Додати до маршруту

Аккерманська фортеця

GPS координати: 46°12’3”N 30°21’2”E
Рейтинг:
6560 Переглядів 0 Коментарів 3 Включень до маршруту
Додати до маршруту

Аккерманська фортеця - найбільша в Україні, а також одна з найкраще збережених досьогодні.

Брама Аккерманської фортеці

Башта Аккерманської фортеці

Фортеця розташована у місті Білгороді-Дністровському Одеської області, на пагорбі понад водою Дністровського лиману; її оточує рівчак завглибшки понад 10 метрів і завширшки 10 метрів, який колись затоплювали водою лиману для оборони. Якщо подивитись на мапу Білгорода, стане видно, що вулиці центральної частини міста і досі ведуть до неї, як промені сонця на дитячому малюнку, хоча тут вже понад 120 років нема військових - 1896 року фортецю було проголошено пам'яткою архітектури.

В Аккерманській фортеці

В Аккерманській фортеці

Історія Білгород-Дністровської фортеці

Вчені-історики вважають, що місту Білгород-Дністровський понад 2,5 тисячі років. До зведення фортеці місто було колонією давніх греків з Мілету, містом скіфо-греків (Тіра-Офіуза), містом римлян (Юлія Альба), містом готів а пізніше - гунів,тоді слов'ян-тиверців... Вже в ті часи його звали - Біле місто, Білгород, Белград, тощо. Через місто пройшли на Візантійські землі болгари, заснувавши Болгарське царство. З десятого століття місто належало Київській Русі, потім угорцям, далі Галицько-Волинському князівству, а від нього було захоплено Золотою Ордою. Багата історія міста пов'язана з фортецею вже понад 700 років; у XIII столітті новозведена Золотою Ордою чи генуезцями фортеця поховала під своїми стінами залишки давньогрецького акрополя Тіри-Офіузи. Золотоординці назвали місто Ак-Ліба.  Після генуезців та улусу Джучі (Золота Орда) тут недовгий час панували литовці, а литовців у кінці XIV століття вибили молдовани - і саме вони розбудували фортецю до таких розмірів! А називали місто в Молдавському князівстві... Четатя Альбе ("Біле місто"). Молдовські господарі керували тут майже 100 років: 1484-го року турки-османи захопили фортецю, зібравши понад 350 тисяч воїнів!

Захопивши, Османська імперія теж перейменувала місто. Тепер Четатя Альбе стало Ак Керманом (Білою Фортецею), а іноді фортецю звали "Акджа" - "Біленька". 
Турки добудували бастіони й зміцнили стіни. Під їхньою владою місто пробуло до 1812 року, коли його за мирним договором отримала Російська імперія, залишивши назву "Аккерман". Від 1832 року фортеця, що опинилася у глибокому тилу російсько-імперських військ, стає непотрібною як укріплення.

1918 року місто Аккерман захопили румуни, знову перейменувавши на Четатя Альбе. За підсумком Другої Світової війни Аккерман перейшов у склад УРСР, отримавши назву Білгород-Дністровський. На той час вже було відомо про античне минуле міста, про те, що під фортецею поховані понад півтори тисячі років історії. З 1963 року Аккерманську фортецю внесено до радянського переліку пам'яток, що охороняються законом.

З яких частин складається фортеця?

Це найбільша фортеця в Україні: площа - 9 гектарів, довжина всіх стін - 2.5 км, а товщина - від півтора до п'яти метрів. На півночі - Дністровський лиман, а з усіх інших боків - оборонний рів.
Зовнішня стіна фортеці є водночас внутрішньою стіною рову - адже його стінки викладено тим самим вапняком. Ця стіна вища на кілька метрів за зовнішню стіну рову.
Найцентральніша частина фортеці - "Цитадель", зведена генуезцями. Тут є чотири потужних башти, які з'єднує не менш потужний мур. Цитадель розташована всередині Гарнізонного двору, відокремленого стіною від Громадянського двору. У Гарнізонному жили вояки, стояли казарми й склади зброї, а в Громадянському - церква/мечеть та житлові будинки. Громадянський двір займає більшу частину площі фортеці - близько 5 гектарів. Був ще й третій двір, Карантинний або Портовий, але його рештки поглинув Дністровський лиман та приватні будинки вздовж лиману на північ від фортеці.

Оскільки Цитадель мусила бути у найукріпленішому місці, вона стоїть на півночі - понад лиманом. Зсередини башт відкривається чудовий краєвид!

Аккерманська фортеця в місячному сяйві

Аккерманська фортеця в місячному сяйві

 

Ціни на квитки

Вхід до фортеці платний. Гроші збирає комунальне підприємство "Фортеця", яке ремонтує стіни та вежі й підтримує укріплення в належному стані.
Станом на 2017 рік ціни на вхід такі:

Дорослі: 50 грн
Діти: 25 грн

Вартість екскурсій:

В залежності від кількості учасників, 200-350 грн.

Цей об`єкт у маршрутах

Цей об`єкт у статтях

Коментарі