Додати до маршруту

Балаклавська бухта з мисами Айя та Фіолент

GPS координати: 44°29’41”N 33°35’39”E
Рейтинг:
3570 Переглядів 0 Коментарів 0 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Балаклавська бухта з мисами Айя та Фіолент

Балаклавська бухта

Балаклавська бухта не дарма претендує на звання одного 7 природних чудес України. Вузькою півторакілометровій стрічкою вдається вона в сушу, відділяючись від моря невеликим входом. З боку відкритого моря гавань взагалі не видно. Вода тут прозора і чиста, навколо зарості кримської сосни, багатий підводний світ. Тож не дивно, що місцем відпочинку бухту обрали драйвери, а також яхтсмени з різних куточків світу, чиї яхти пізно ввечері заходять в бухту на відпочинок, а вранці знову борознять простори Чорного моря.

Балаклавська бухта з мисами Айя та Фіолент

Балаклавська бухта. руїни

Коли втомлений від відпочинку на пляжі турист захоче культурно збагатитися, то сміливо може піднятися на генуезьку фортеця Чембало. Генуезці звели її, влаштувавшись в бухті в 1357 році, коли правив в цих місцях хан Тохтамиш визнав право Генуї на володіння узбережжям Криму від Чембало до Лусти (Алушти). Залишки стародавньої фортеці височіють над Фортечний горою немов мовчазні сторожа Балаклави.

Балаклавська бухта з мисами Айя та Фіолент

Балаклава тривалий час була закритим містом. І не випадково. Тут знаходився надсекретний завод по ремонту підводних човнів. Цей стратегічний об'єкт, єдиний в світі за своїми масштабами, почав будуватися в 1957-му році під особистим контролем Берії. За розрахунками фахівців, споруда могла витримати ядерний удар, по силі рівний п'яти, нанесеним Хіросімі. Приміщення заводу видовбували в скелі і покривалося залізобетоном. Комбінований водний підземний канал міг вміщати 7 підводних човнів, де їх ремонтували.

Балаклавська бухта з мисами Айя та Фіолент

Тепер завод став філією Музею Збройних сил України і всі туристи можуть вільно оглянути колишній надсекретний радянський об'єкт.

До речі, в Європі Балаклавою називають вовняну шапку-маску, яка повністю закриває обличчя і використовується грабіжниками або спецназом. Під час Кримської війни 1853-1856 рр. стояла люта зима. Для англійських військ, центр розташування яких був в Балаклаві, в Англії були розроблені і надіслані спеціальні захисні шоломи. Їх і прозвали Балаклаві.
Балаклавська бухта - ідеальне місце ізоляції від зовнішнього світу. Ви можете запастися необхідними речами і продуктами і вас на катері або човні доставлять до дикого пляжу, розташованому прямо посеред скель. Тут ви можете відчути себе справжнім Робінзоном, адже спуститися з гір до вас буде практично неможливо. Тільки не забудьте телефон, щоб можна було зв'язатися з капітаном і благополучно дістатися "на велику землю".

Балаклавська бухта з мисами Айя та Фіолент

Південніше Балаклави виступає в море скелястий мис Айя, що в перекладі означає "святий". Скелі мису Айя круто обриваються до моря, місцями утворюючи грандіозні обвали - неприступні кам'яні хаоси. Тут раптово починається інший клімат, близький до Середземноморського, і інші рослини. Сюди спрямовуються художники, фотографи, екстрасенси.

Скелі мису Айя круто обриваються до моря, місцями утворюючи грандіозні обвали - неприступні кам'яні хаоси. У воді скелі обжиті численними водоростями і молюсками-фильтраторами, так що вода незвичайно чиста і прозора. Гірські схили вкриті унікальними субсередземноморської сосново можжевелово- Суничниковий редколесьями. Урочища Батіліман і Ласпі на землях Севастополя - вже повноцінне Південнобережжі. Ці місця називають кримською Африкою за сухість клімату, жару й захищеність від вітрів. Скельні хаоси у воді виглядають досить небезпечними, але штормить тут дуже рідко, а вода між скель найчистіша і наповнена життям: серед мальовничих водоростей ховаються мідії, снують краби і рибка. На схили гір деруться вічнозелені дерева, вік багатьох з яких наближається до тисячолітнього. Аромат деревовидного ялівцю і вібрації цикад заповнюють цей загублений світ, відгороджений від цивілізації.

Балаклавська бухта з мисами Айя та Фіолент

З цими місцями пов'язують подорож хитромудрого Одіссея і знаходження легендарного храму Діани, де вершила свій кривавий обряд Таврськими жриця Іфігенія.
Міфи і старовинні перекази, свідоцтва вчених і мандрівників, істориків і поетів обступають кожного, хто доторкується до древньої її історії.

Неповторна вузька бухта, оточена горами, з давніх-давен приваблювала людину як зручне місце для поселення. Сусідство моря дозволяло йому використовувати всі блага приморського життя, а навколишні висоти - сховатися від ворога. З навколишніх гір стікала вода, в лісах водилося безліч звірини. Всі ці переваги по достоїнству оцінили стародавні жителі Балаклави - таври, а пізніше і греки. Уже в VIII-VII ст. до н.е. тут існувало раннетаврское поселення, історія Балаклави сягає своїм корінням в глибоку старовину.

Балаклавська бухта з мисами Айя та Фіолент

Городок на південному сході земель Севастополя, назва якого по турецьки означає риб'яче Гніздо (Балик-лав). розташований на березі зігнутої живописної бухти, що нагадує форд. На думку деяких учених бухта відповідає опису порту лестригонов, куди нібито потрапив під час своїх мандрів древнегречеськйі герой Одіссей. Балаклава - це і унікальні пам'ятники природи миси Айя і Фіолент, і романтичні руїни генуезької фортеці Чембало (у 2002 році тут стали влаштовувати лицарські турніри, відкрився невеликий музей) і таємничі стародавні храми, овіяні поетичними легендами. Чи не менше легенд ходить про неміряних скарби англійського фрегата «Чорний принц», який затонув під час Кримської війни, в 1854 році. Тоді ж в Балаклавській битві загинули нащадки самих аристократичних родів Великобританії.

Балаклавська бухта з мисами Айя та Фіолент

Між Севастополем і Балаклавою також розташувався мис Фіолент - величезна кам'яна піраміда, що височіє над безкрайньої морської рівниною. Тут же на мисі залишилися руїни знаменитого Георгіївського монастиря. Згідно з легендою, історія монастиря починається з 891 року, коли візантійіев-мореплавців застигла страшна буря під Балаклавою. Гинучи, вони звернулися з молитвою про допомогу до святого Георгія. Негайно на скелі-острівці поблизу берега з'явився Святий і сказав, що моряки врятуються. І правда, греки на уламках судна дісталися до острівця і побачили на скелі ікону з ликом Святого Георгія. Візантійці перенесли реліквію в печеру біля краю обриву і стали ченцями нової обителі, названої Георгіївської. З того часу місцевість стала називатися Фіолент (Божа країна).

Балаклавська бухта з мисами Айя та Фіолент

Прибережні скелі на мисі Фіолент складені різнокольоровими туфами, зеленими кератофіри, темної селітовой брекчий, мільйони років вітрова ерозія відриваючи їх невеликі частинки, скидає в море. А море перетворює їх в різнокольорову казкову гальку. На Яшмовому пляжі, на пляжі в балці Діани знаходять безліч халцедонов - напівкоштовні сіро-блакитні, іноді з зеленим відтінком камінці, білі агати, помаранчеві сердоліки, червоно-бурі і каштаново-коричневі Сардер, зустрічається тут і малахіт, сила-силенна кварцової гальки і, звичайно ж - знаменита Фіолентовському яшма.

Балаклавська бухта з мисами Айя та Фіолент

Якщо розбити невеликий яшмовий камінчик яшми, можна виявити вкраплення золотисто-жовтого кольору, що нагадують золото - це мінерал сульфит - золотистий пірит. Може бути, через нього народився слух про те, монахи в давнину промишляли золотом на Фіоленті?

Балаклавська бухта з мисами Айя та Фіолент

«Мис Фіолент представляє інтерес з наукової точки зору, як свідок складної і бурхливої ​​геологічної історії Кримського півострова. Він може багато чого розповісти вченим про походження рельєфу, мінералогічному його складі, про процеси, що відбувалися в стародавні часи.

Балаклавська бухта з мисами Айя та Фіолент

Камінням Фиолента цікавилися багато. Свого часу захопився копалинами Криму і князь Г. А. Потьомкін. «Катерина II надіслала йому з Петербурга вченого геолога Фалькенберга, який навіть не піднявшись на Чатир-даг, доповів про залягали там дорогоцінних породах. Сам ясновельможний теж робив дослідження. Він отримав зХерсонесасердоліковий перстень і тепер стверджував, що слід шукати камінь сердолік поблизу, може бути на Фіоленті ».

Балаклавська бухта з мисами Айя та Фіолент

На території Георгіївського монастиря, на скелястих обривах в районі мису Фіолент, в колишніх Митрополичих садах ростуть рідкісні вікові - дикі і насаджені ченцями, мабуть, далеко не випадково. Тут - велика кількість фісташки туполистої. Це дуже давнє реліктова рослина. Окремі її представники з'явилися ще в третинний період. Дерево дуже життєстійкості: прекрасно переносить і посуху, і спеку, і морози, відмінно розвинена коренева система перешкоджає ерозії грунту.

Балаклавська бухта з мисами Айя та Фіолент

Унікальність природного комплексу «Мис Фіолент» очевидна. Цілюще повітря, чарівна чарівна даль моря і химерні скелі залишають незабутнє враження у кожного, хто побував тут хоч раз.

GPS: 44 ° 29'41 "N 33 ° 35'39" E

Адреса: м Севастополь, нас. пункт Балаклава

Цей об`єкт у статтях

Коментарі