Додати до маршруту

Олешківські піски

GPS координати: 46°34’59”N 33°2’59”E
Рейтинг:
4692 Переглядів 0 Коментарів 3 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Алёшкінскіе піски

Олешківські піски - піщаний масив, розташований в 30 км на схід від Херсона. Його розмір близько 15 км в діаметрі.
Олешківські піски є найбільшим піщаним масивом у Європі. Складаються із безмежних барханів (місцеві жителі називають їх «кучугурами»), висотою близько 5 метрів, і рідкісної рослинності.

Алёшкінскіе піскиРаніше в Алеш- Кінських пісках зна дился військовий полігон, на якому отраба- Тива бомбометання льотчики з країн Варшавського договору. У зв'язку з цим було обмежено наукове дослідження регіону. До сих пір в пісках знаходиться велика кількість снарядів.

Алёшкінскіе піски

Назва походить від старого (до 1925 року) назви міста Цюрупинськ - Олешки.
Олешківські піски в нинішньому своєму вигляді з'явилися дуже недавно.

Алёшкінскіе піски

У пониззі Дніпра піски існували завжди, але їх просування стримував покрив степової рослинності.

Алёшкінскіе піски

У 18-му, а також в XIX столітті сюди почали завозити овець (один лише барон Фальц-Фейн, засновник заповідника Асканія-Нова, володів величезними стадами до мільйона голів) які знищили траву, звільнили піски, а вітрова ерозія дала їм можливість розширюватися.

Алёшкінскіе піски. ковилаЗа словами П. Костичева, який вивчав Олешківські піски в 1880-х роках, не більше ніж за сто років до того часу, Олешківські піски були суцільно закріплені рослинністю, місцями деревної.

Думка, «ніби поява пісків походить від зміни кліматичних умов місцевості», Костичев вважає абсолютно голослівним ( «доказів на це немає ні найменших»).

«Освіта сипучих пісків і перешкода до їх закріплення обумовлюються однією і тією ж і притому тільки одною причиною: посилено пасіння худоби.»

В «Журналі загальнокорисних відомостей» за 1837 рік вказується, що площа лісів на пісках нижнього Дніпра, що складала в 1802 році більше 5000 га до 1832 року впала практично до нуля.)

Алёшкінскіе піски. зарості ковили

Дніпровські піски займають площу 161 200 га, а з межареннимі землями - 210 000 га. Незважаючи на те, що Олешківські піски часто називають пустелею, це не зовсім вірно.

Алёшкінскіе піски

За температурним режимом та кількістю опадів їх можна віднести скоріше до напівпустель. Проте, кліматичні умови такі, що влітку пісок нагрівається до 75 градусів.

Алёшкінскіе піски

Повітря над пісками прогрівається сильніше, ніж над навколишньою місцевістю, вологість повітря знижується, тому в літній час дощові краплі швидко випаровуються, і інтенсивність дощів (за деякими непідтвердженими даними) тут дещо менше, ніж у самому Херсоні, який знаходиться по іншу сторону Дніпра. Важко тут всього живого.

Алёшкінскіе піски

Серед рослинності пісків зустрічаються оазиси з берізок і сосонок, в цих оазисах є тінь, але зовсім немає вітру, а тому там ще спекотніше. Степ, багатотравний, запашний, різноголосий. Дивують зарості ковили. Зустрічаються в «Олешківській пустелі» і озера - сухі, повноводні і мінеральні.

Алёшкінскіе піски

Хоча зараз піски і стримуються лісами, іноді вони заносять околиці довколишніх селищ. Минулого літа тут був відкритий новий туристичний маршрут "Сафарі в пустелю Олешківські піски".

GPS: 46 ° 34'59 "N 33 ° 2'59" E

Адрес: Херсонская обл.

Цей об`єкт у статтях

Коментарі