Рівне – це місто-казка майже в прямому сенсі цього слова! Місто, в якому співає все єство і ясніше, ніж деінде, відчувається єднання з природою. Територія, що поєднує у собі дивовижу численних парків і магію давніх церков, тепло романтичних водойм і безапеляційність вуличних кованих скульптур. Рівне – це сама компактність, вишуканість і привітність. А втім, давайте разом переконаємося в тому, що відвідини цього обласного центру – обов’язкова складова процесу знайомства з величчю України!

Рівне. Правікова історія міста

Макет Рівного (за планом Таушера,1765)

Макет Рівного (за планом Таушера,1765)

Зберігається в Рівненському краєзнавчому музеї

Першу згадку про Рівне як місто датують 1283 роком. Проте, знавці стверджують: місто з’явилося як мінімум на 250 років раніше! І це твердження підкріплюють археологічними знахідками в центрі Рівного, частина яких має понад тисячолітній вік. Вважається, що територію сучасної Рівненщини населяли так звані «волиняни», а місто назване так у зв’язку з географічними особливостями території. Хоча, є й інша версія: назва «Рівне» походить від слова «рів» і має зв’язок з іменням давнього передмістя «Заров’я». На підтвердження як першої теорії, так і другої, вчені зібрали вагомі історичні довідки.

У 1434 році, після зникнення Гальцько-Волинського князівства і переходу означених земель до князівства Литовського, Рівним заволодів князь Несвицький. Після смерті князя його вдова почала називати себе «княгинею Ровенською» та збудувала тут замок. У 1500 р. вона домоглася для міста Магдебурзького права. На мапі Європи Рівне з’явилося вже за правління князів Острозьких, у 1554 році.

Місто не оминули владарювання Польщі та набіги татар, які фактично знищили його у 1543 році, тяжкі роки розграбування, нищівне спалення та неодноразові відбудови. По ньому потоптався чобіт шведського війська, не пройшли осторонь і російські загарбники. В час цих перипетій були втрачені безліч будівель, а за перебудови у ХVІІІ ст. польським шляхтичем Любомирським зникли навіть міцні стіни замку та земляні бастіони.

Рівне (поч. ХХ ст., вид на костел св.Антонія)

Рівне (поч. ХХ ст., вид на костел св.Антонія)

Згодом Рівне стало частиною Російської імперії і продовжувало відновлюватися. Довелося йому зазнати й переходу «з рук в руки» в період національно-визвольних змагань 1917-1922 рр., а також – нищівного подиху ІІ Світової війни.

Рівне. Панорама часів І Світової війни

Рівне. Панорама часів І Світової війни

У 1941-му Рівне стало центром окупованої гітлерівцями території, окресленої як «рейхкомісаріат «Україна». Після звільнення від нацистів місто, як і всі інші терени України, перейшло під окупацію СРСР, щоб лише в 1991 році здобути омріяну Незалежність в складі вільної держави.

Рівне сьогодні: адміністративний центр Рівненщини та унікальна туристична місцина

Аерозйомка. Рівне

Сьогодні Рівне – це адміністративний і культурний центр Рівненської області. Населення міста складає трохи більше 247 тис. мешканців. Тут активно розвиваються культурні та освітні заклади, діють понад 10 театральних і музичних установ. Серед останніх найбільш яскраві: Рівненський обласний академічний театр та обласна філармонія, Молодіжний експериментальний театр Рівного «МЕТР», Зала камерної і органної музики, театр-лабораторія під назвою «ВідСутність» та ін.

Місто, попри свої порівняно невеликі розміри, має 3 кінотеатри та більше 10 парків і зелених зон відпочинку. Є тут і свій зоопарк, який по праву вважають одним з кращих в Україні. Але не будемо дратувати допитливого читача натяками і негайно розпочнемо віртуальну екскурсію містом!

Локація 1. Парк імені Тараса Шевченка

Вхід в парк ім. Т. Шевченка

Парк був заснований ще за часів Любомирських у ХVІІІ ст. Сьогодні це – пам’ятка садово-паркового мистецтва національного значення загальною площею 32 га.

У парку ім. Т. Шевченка

У парку ім. Т. Шевченка

Напевно, небагато міст можуть похвалитися настільки велетенським і давнім парком! Тут височіє один з найдавніших в Україні пам’ятників Т. Шевченку, встановлений у 1941 р. на честь 80-ї річниці з дня його смерті.

Пам’ятник Т. Шевченку

Пам’ятник Т. Шевченку

Ми невипадково обрали парк першою локацією. Саме тут туристові вдасться одразу налаштуватися на романтично-мистецький відпочинок у місті. В парку є все для того, щоб в короткий термін відчути Рівне і закохатися в нього.

Водний каскад

Водний каскад

У парку ім. Шевченка

У парку ім. Шевченка

Парк Шевченка. Скульптура

Парк Шевченка. Скульптура

Локація 2. Вул. Соборна

Вул. Соборна

Вул. Соборна

Центральна вулиця Рівного – справжня дивовижа! Названа на честь Соборності України, вона має ще й духовне «підкріплення» ймення – тут розташовані два культові собори міста. Крім того, на Соборній розташовані римо-католицький костел Петра і Павла та костел св. Антонія. Для любителів архітектурних цікавинок відвідини вул. Соборної – справжня насолода. Тож, давайте ознайомимося з найкращими зразками архітектури Рівного.

Свято-Воскресенський кафедральний собор

Будівля була закладена у кінці ХVІІІ ст. російським імператором Олександром ІІІ. Цікаво, що за часів радянської влади саме тут був розташований музей наукового атеїзму. За панування СРСР тут були знесені деякі прицерковні будівлі, і служіння припинилися на цілих 27 років. Статус церкви собор повернув собі лише у 1989 році. Нині у різних частинах храму відбуваються служіння як УПЦ КП, так і УПЦ МП.

Свято-Воскресенський собор. Автор фото - Folkerman

Свято-Воскресенський собор. Автор фото - Folkerman

Покровський собор

Закладений у 1990 році. Але, попри молодий вік, собор відрізняється шикарним оздобленням. Будівля є одним з небагатьох зразків українського стилю. Українськість підкреслюють унікальний тризуб на фронтоні будівлі та декор у вигляді орнаментів волинських вишитих рушників. Собор є найвищим храмом України – його висота сягає 55 м.

Покровський собор. Автор фото - Bearenok 

Покровський собор. Автор фото - Bearenok

Костел Петра і Павла

Унікальний храм, збудований в стилі конструктивізму в 1934—1938 рр. Використовується для богослужінь римо-католицької громади.

Костел Петра і Павла. Рівне

Костел Петра і Павла. Рівне

Костел св. Антонія

Костел св. Антонія

Костел св. Антонія

Легенди розповідають, що костел був двічі споруджений руками жіноцтва, і так само двічі зруйнований чоловіками. Перша дерев’яна будівля храму постала за кошт Беати, княгині Острозької, і була знищена внаслідок татарської навали. У ХVII ст. відбудовою собору переймалася інша княгиня – Анна Острозька. «Її» собор простояв два століття, але також припинив своє існування у 1773-му, щоб постати знову в 1899 р. Але в 1958 році більшовицькі окупанти знищили хрести, розграбували костел і вислали ксьондза до Казахстану. Будівля використовувалася в якості кінотеатру. Тепер споруда неоготичного стилю стала прихистком для одного з кращих в Україні органних залів. Саме в цьому приміщенні можна почути звучання унікального органу, який створений з 12 тонн дерева і металу!

Внутрішнє убранство органної зали. Фото – Н. Осадчук

Внутрішнє убранство органної зали. Фото – Н. Осадчук

Унікальний 12-ти тонний орган. Фото – Н. Осадчук

Унікальний 12-ти тонний орган. Фото – Н. Осадчук

Пам’ятник Марії Рівненській

З 2006 року рівняни мають ще одну пам’ятку, розташовану на вулиці Соборній – пам’ятник княгині Марії Несвітській під романтичною альтанкою, якому радо покладають квіти молодята. Таку честь, на думку істориків, княгиня заслужила, перетворивши у XV ст. Рівне на справжнє квітуче місто.

Пам’ятник Марії Несвітській

Пам’ятник Марії Несвітській

Локація 3. Театральна площа

Театральна площа. Драматичний театр

Театральна площа. Драматичний театр

Саме тут, напроти сучасної будівлі Рівненського обласного музично-драматичного театру, була розміщена редакція газети, в якій працювали геніальні велети українського слова Улас Самчук і Олена Теліга. Про це туристу нагадають відповідна меморіальна дошка та пам’ятник Уласу Самчуку, розміщений також на Театральній площі.

Пам’ятник У. Самчуку

Пам’ятник У. Самчуку

Локація 4. Майдан Незалежності

Рівне має й свій Майдан Незалежності. Звісно, він менший і скромніший, ніж столичний, але цікавий пам’ятник Т. Шевченку, що створює ілюзію руху бронзи вперед, – своєрідний символ невпинності і наполегливості, – надихає неймовірно! Тут же розташований кінопалац Україна.

Пам’ятник Т. Шевченку. Кінопалац. Майдан Незалежності

Пам’ятник Т. Шевченку. Кінопалац. Майдан Незалежності

Локація 5. Музей бурштину

Музей бурштину

Музей бурштину

Музей був відкритий у 2010 році. Це єдиний музей такого штибу в Україні. Шматки бурштину, вік яких сягає до 40 млн. років, ювелірні вироби, предмети побуту та багато інших бурштинових див чекають на відвідувачів музею. Але справжнім скарбом експозиції рівняни вважають майже кілограмовий самородок бурштину.

Локація 6. Рівненський обласний краєзнавчий музей

Краєзнавчий музей

Краєзнавчий музей

Музей був відкритий у 1906 році. Сьогодні тут налічують понад 140 тис. експонатів – від археологічних знахідок та природних експозицій до унікальних засобів оборони та зразків нумізматики.

Краєзнавчий музей. Експозиція

Краєзнавчий музей. Експозиція

Зала природи. Краєзнавчий музей

Зала природи. Краєзнавчий музей

Локація 7. Парк «Лебедине озеро»

Парк «Лебедине озеро»

Парк «Лебедине озеро»

Парк «Лебедине озеро», або, як його ніжно охрестили місцеві мешканці, «Лебединка», з особливим теплом зустрічає гостей. Свого часу поряд був розташований палац Любомирських, але до нашого часу зберігся лише парк, та й то у відновленому вигляді. Проте, краса тут – неймовірна!

Лебедине озеро

Лебедине озеро

Локація 8. Свято-Успенська церква

Свято-Успенська церква

Свято-Успенська церква

Церква є однією з найдавніших споруд Рівного і датується 1756 роком. Будівля має статус пам’ятки архітектури національного значення. Подейкують, що її прихожанином був сам Іван Гонта, один з лідерів гайдамацького руху в Україні. Обов’язково огляньте унікальну двоярусну дзвіницю і т.зв. «ланцюг моральних засад», до якого свого часу приковували грішників.

Локація 9. Алея кованих скульптур

Це – неочікувано-цікаве місце навіть для вибагливого мандрівника! Рівненські ковалі спільно з майстрами світового ковальства створили неймовірну композицію, яка, за словами засновників проекту, ілюструє справжні сімейні цінності в сюрреалістичному стилі. Втім, погляньте на деякі скульптури – після цього Ви гарантовано запрагнете подорожі до Рівного! І, скажемо Вам по-секрету, що алея поповнюється щороку новою скульптурою, а відбувається це диво в переддень фестивалю ковальського мистецтва «Металеве серце».

Диво-Даринка. Рівне

Диво-Даринка. Рівне

Пожежник-рятувальник

Пожежник-рятувальник

 

Едвард. Руки. Дерево

Едвард. Руки. Дерево

Гігантські риби

Гігантські риби

Локація 10. Тунель кохання

Тунель Кохання

Тунель Кохання

Якщо Ви вже прибули на Рівненщину, то обов’язково дістаньтеся до славетних «Тунелю кохання» і «Тунелю пристрасті», розташованих всього в 24 км від міста, один напроти одного! Це – улюблене місце для закоханих, особливо тих нетерплячих, які воліють якнайшвидше поєднати свої життєві шляхи. Зовсім недавно юстиція дала дозвіл на проведення тут «швидких» шлюбних церемоній. А ще цю місцину дуже полюбляють туристи не лише з України, але і з-за кордону.

Час перепочити? – Вам в кіноклуб Gonzo!

Кіноклуб Gonzo

Кіноклуб Gonzo

Хоч Рівне – місто невелике і компактне, але наш читач таки відчує приємну втому після знайомства з ним. Пропонуємо завітати у креативне і неординарне місце – кіноклуб Gonzo. Тут можна розміститися на затишній канапі і подивитися авторську кінострічку, або, за бажанням, поспілкуватися з талановитими режисерами сучасності.

Тут незвично все, починаючи з дизайну приміщення і закінчуючи переліком та якістю послуг.

Кіноклуб. Дизайн

Кіноклуб. Дизайн

А якщо фільм Вас з якихось причин не приваблює, то в кіноклубі можна посидіти за келихом в міні-барі, або й почитати книгу. До слова, один раз на добу власники закладу гарантують безкоштовний мультфільм для малечі!

Переконані, що наша невелика віртуальна подорож стала для читача тим рушієм, який неодмінно приведе до цікавої мандрівки Рівним! І обіцяємо, що в реальності тут ще цікавіше!

Також вам сподобається

Об`єкти у статті

Коментарі