Додати до маршруту

Вірменський кафедральний собор, Львів

GPS координати: 49.84336090 24.03067780
Рейтинг:
2409 Переглядів 0 Коментарів 1 Включень до маршруту
Додати до маршруту

У другій половині 13 століття на території історичного центру Львова знаходився квартал, де жили вірмени. В ті часи утворилася у Львові потужна вірменська діаспора. Центром духовного і культурного життя вірмен став Вірменський собор, побудований за проектом архітектора Дорінга.

Архітектура Вірменського собору

Вважають, що в будівництві собору брали участь вірменські майстри, оскільки існує схожість з соборами в Вірменії. Протягом свого існування храм багато разів оновлювався, перебудовувався, тому в ансамблі Вірменського собору можна помітити різні архітектурні стилі: вірменсько-орієнтальний 14 століття, ренесанс, бароко 17 століття, східний - початок 20 століття.

Прекрасна вежа-дзвіниця, яка знаходиться перед входом у двір собору, виробляє на кожного незабутні враження. Вона була побудована відомим архітектором Петром Красовським в 1571 році. Захоплені погляди туристів також привертає відома дерев'яна каплиця 18 століття, прикрашена дивовижною різьбою. Тут знаходиться вівтар із зображенням Христа на Голгофі. Цей історичний пам'ятник належить спадщини ЮНЕСКО.

Двір собору рівно викладена плитками, деякі з яких вмонтовані в стіни. Тут збереглася старовинна вірменське кладовище - надгробні плити були перенесені з інших вірменських храмів. У східному подвір'ї ви побачите колону святого Христофора 1726 роки, яка вражає витонченістю і справжньою майстерністю виконання. Неподалік - колишній палац вірменських архієпископів 17 століття.

Справжня краса вас очікує в середині Вірменського собору! Виникає таке відчуття, ніби потрапляєш в дивовижний казковий світ. Храм має кілька вітражів, які, пропускаючи сонячне світло, утворюють чарівне світіння. Стіни прикрашені мозаїкою з різнокольорових камінчик і смальти.

У розписі інтер'єру собору простежуються вірменські мотиви. Особливо цінними вважаються фреска із зображенням Тайної вечері і фреска «Розп'яття», виконані польським художником Яном Генриком Розеном. Відомі фрески можна побачити в основній частині собору. Цікавий сюжет фрески «Бачення Катерини Еммеріх». Стопи зображених ангелів не торкаються землі. Надприродну їх сутність художник підкреслив за допомогою намальованого полум'я. Також варто приділити увагу фресці «Поховання святого Одеона».

Вважається, що Одеон поклав початок святкування Дня всіх Святих. Фреска символізує собою час. Художник Ян Генрі Розен містично зобразив похорон Одеона на тлі картин Страшного суду і зоряного неба. Три фігури ченців несуть труну святого. Це три алегорії, вони уособлюють минуле, сьогодення і майбутнє. Останній монах, який несе тіло Одеона, зображений в капюшоні і символізує минуле, якого вже не повернути. Погляд іншого ченця звернений до глядача. Це справжнє. А найбільш загадковою є фігура ченця, зображена першої. Його голова покірно нахилена, очі закриті. Він уособлює майбутнє людини, яке необхідно прийняти. Монахов супроводжують душі померлих, в руках вони тримають свічки.

У соборі ви зможете побачити безліч інших таємничих фресок. Відвідайте Вірменський собор і доторкніться до історії, де кожен камінчик, кожна декоративна деталь, кожне зображення дихає давнім минулим, яке створювали вірменська громада, художники і архітектори.

Як доїхати

Вірменський кафедральний собор знаходиться на вулиці Вірменській, 7/13. Вхід в храм знаходиться з боку вулиці Краківської.

Собор відкритий щодня, щонеділі о 11:00 тут проводять церковну службу.

Коментарі