Запоріжжя – це місто, що було легендою ще задовго до того, як стало колискою козацтва. Це тут проходив славнозвісний «коридор» для торговців і мандрівників усіх народів. Представники різних культур обов’язково залишали слід, що відобразилося на ментальності місцевих мешканців. До речі, Запоріжжя і нині не втратило своєї ролі як транспортного хабу – сьогодні тут перетинаються транспортні коридори не тільки державного, а і європейського значення Тож, дістатися сюди буде простіше простого, та й в межах адміністративного центру пересування доступніше, ніж деінде.

Запоріжжя - місто давніх традицій і людського поступу до цивілізації, місто води і світла, затишку і гамору… Якщо Ви ще не були в Запоріжжі – відвідайте його обов’язково. Мандрівники, які вже відчули магію містично-реалістичної атмосфери міста на собі, повертаються сюди із задоволенням. Хтось прямує на Хортицю, а вже потім – до всіх інших туристичних принад, а хтось починає з вечірнього проспекту Соборності чи Дніпрогесу. Але в усіх випадках гості Запоріжжя здобувають одне: надзвичайної сили враження, які стають окрасою буденності в подальшому.

Історія Запоріжжя: від первісних стоянок і до сучасної величі

Зануритися в історію Запоріжжя – це значить поринути у сиву глибину десятків століть, адже тут були віднайдені повноцінні стоянки первісних людей, датовані ще епохою середнього палеоліту. Ми, зважаючи на оглядовість матеріалу, зупинимося лише на найбільш знакових для становлення міста подіях. В усякому разі, це не завадить допитливому читачеві знайти більш вичерпні матеріали в інших джерелах.

Запорізька Січ

Запорізька Січ

У 15 столітті Запоріжжя, яке тоді ще так не називалося, стає осередком козацтва. Це було навіть не місто. Козаки створили тут справжнісіньку політичну республіку, зі своїми законами і устоями – Запорізьку Січ.

Запоріжжя як місто почало своє існування у 1770 році із закладенням Олександрівської фортеці. З огляду на географічне положення, Запоріжжя має всі ознаки багатонаціональності – тут можна не лише зустріти представників різних етнічних груп, але й відчути мультинаціональний вплив на культуру й побут містян.

Запоріжжя. 1936 рік

Запоріжжя. 1936 рік

Звісно, місто зазнало всіх тих випробувань, які випали на долю України: революції, війни, голодомори. Але зі звичною здатністю відновлюватися йому теж пощастило.

Запоріжжя часів Другої Світової війни

Запоріжжя часів Другої Світової війни

Гордість України – Запоріжжя сьогодення

Сьогодні Запоріжжя – адміністративний центр Запорізької області. Серед обласних центрів України це – найбільше за територією місто, яке перебуває у постійному розвитку та налічує близько 790 тис. населення. Крім того, Запоріжжя – один із найпотужніших промислових центрів нашої держави й гідно представляє Україну на зовнішньо-економічному ринку. Разом з тим, містяни ще й плідно працюють над тим, щоб підприємства всіх галузей промисловості, зосереджені тут, не шкодили презентабельності міста. І це вдається Запоріжжю блискуче! Тут завжди затишно і комфортно кожному, незалежно від настрою та вподобань. Тож, почнімо нашу подорож містом-казкою усього українства!

Промо відео: «Запоріжжя – наше місто

Локація 1. Національний заповідник «Хортиця»

Скільки тисяч туристів на рік збирає Національний заповідник «Хортиця»? Про це здатна розповісти хіба що ретельне статистичне дослідження. Але те, що це – одна з найвизначніших пам’яток не лише Запоріжжя, але й всієї України – однозначно.

Національний заповідник «Хортиця»

Національний заповідник «Хортиця»

До складу заповідника входить сама Хортиця і острови та скелі на прилеглій до неї території. Загалом, тут нараховують 63 історичних та археологічних пам’яток. У «Хортиці» завжди запропонують екскурсію за вподобаннями – можна відчути в собі дух вільного козацтва у Запорізькій Січі, а можна зібрати сотні й тисячі вражень від рослинності, водойм, скель та островів, які є складовою заповідника. На території острова збереглося й святилище, яке датують ІІ тисячоліттям до н.е.

Святилище, якому вже понад 4 тис. років. Хортиця

Святилище, якому вже понад 4 тис. років. Хортиця

Національний заповідник «Хортиця». Острів Байда

Національний заповідник «Хортиця». Острів Байда

Урочище Вирва

Урочище Вирва

Мабуть, не існує таких туристів, які, потрапивши до Запоріжжя, здатні відмовитися навідати Запорізьку Січ. Історико-культурний комплекс «Запорізька Січ» ввібрав у себе згадки про всі культурні і матеріальні цінності козаччини. Тут важливо бути уважним на кожному кроці: давня архітектура, предмети побуту, козацькі розваги тощо не відпустять гостя без приємних вражень.

Панорама Запорозької Січі. Хортиця

Панорама Запорозької Січі. Хортиця

Церква Покрови у Запорізькій Січі

Тут, на острові Хортиця, розміщений і Музей історії запорозького козацтва, який налічує понад 30 тисяч унікальних експонатів. Крім того, у музеї діють виставки, що ілюструють історію українців від часів Київської Русі і до сьогодення.

Музей історії запорозького козацтва

Музей історії запорозького козацтва

Частина експозиції Музею історії запорозького козацтва

Частина експозиції Музею історії запорозького козацтва

Ще одна перлина, яку неможливо оминути  увагою – славетний Запорізький дуб. У переддень 10-ї річниці Незалежності України навколо цього природного дива був відкритий історико-культурний комплекс «700-річний Запорозький дуб». Сам дуб розпочав своє існування приблизно у 13 столітті, а сьогодні є гордістю міста Запоріжжя та своєрідною візитівкою козацького краю.

Запорізький дуб

Запорізький дуб

Загалом, про Хортицю можна говорити годинами і навіть днями. Варто зазначити, що тут діють і театр козацького бою «Запорізький Спас», і шинок «Біля Дуба», і різноманітні вистави ігрового типу для дітей тощо. Та ми переконані, що читачеві це все варто побачити на власні очі. Тому лишаємо деякий простір для уяви й цікавості і мандруємо Запоріжжям далі.

Локація 2. Міст-електростанція Дніпрогес

Дніпрогес ось уже майже впродовж сторіччя є однією з найпотужніших електростанцій України. Варто зазначити, що це – перша ГЕС на Дніпрі. Неймовірне видовище, яке поєднало у собі велич природи і процесу цивілізації, залишиться у пам’яті назавжди. Гребля на Дніпрі має висоту 38 метрів, і з неї відкриваються найкращі види Запоріжжя.

Дніпрогес

Дніпрогес

Локація 3. Соборний проспект

Деякі знавці наполягають, що Соборний проспект у Запоріжжі є найдовшим на теренах Європи. І, хоча багато хто це заперечує, запорожці пишаються ним і вважають проспект одним з найвизначніших у місті, багатому на різноманітні пам’ятки.

Соборний проспект. Панорама

Соборний проспект. Панорама

Локація 4. Музей авіації та високих технологій АТ «Мотор Січ»

Музей авіації «Мотор Січ» є одним з наймолодших музеїв України. Відкритий він був на базі скромної експозиції Народного музею підприємництва лише у 2012 році, але саме в тому і є його принада – новаторські підходи до створення експозицій тут відчутні на кожному кроці. Потужні турбодвигуни, авіазапчастини, бензопили і навіть вітрові електростанції! А ще – понад 25 різновидів мототранспорту у стилі ретро. Тут перехоплює подих від здивування навіть у байдужих до техніки туристів.

У музеї «Мотор Січ»

У музеї «Мотор Січ»

Частина експозиції «Мотор Січ»

Частина експозиції «Мотор Січ»

Ретро-мотоцикли в музеї «Мотор Січ»

Ретро-мотоцикли в музеї «Мотор Січ»

Локація 5. Арт-алея кованих картин – окраса Запоріжжя

Арт-алея «Запоріжжя – місто, яке надихає» - унікальна пам’ятка Запоріжжя. Створена вона була у 2012 році. Алея складається з п’яти величезних кованих картин, які виготовлено майстрами ковальства. Та особлива відмінність алеї у тому, що кожен турист може стати учасником грандіозної інтерактивної інсталяції. Достатньо просто зайти за картину, і на світлині, яка залишиться на згадку, ви з нею будете одним цілим.

Арт-алея кованих картин – окраса Запоріжжя

Арт-алея кованих картин – окраса Запоріжжя

Локація 6. Фестивальна площа та «співочий» фонтан

Для любителів світла, фонтанів і гамору пропонуємо насолодитися особливим світло-музичним фонтаном на Фестивальній площі Запоріжжя. Зазначимо, що це – одне з найулюбленіших місць відпочинку для місцевих мешканців.

Фестивальна площа

Фестивальна площа

Фонтан на фестивальній площі у вечірній час

Фонтан на фестивальній площі у вечірній час

Локація 7. Єдиний у Запоріжжі католицький храм – Храм Бога Отця Милосердного

Любителям архітектурних див Запоріжжя теж має, що презентувати. Храм Бога Отця Милосердного виконаний у строгому стилі і розташований на місці зруйнованого римо-католицького собору. Будівля приваблює своєю непоказною простотою, а ввечері у вікнах собору ясніють різнокольорові вогники, які роблять його містично красивим.

Кафедральний собор Храм Бога Отця Милосердного

Локація 8. Андріївський кафедральний собор – храм, який постав з кінотеатру

Андріївський кафедральний собор – це відновлена будівля храму, яка постала у 2000 році на базі споруди кінотеатру ім. Т. Г. Шевченка. Собор вирізняється своєю архітектурною формою у вигляді хреста і має шикарну у своїй величі дзвіницю.

Андріївський кафедральний собор

Андріївський кафедральний собор

Локація 9. Запорізька дитяча залізниця

Якщо Ви завітали до Запоріжжя з дітьми, обов’язково відвідайте вузькоколійку – Запорізьку дитячу залізницю. Загальна довжина залізниці – понад 9 км, і саме тому вона визнана найдовшою залізницею для дітей в Україні.

Дитяча залізниця запоріжжя

Дитяча залізниця запоріжжя

Локація 10. Музей техніки «Фаетон»

Музей техніки «Фаетон» - єдиний в Україні заклад, який відкрито продемонструє відвідувачам експозицію раритетних автомобілів. До того ж, засновники музею (ГО «Автомотоклуб «Фаетон») стверджують, що всі експонати «на ходу», оскільки самі здійснювали реставрацію кожного авто. Екскурсія у «Фаетоні» - надзвичайно видовищна та інформативна форма дозвілля.

Музей автомобілів "Фаетон", Запоріжжя

Музей автомобілів "Фаетон", Запоріжжя

Напевно, наш читач помітив, що Запоріжжя дуже багате на туристичні принади. Тому, після спочинку, радимо завітати, скажімо, до арт-кафе «Ретро», яке працює вже з 9:00, замовити собі все, чого душа забажає і поміркувати, наскільки прекрасною була мандрівка казковим Запоріжжям.

Затишний інтер’єр арт-кафе «Ретро»

Затишний інтер’єр арт-кафе «Ретро»

Об`єкти у статті

Маршрути у статті

Коментарі