Кропивницький – це місто, яке вражає затишком і компактністю з першої хвилини. Якщо Ви ще не бували в цьому обласному центрі, розташованому в серці України, то неодмінно маєте це зробити! Кропивничани і гості міста знаходять у ньому щось спільне зі Львовом або й Парижем: його центральна частина багата на розкішні будівлі, які дивляться одразу і в небо, і в душу. Ви неодмінно відчуєте це.

…А потім над Вами злетять десятки голубів, які сміливо, навіть іноді нахабно, проходжають попід фонтаном на площі Героїв Майдану, - і саме з цієї миті десь в глибині єства заясніє непереборна любов до цього міста – колиски українського професійного театру і справжнісінької столиці тюльпанів. А втім, приїздіть до Кропивницького, і побачите набагато більше, ніж можна передати словом!

Від фортеці Єлисавети – до обласного центру. Історія Кропивницького

Місто Кропивницький – це чи не єдине місто в сучасній Україні, яке має величезну палітру визнаних населенням назв та ауру епатажу навколо вибору найбільш прийнятної. Навіть сьогодні тут точаться суперечки: частина містян називають себе «кіровоградцями», частина – «єлисаветградцями», а ще частина – «кропивничанами». Чому ж вийшло так, що місто на березі мальовничої річки Інгул стало містом з кількома неофіційними назвами і однією офіційною? Все просто. Засноване у середині 18 ст. як форт Єлизавети, місто міняло назви у залежності від державного устрою, який був панівним в Україні: Єлисавет, Єлисаветград, Зінов’євськ, Кірово, Кіровоград і, нарешті, Кропивницький.

Розвиток Кропивницького в якості міста пов’язують з будівництвом фортеці св. Єлисавети, що вважалася шедевром фортифікаційного мистецтва і була названа на честь російської цариці Єлисавети Петрівни.

План-схема фортеці св. Єлисавети

План-схема фортеці св. Єлисавети

Згодом навколо фортеці розрослося поселення, яке стало адміністративним і торговим центром цілого регіону. Сьогодні цей регіон – аграрна, щедра Кіровоградщина.

Єлисаветград доби панування Російської імперії

Єлисаветград доби панування Російської імперії

Єлисаветград дорадянського періоду

Єлисаветград дорадянського періоду

Єлисаветград.Вул. Дворцова 

Єлисаветград.Вул. Дворцова

З приходом радянської влади назва міста була змінена на Зінов’євськ, а потім, внаслідок сфабрикованої справи про замах Григорія Зінов'єва на Сергія Кірова, обласний центр був перейменований на честь «жертви замаху». У 2016 році місто стало Кропивницьким, оскільки саме тут у другій половині 19 ст. був заснований і діяв Театр Корифеїв - перша українська професійна театральна трупа під керівництвом Л.М. Кропивницького. До театрального життя в місті були причетні М.П. Старицький, легендарна М.К. Заньковецька, І.К. Карпенко-Карий, М.К Садовський та П. К. Саксаганський. Їх кроки і досі можна відчути в Кіровоградському академічному українському музично-драматичному театрі ім. М. Л. Кропивницького. В той же період тут жила й родина геніального піаніста Г. Нейгауза.

Кропивницький пережив весь спектр історичних етапів поневолення України іншими країнами. Але, попри всі перипетії історії, місто розквітало і розвивалося, про що свідчить його чудодійна привабливість сьогодні.

Сьогодення: Кропивницький – мальовничий куточок степової України

Промо-ролик. Я люблю Кропивницький

Сьогодні Кропивницький – це адміністративний центр Кіровоградської області, який налічує понад 230 тис. населення і є справжньою перлиною України. Варто зазначити, що відпочинок у місті – то своєрідна культурно-мистецька насолода, поєднана з натхненням від споглядання прекрасних споруд. Цікаво тут буде кожному, незалежно від віку і вподобань. Хочете яскравості – до Ваших послуг ціла алея кольорових парасольок! Хочете тиші? – Вирушайте у напрямку одного із чистих, дбайливо доглянутих парків. А ні – то просто влаштуйте собі прогулянку чепурними вуличками міста, яке дихає любов’ю. До слова, Кропивницький дуже компактний і має чудове транспортне сполучення. Тому дістатися туди, куди забажаєте, буде простіше простого!

Отже, вирушаємо.

Локація 1. Вулиця Дворцова і Театр Корифеїв

Оскільки місто назване на честь легендарного театрала, то ми не маємо права розпочати нашу екскурсію без знайомства з Кіровоградським академічним українським музично-драматичним театром ім. М. Кропивницького, про який говорили вище. Він розташований на одній з найчарівніших вулиць міста – Дворцовій, і ми прямуємо одразу туди. На Дворцовій розташовані основні розважальні заклади, тут відбуваються масштабні фестивалі та віднедавна звеселяє погляди присутніх різнокольорова алея парасольок.

вул. Дворцова

вул. Дворцова

Алея парасольок на Дворцовій

Алея парасольок на Дворцовій

Театр Корифеїв розташований трохи далі. Але йти до нього – окреме задоволення, адже відвідувача спокушатимуть якісно оформлені крамнички і кафе, а також цікаві будівлі у стилі архітектурного модерну. Театр також збудований з дотриманням цього стилю. Якщо забажаєте, Ви неодмінно потрапите на висококласну виставу. Театр Кропивницького має широкий репертуар для всіх вікових категорій.

До речі, лише у центрі Кропивницького можна побачити унікальний модерний архітектурний ансамбль, виконаний групою талановитих зодчих на початку 20 ст. До складу групи входив талановитий земляк кропивничан, архітектор Яків Паученко, якого тут вшанували у назві вулиці, що є продовженням Дворцової.  Будівля театру – одна зі складових ансамблю.

Кіровоградський академічний український музично-драматичний театр ім. М. Кропивницького

Кіровоградський академічний український музично-драматичний театр ім. М. Кропивницького

Ще кілька складових архітектурного ансамблю вул. Дворцової:

Міжнародний кредитний банк, 1910 р. Тепер – ресторан «Примо Воліно»

Міжнародний кредитний банк, 1910 р. Тепер – ресторан «Примо Віоліно»

Корпус Центрально-українського педагогічного університету ім. В. Винниченка

Корпус Центрально-українського педагогічного університету ім. В. Винниченка

Управління СБУ в Кіровоградській області

Управління СБУ в Кіровоградській області

Бібліотека ім. Бойченка

Бібліотека ім. Бойченка

Цікавим є і так званий «Палац» - будівля, закладена у другій половині 19 століття російським імператором Миколою І. Сюди з’їжджалися представники владної родини для відпрацювань складних маневрів зі своїми військами. Нині тут розташована військова частина, а вулицю названо Дворцовою саме на честь цієї будівлі – рос. «Дворец» і є «Палац». Ситуація з назвою вулиці доволі неоднозначна: мовознавці, історики і громадські активісти й досі ламають списи щодо доречності найменування вулиці словом, якого не існує в українській мові.

Палац, або так званий «Дворєц»

Палац, або так званий «Дворєц»

Локація 2. Площа Героїв Майдану

Оскільки ми перебуваємо в центрі, то дослідимо його до кінця. З вул. Дворцової виходимо на центральну площу, яка зустріне цілим сонмом голубів і шелестом неперевершених у своїй скромності фонтанів. Ну і, звісно, архітектура. Дивіться уважно на всі боки – Кропивницькому є чим здивувати!

Площа Героїв Майдану

Площа Героїв Майдану

Архітектурні перлини Кропивницького

Архітектурні перлини Кропивницького

Фонтан на площі Героїв Майдану

Фонтан на площі Героїв Майдану

Локація 3. Музей мистецтв: неймовірні експозиції та майстер-класи для дітлахів

З площі Героїв Майдану ми виходимо на вул. Велику Перспективну. Неподалік розташований Музей мистецтв (донедавна – Кіровоградський обласний художній музей). Будівля музею – прекрасний зразок архітектури раннього модерну. А з’явилася вона з «легкої руки» купця І. Шполянського, який «замовив» її наприкінці ХІХ ст. Музеєм приміщення стало у 2001 році.

Музей мистецтв

Музей мистецтв

Помилувавшись будівлею, заходимо всередину і завмираємо у захваті: три поверхи з кімнатами для експозицій! Тут представлені картини місцевих художників, давні ікони, предмети вжитку давніх українців, колекція вишитих рушників тощо. Але найбільше музейники пишаються оригіналом картини В. Коссака «Кривава неділя», для експонування якої довелося виділити цілу кімнату – її розміри просто приголомшують! Варто зазначити, що далеко не кожен музей здатий настільки якісно підготувати приміщення для експонування картини, яка має 4 метри висоти і 8 – ширини! Ви будете здивовані креативністю, з якою підійшли музейники до експозиції цього шедевру живопису.

Войцех Горацій Коссак (1856-1942) «Кривава неділя у Петербурзі  9 січня 1905 року»

Войцех Горацій Коссак (1856-1942) «Кривава неділя у Петербурзі  9 січня 1905 року»

Та Музей мистецтв – це ще й місце, де батьки можуть залишити своїх дітей, коли виникає потреба. Тут проводяться ігри і майстер-класи, а програма музею так і називається – «Залиш дитинку на годинку».

Локація 4. Меморіал «Фортечні Вали» та Алея Слави

Фортечні Вали – це залишки фортеці св. Єлисавети, про яку ми вже говорили вище. Насправді залишилися лише захисні рови і насипи, але нині тут розташований однойменний меморіальний комплекс. З недавніх пір на Валах була відкрита Алея Слави, до якої містяни сходяться, аби вшанувати Героїв новітньої російсько-української війни.

Фортечні Вали

Фортечні Вали

Фортечні Вали

Фортечні вали

Скульптури Меморіалу на Валах

Скульптури Меморіалу на Валах

Алея Слави на Фортечних валах.

Алея Слави на Фортечних валах.

Герої Кіровоградщини,які полягли в новітній російсько-українській війні

Локація 5. Синагога єврейської общини

Будівля була зведена у кінці 19 ст. як синагога. Нині тут проводяться богослужіння та діє музей «Євреї Єлисаветграда».

Синагога

Синагога

Локація 6. Грецька (або Володимирська) церква

Споруда перебуває в переліку пам’яток архітектури України. Датується початком 19 століття і є цілим храмовим комплексом. Це єдина церква мурованого типу в Кропивницькому, яка збереглася до наших днів.

Грецька (або Володимирська) церква

Локація 7. Пологовий будинок ім. Святої Анни

Це – унікальна споруда, збудована на початку 19 століття. Донедавна тут діяв пологовий будинок ім.. Святої Анни, але у 2016 році його закрили. Нині будівля з тривогою очікує своєї подальшої долі.

Пологовий будинок ім.. Святої Анни. Кропивницький

Пологовий будинок ім.. Святої Анни. Кропивницький

Локація 8. Покровська церква

Ця історична будівля також була зведена на початку 19 століття. Цікаво, що вона створена в незвичному для Кропивницького неоросійському стилі (з елементами модерну).

Покровська церква

Локація 9. Монумент Янголу-охоронцю на площі Незалежності

Сьогодні цей монумент з написом «Храни, Боже, Україну», створений у 2004 р., – чи не найголовніша гордість кропивничан. Його шанує патріотична молодь, визначаючи площу Незалежності місцем збору і вихідною точкою різноманітних тематичних маршів. Висота монументу – 35 метрів.

Монумент Янголу-охоронцю на площі Незалежності

Локація 10. Дендропарк Кропивницького – море квітів, безкоштовний міні-зоопарк і шалені розваги

Напевно, наш читач був переконаний, що найцікавіше ми залишили наостанок? – Отже, своєрідна «туристична Мекка» Кропивницького – Дендропарк! Це дійсно дивовижне місце! Якщо приїхати сюди навесні, то можна насолодитися цвітінням найбільшої в Україні колекції тюльпанів, яка вже сягає двох мільйонів!

Тюльпани Дендропарку

Тюльпани Дендропарку

А ще тут можна розважитися на атракціонах та помилуватися павами, папугами, кроликами та іншими представниками міні-зоопарку.

Атракціони Дендропарку

Атракціони Дендропарку

Розваги. Дендропарк

Розваги. Дендропарк

Тут живуть пави. Дендропарк

Тут живуть пави. Дендропарк

А це – гордість власників Дендропарку. Пава.

Гордість власників Дендропарку. Пава.

Арт-відпочинок у Кропивницькому

Тайм-клуб «Берлога»

Тайм-клуб «Берлога»

Після напруженого дня екскурсій Вам неодмінно захочеться якісного відпочинку. Пропонуємо завітати до арт-кафе ТАЙМ-КЛУБ «Берлога», яке розташоване в центральній частині міста. Тут майже щодня можна потрапити на мистецьке дійство: концерти, презентації, виставки, зустрічі-дискусії тощо. І все це проводиться в затишній, майже родинній атмосфері.

Інтер’єр арт-клубу

Інтер’єр арт-клубу

Звісно, ми не розкрили читачеві всіх таємниць Кропивницького. Але переконані, що відвідини цього міста стануть незабутніми для кожного, хто побуває тут вперше. Ба більше, попереджаємо, що місто має своєрідну магію «привороту» і Вам гарантовано забажається повертатися сюди ще і ще!

Коментарі