плітка, ялець, головень, краснопірка, вівсянка, лин, верховодка, гірчак, окунь. Найчисленніші - щука, плітка, головень, краснопірка, гірчак. Самий багатий видовий склад (14 видів) виявлено на ділянці м.Путивль - с.Мутіно. Крім уже перерахованих, зустрічаються язь, підуст, піскар, щиповка. У пониззі, від с.Батуріна до гирла, зустрічається майже два десятка риб. Тут видовий склад поповнюється жерехом, густерой, лящем, золотистий карасем.

Деснянська оболонь

Кдевень - права притока Сейму, другого порядку Бере початок на схилах Середньоросійської височини в Курській області. В Україні протікає по території Глухівського, Путивльського та Кролевецького районів Сумщини. Заплава двостороння, заболочена. Ширина - 1-1,5 км. Русло помітно звивисте, на окремих ділянках каналізований. Ширина його зростає від 3 до 15м у верхів'ї і ЗО м у пониззі. Ухил - 0,5 м / км. Живлення снігове і дощове. На ній побудовано понад 10 шлюзів-регуляторів. Уздовж річки створені водоохоронні смуги. Відрегульовано понад 95 км русла.

Деснянська оболонь

У Клевені виявлено 17 видів риб. На ділянці с.Сопічі - с.Катеринівка зустрічається лише 8 видів, в тому числі плотва, краснопірка, вівсянка, піскар, верховодка, гірчак, карась золотистий, щиповка. З них численні малоцінні - вівсянка, гірчак. На ділянці с.Будище - с.Вьязенкі з вказаною риби не виявлено краснопірка, зате з'являється язь. На ділянці с. Литвинівка - с. Камінь рибне населення характеризується 9 видами. Лише тут зустрічаються щука і головень, з перерахованих вище немає щиповки. Найчастіше трапляються ялець, вівсянка, верховодка, гірчак.

Деснянська оболонь

Остер - ліва притока Десни, що протікає по Чернігівській області. Довжина русла понад 200 км. Витоки в межах Бахмацького району. Тече по Придніпровській низовині. Долина виражена нечітко. Заплава заболочена, поширені стариці. Русло слабоізвілістое, майже на всій протяжності каналізований, врегульовано шлюзами-регуляторами і насосними станціями для перекачування води з Десни через Остер в р. Трубіж. Зазвичай це відбувається влітку. Дно рівне, піщане, на плесах замулене. Ухил річки -0,17 м / км. Живлення переважно снігове. Характерно весняна повінь. Бувають і літні паводки. На Острі розташовані міста Ніжин, Остер.

Деснянська оболонь

В Острі виявлено 22 види риб. У верхів'ї, на ділянці с. Івангород - с. Омбиш, рибне населення складається з 7 видів: язь, вівсянка, піскар, гірчак, карась, голець, щиповка. На ділянці р Ніжин - с. Мрин воно поповнюється пліткою, голавлем і окунем, а пропадає голець. Нижче Козельця в його склад входять майже два десятка видів. Зазначений список доповнюється щукою, яльцем, червоноперкою, линем, подустом, верховодка, густерой, лящем, карасем золотистим, бичком-піщаником.

Деснянська оболонь

Видовий склад рибного населення приток Десни отриманий в результаті аналізу молоді риб, яка тримається в них. Крім того, тут виявлено риби старших вікових груп. З представлених 7 річок в 4 (Остер, Сейм, Клевень, Убідь) спостерігається збільшення кількості видів від верхніх ділянок до нижніх. Це цілком закономірно. У гирлах річок, як правило, умови життя стабільніше, є достатній запас кормових організмів. У 3 річках (Шостка, Білоус, Снов) спостерігається зменшення кількості видів від витоку до гирла.

Деснянська оболонь

Як свідчить спеціально розрахований коефіцієнт спільності, між іхтіофауною гирла Десни і деяких приток, головна роль в востоновлению рибних запасів Десни належить найбільшим (Сейм, Остер) і забрудненим (Снов, Убідь, Білоус) притоках першого порядку. Менш значення ма ють найбільш забруднені (Шостка) і притоки другого порядку (Клевень). Отже, в гирлах річок з більш-менш сприятливими умовами доцільно влаштовувати заказники з метою охорони місць розмноження і нагулу молоді як Десни, так і приток. Позитивний вплив на стан рибних запасів заборонених ділянок, зокрема в зонах мостів м.Чернігова, описано ще в середині 30-х років нинешнеого століття. Звідти риби поширювалися на прилеглі ділянки і ставали здобиччю ріболовов.

GPS: 51 ° 59'24 "N 33 ° 20'25" E

Цей об`єкт у статтях

Коментарі