Полтава – це місто, яке у переважної кількості людей асоціюється з незабутніми містичними відчуттями. Попереднє бажання розгадати містичну таїну – це перша передумова подорожі до цього славного, давнього міста. Ймовірно, «містичною» славою Полтава має завдячувати М. Гоголю, який створив свої легендарні «Вечори на хуторі близ Диканьки». Проте, жодної нечисті чи духів туристи в Полтаві не зустрічають, а сама Диканька розташована за цілих 25 км від міста. Та віддамо належне: на розчарування Полтава абсолютно не лишає часу і захоплює у вир приємних відчуттів швидко, з притаманною їй, відпрацьованою віками, «майстерністю».!

Тож, якщо ви ніколи не бували в Полтаві, розпочнімо знайомство з цим містом просто негайно!

Історія Полтави

Соборна площа і Успенський собор. Історична Полтава (поч. XX століття)

Соборна площа і Успенський собор. Історична Полтава (поч. XX століття)

Подейкують, що назва «Полтава» є похідною від назви річки Лтава, і має суто слов’янське походження. Як Лтава, місто було згадане в Іпатіївському літописі (1174 р). Вважається, що Полтава була заснована ще у 899 році. На жаль, у ХХ ст.. річку Лтаву остаточно сховали під землею, і тече вона нині в бетонних трубах, щоб вберегти будівлі міста від зсувів.

В своєму історичному розвитку місто зазнавало і татаро-монгольської навали, і литовського загарбницького правління. В часи Козацької доби Полтава стала центром Полтавського полку у Визвольній війні Гетьманщини проти Речі Посполитої. Саме це написало в її історії літопис в 350 років героїчних і трагічних сторінок. Полтава зіграла свою роль як у Визвольних змаганнях, так і в подіях Руїни – громадянської війни в Україні за участі поляків, турків та московитів. Полтавських полковників завжди старалися привернути на свій бік, адже Полтавський полк був, по суті, колонією запорожців і був одним з найсильніших полків.

Пьер-Деніс Мартін. «Полтавська битва» (1726)

Пьер-Деніс Мартін. «Полтавська битва» (1726)

А в 1709 році відбулася знаменна Полтавська битва, внаслідок якої Полтава перейшла до Російської імперії. Хоча, полтавські козаки здебільшого були на боці Мазепи й Запоріжжя, але Петро І встиг зайняти місто раніше.

Полтава ХІХ ст

Полтава ХІХ ст

А вже у 1900 році в Полтаві був створений осередок Революційної Української Партії, яка стала на цих теренах сподвижником революційно-визвольних змагань 1917-1922рр. Проте, невдовзі місто було віддане полковником М. Болбочаном більшовикам фактично без бою, і це стало початком радянської доби.

Полтава сьогодні: адміністративний і духовний центр, місто-легенда

Моє рідне місто Полтава/My hometown Poltava

Полтава сьогодні – це адміністративний і культурний центр Полтавської області з чисельністю населення близько 294 тис. людей. Місто має 2 залізничні вокзали, налічує 12 ВНЗ, але найбільше вражає тут кількість музеїв:цілих 11! У місті стрімко розвивається культура – тут діють 3 театри (Полтавський академічний обласний український музично-драматичний театр імені М. В. Гоголя та Полтавський академічний обласний театр ляльок, а також Полтавське українське драматичне товариство).

Також, на території міста діють 10 церков, кожна з яких є справжнім архітектурним дивом.. Давайте ближче познайомимося містом, у яке туристи їдуть за містикою й легендами, а знаходять – сучасні вулиці та затишні кафе, привітних людей і розваги на будь-який смак!

Локація 1. Біла Альтанка на Івановій горі

Біла Альтанка

Біла Альтанка

Біла альтанка є символом Полтави. Підковоподібна споруда була зведена до 200-ліття Полтавської битви і призначенням її було нагадувати містянам про зустріч ремісників і Петра І на другий день по завершенню баталії. Легенда свідчить, що десь тут у ході битви кінь царя втратив підкову, але був швидко і майстерно підкований місцевим ковалем. Звідси, ймовірно, і форма споруди. Біла Альтанка відкриває неймовірні краєвиди: річка Ворскла з частиною міста та полтавські гірки – Монастирська з Хрестовоздвиженським храмом та Інститутська. Нині Альтанка – це місце фотосесій молодят і зборів випускників для святкування завершення шкільного життя.

Локація 2. Музей Котляревського

Музей ім. І Котляревського. Фото: euromapa.net

Музей ім. І Котляревського. Фото: euromapa.net

Полтавський літературно-меморіальний музей І. П. Котляревського був започаткований у 1952 році. Розміщений він у будівлі, яка відтворює рідну хату Котляревського, зведену за зображенням Т. Шевченка. Тут здебільшого зберігаються унікальні документи, які ілюструють життя видатного уродженця Полтави, а також відтворені до дрібниць предмети побуту та інтер’єри, які його оточували.

Пам’ятний знак. Музей Котляревського

Пам’ятний знак біля Музею Котляревського. Фото: stejka.com

У музеї діють шість виставкових приміщень, але є ще й сьоме, яке музейники спеціально залишили для сучасних місцевих митців: тут з чіткою періодичністю проводяться виставки або літературні читання.

Інтер’єр. Музей Котляревського

Інтер’єр. Музей Котляревського. Фото: tourism.poltava.ua

Біля хатинки-музею розкидані господарчі споруди, також відтворені з урахуванням епохи, коли жив І. Котляревський.

Локація 3. Соборний майдан

Соборний майдан веселі сучасники чомусь асоціюють з пам’ятником галушці, хоча насправді він має багато інших, досить-таки знакових і символічних пам’яток. А сам майдан є найдавнішою історичною площею Полтави.

Пам’ятник Галушці

Пам’ятник Галушці неподалік альтанки. Фото: Cora_v, tripadvisor

Пам’ятник «коронній» полтавській страві – галушці – креативне місце для фотосесій і зустрічей містян. А туристи його просто обожнюють!

Пам’ятник Івану Мазепі

Пам’ятник Івану Мазепі. Фото: УНІАН

Тут же, на Соборному майдані, можна побачити і пам’ятник Івану Мазепі. Він має цікаву історію – бронзова скульптура була виготовлена ще у 2009 році, проте встановити її міська влада дозволила лише у 2015-му. І, хоча місто, на жаль, ще досі є заповідником імперських пам’яток (адже після шведсько-російської війни сюди приїздили всі імператори), саме Мазепа призначений відродити у ньому український дух. Відомо, що Полтава в уявленні Москви і багатьох росіян є таким собі уособленням вірної до Москви Малоросії. Та пам’ятник Івану Мазепі доводить зворотнє, і є знаковим не лише для Полтави, а й для всієї України: це перший у світі пам’ятник цьому гетьману на повний зріст.

За плечима гетьмана бачимо величний Успенський собор. Собор є пам’яткою славетного козацького бароко XVIII століття. Знаковим є те, що саме Іван Мазепа, знаний меценат відбудови українських храмів, допоміг відлити з бронзи дзвін цього собору

Успенський собор

Успенський собор

Локація 4. Хрестовоздвиженський монастир

Це жіночий православний монастир. Історія монастиря має витоки з ХVІІ століття. Будівля зведена у стилі українського бароко. Ви маєте обов’язково побачити розписи всередині храму та чотириярусну дзвіницю заввишки в 50 м, яку часто порівнюють з дзвіницею Києво-Печерської лаври. У 1709-му році тут була резиденція шведського короля Карла. Пізніше цей монастир відвідували усі імператори, які навідувались у Полтаву.

Хрестовоздвиженський монастир

Хрестовоздвиженський монастир. Фото: snap.com.ua

Локація 5. Державний історико-культурний заповідник «Поле Полтавської битви»

Заповідник «Поле Полтавської битви»

Заповідник «Поле Полтавської битви». Братська могила-курган загиблих з боку Москви, в тому числі козаків. На цьому місці поховано понад 1300 воїнів. Перед курганом стоїть храм-пам'ятник із фресками на мотив Полтавської битви. Курган було насипано у 1709 році, а сходи та новий хрест встановили у 1894 році.

Заповідник є складовою міжнародних туристичних маршрутів і давно вийшов за межі суто українського. Спочатку туриста поведуть у Музей Полтавської битви, який був відкритий у 1909 році.

Музей Полтавської битви

Музей Полтавської битви із російським царем Петром І перед ним

Фонди музею вразять своїм багатством і широким спектром предметів експозиції – тут і грамоти з давніми мапами, і зброя різних типів, і бойові прапори з монетами…

У музеї Полтавської битви

У музеї Полтавської битви. Фото: primetour.ua

Сам комплекс пам’яток, пов’язаних зі знаменною битвою, був оголошений заповідником. Охоронна зона заповідника складає майже 800га.

Реконструкція Полтавської битви

Реконструкція Полтавської битви. Фото: miykray.at.ua

В її межах розташовані 4 давніх поселення, а також – більше 30-ти курганів, найстаріші з яких датовані І тисячоліттям до н.е.

Заповідник Поле Полтавської битви

Заповідник Поле Полтавської битви. Пам'ятний знак на місці одного з редутів Петра І

Гуляючи по заповіднику, радимо довіритися екскурсоводам, які широко і професійно про все розкажуть.

Локація 6. Кругла площа

Кругла площа

Кругла площа

Кругла площа у Полтаві – це історична серцевина міста. Вона доволі успішно конкурує з Білою Альтанкою за звання символу обласного центру. У центрі площі стоїть монумент Слави. А навколо нього розкинувся Корпусний сад. Сад був закладений у 1840 році і нині має площу 6 га.

Корпусний сад, Полтава

Корпусний сад, Полтава. Фото: avganez, LJ

Монумент Слави

Монумент Слави. Фото: Борис Тристанов

Архітектурний ансамбль Круглої площі започаткований ще у 1805–1841 рр. і по праву вважається одним із наймасштабніших в Україні. Крім того, на пострадянських теренах це – єдиний в своєму роді довершений ансамбль періоду «губернського класицизму». Пройдемося Круглою (вона такою і є, якщо поглянути з висоти пташиного польоту) площею і помилуймося цими зразками мистецтва.

Петровський Полтавський кадетський корпус

Петровський Полтавський кадетський корпус. Фото Batsv

Петровський Полтавський кадетський корпус. Фото Batsv, CC BY-SA 3.0

За часів Російської імперії тут був розміщений найдавніший кадетський заклад в Україні. В архітектурному ансамблі Круглої площі ця будівля є найбільшою.

Будинок Полтавського віце-губернатора

Віце-губернаторський будинок. Фото Batsv

Віце-губернаторський будинок. Фото Batsv, CC BY-SA 3.0

Збудований у 1808-1811рр. Тут, окрім губернаторських покоїв, була розташована і губернська креслярня. У 1943 році будинок згорів, а був відбудований уже в 1956 році як приміщення для проживання полтавчан.

Будинок Полтавського цивільного губернатора

Будинок Полтавського цивільного губернатора. Фото – Олекса-Київ

Будинок Полтавського цивільного губернатора. Фото – Олекса-Київ, CC BY-SA 3.0

Будинок також споруджений на початку ХІХ століття. Зараз тут розміщене УМВС Полтавської області.

Будинок Полтавських губернських державних установ

Будинок колишніх губернських установ. Фото – IgorTurzh

Будинок колишніх губернських установ. Фото – IgorTurzh

Побудований у 1811 році. Стиль – класицизм. Тут були розміщені губернська управа, та казенна палата (саме тут працював Панас Мирний). Зараз це – міська рада Полтави.

Будинок Полтавського дворянського зібрання

Кінотеатр ім. І. Котляревського

Кінотеатр ім. І. Котляревського

Збудований у 1810 р. в стилі класицизму. Серед інших будівель Круглої площі він – найбільш естетично принадний. Свого часу був громадським і культурним центром Полтави. Зараз – кінотеатр ім. І. Котляревського.

Полтавський поштамт

Полтавський поштамт

Полтавський поштамт

Будинок зведений у 1810 році. Як за часів імперії, так і зараз будівля в стилі класицизму служить як Головпоштамт.

Будинок Малоросійського поштамту

Мала академія мистецтв імені Р. О. Кириченко

Мала академія мистецтв імені Р. О. Кириченко

Збудований у 1809 році для розміщення відділення Малоросійського поштамту. У кінці ХІХ століття був пристосований під чоловічу гімназію та притулок для дітей бідних дворян. Потім тут було жіноче училище, повітове училище (в якому, до речі, навчався М. Гоголь) та жіноча школа. Тепер у будівлі розміщена «Мала академія мистецтв імені Р. О. Кириченко».

Будинок Полтавського генерал-губернатора

Будинок генерал-губернатора

Будинок генерал-губернатора

Датується початком XІX століття. Це – найдовершеніша пам’ятка в Україні, що збудована у стилі зрілого класицизму. Тут за часів Російської імперії (до 1956р) була розміщена канцелярія генерал-губернатора. Але згодом будівля побула і технікумом, і школою міліції. Зараз тут знаходиться Полтавська обласна Рада профспілок.

Локація 7. Полтавський краєзнавчий музей

Полтавський краєзнавчий музей

Полтавський краєзнавчий музей. Фото: poltava-arenda.com.ua

На вас чекає близько 300 тис. експонатів – пам’яток етнографії, культури, природних див та археологічних знахідок! Будівля, де розташований музей, зведена на початку ХІХ ст. в стилі модерну з елементами українських етнічних мотивів. Інтер’єри декоровані панно, фризами і орнаментальними розписами.

Полтавський краєзнавчий музей. Декор приміщень

Полтавський краєзнавчий музей. Декор приміщень. Фото: kaif.info

Полтавський краєзнавчий музей. Експозиція

Полтавський краєзнавчий музей. Експозиція. Фото: Pavlo1, GNU FDL

Локація 8. Музей дальньої авіації

Музей дальньої авіації

Музей дальньої авіації. Фото: poltava.depo.ua

Це один з наймолодших музеїв Полтави. Але його експозиція – 9 літаків, які стоять просто неба, вражає навіть скептиків! А ще маємо повідомити читачам, що тут можна побачити два літаки - Ту-95 і Ту-160, яких ви не знайдете в жодному музеї світу! Сам же музей був створений офіцерами-льотчиками, які свого часу керували цими машинами.

Локація 9. Дворянський і Селянський банк

Будинок Дворянського і Селянського банку

Будинок Дворянського і Селянського банку

Будівля, зведена в стилі модерну з використанням російського стилю XVII ст. датується початком ХІХ ст. і є найошатнішою в сучасній Полтаві. Нині в будівлі розташоване обласне управління СБУ. Це тут проводилися фінансові операції та видавалися позики селянам за Російської імперії.

Локація 10. Селище Диканька

Триумфальна арка при в’їзді в Диканьку

Триумфальна арка при в’їзді в Диканьку. Фото: kievgrad-tour.com

Якщо ви вже дісталися Полтави, не полінуйтеся подолати 25 км і потрапити в легендарне селище Диканьку, так красномовно оспіване М. Гоголем! Тут ви матимете нагоду побувати на Сербенському полі, де розташована Сербенська могила. Це місце стало фатальним для гетьмана Брюховецького, а ще раніше – для багатьох козаків Івана Виговського. Тут збереглися залишки піщаного скиту, який датують 1600-ми рр.

Миколаївська церква. Диканька

Миколаївська церква. Диканька. Фото: dinaitour.com

Зустрічає туристів символ Диканьки – Тріумфальна арка, і вже за нею перед очима розгортається справжнє диво: Миколаївська церква, усипальниця Кочубеїв, і, нарешті, Троїцька церква. Ця церква, власне, і пов’язує Диканьку з життям М. Гоголя, який був її прихожанином. І саме тут, за легендами, бував коваль Вакула з «Ночі перед Різдвом».

Троїцька церква. Диканька

Троїцька церква. Диканька

Бузковий гай. Диканька

Бузковий гай. Диканька. Фото: vlast.ua

Але справжнє диво цих місць – Диканський національний природний парк. Тут, шановний читачу, на вас чекатимуть сюрпризи на кожному кроці! І той містичний дух, по який ви, можливо, їхали до Полтави, відчуєте сповна тут, у Диканьці з її славетними скарбами – Бузковим гаєм, Дубами Кочубеїв, старшому з яких близько 800 років, та іншими пам’ятками природи.

Кочубеївські дуби

Кочубеївські дуби. Фото: Maxim Gavrilyuk, CC BY-SA 3.0

Але залишимо читачеві шпаринку для цікавості і порадимо якомога швидше вирушати до Полтави! І ми переконані, що той, хто побував тут вперше, уже на все прийдешнє життя буде закоханим у це дивовижне місце! Адже в Полтаві – найпривітніші люди, найсмачніша кухня, а головне - тут досі відчувається найдавніший праруський дух.

Полтава з повітря

Об`єкти у статті

Коментарі