Харків – претензійне, амбітне місто, яке не дає можливості проігнорувати бодай одну з його пам’яток! Побувши реальною столицею України на початку радянської доби, центр Харківської області і сьогодні може позмагатися з багатьма містами-мільйонниками країн світу. Так, і нині хтось називає Харків столицею науки, ще хтось – осередком хіп-хопу, студентства, промисловості України тощо. Якщо Вам ще не видавалося навідати Харків – саме зараз прийшла пора помилуватися його неймовірними парками і соборами, хмарочосами і пам’ятниками, фонтанами і могутніми монументальними спорудами різного призначення. А люди, які населяють це дивовижне місто, просто пашать своєю дотепністю та здатністю генерувати творчі ідеї! Сумувати тут абсолютно неможливо! Ми переконані, що захвату від першої подорожі до Харкова читачеві вистачить на десятки і сотні вечірніх спогадів у стінах рідної домівки, куди гарантовано передислокується часточка цього дивного міста у вигляді пам’ятного сувеніру!

Харків: від заснування і до статусного обласного центру

Харків історичний

Харків історичний

Вважається, що своєю назвою місто завдячує річці Харків, що на її злитті з Лопанню воно стоїть. Інша версія повідомляє про козака Харька (Харитона), якого й досі малюють на вороному коні малюки-харків’яни. Існує ще одна думка, буцім Харків отримав ймення від назви половецького міста Шарукань.

Козак Харько

Козак Харько

Офіційно датою заснування міста вважають 1654 р. Проте, є підтверджені археологами свідчення, що суспільне життя тут буяло ще в ІІ тисячолітті до н.е. На місці Харкова були і скіфські, і сарматські поселення, є знахідки й пізнішої – Черняхівської культури. А за часів Київської Русі тут було розташоване селище Донець, згадане в «Слові о полку Ігоревім».

Всі ці твердження цілком нівелюють поширену за радянщини тезу про істинно московське походження Харкова. Вплив московського царя помітний уже в свідченнях пізнішої доби. Зокрема, в 1654 р. українські переселенці, нібито з його дозволу, побудували тут фортецю.

Харківська фортеця. ХVII ст

Харківська фортеця. ХVII ст

Так, чи інакше, але саме фортеця є точкою відліку у питанні віку міста Харкова. Пізніше тут постав центр Харківського слобідського козацького полку. І хоч сама фортеця до 1670 р. занепала і втратила своє оборонне значення, зростання значимості населеного пункту це вже не змогло спинити.

Харківський університет

Харківський університет

Згодом тут почали з’являтися навчальні заклади, як-от колегія на базі монастирської школи (1726р.) Але визначну роль в становленні Харкова відіграло заснування Харківського університету в 1805 р. Місто перетворилося у повноцінний освітній центр східної України, назавжди лишивши в минулому ознаки провінційності.

Харків. 1913 р

Харків. 1913 р

Початок ХХ століття для Харкова був добою «переходу з рук в руки»: у 1917 відбулося захоплення більшовиками, в 1918 – звільнення від них і перехід під владу Директорії УНР, щоб уже в 1919 знову повернутися до панування більшовицького режиму. 30-ті роки ХХ століття позначилися активними намаганнями радянської влади викорінити українських дух з міста, яке вже було столицею УРСР: масові чистки, репресії, знищення української культури і наступ на релігійні споруди мали на меті створити аморфне суспільство, позбавлене волелюбних настроїв.

Харків. 1942 р. Німецькі війська на площі Свободи

Харків. 1942 р. Німецькі війська на площі Свободи

Друга світова війна також не оминула Харків, якому довелося пробути в окупації цілих 22 місяці. Проте, ніщо не змогло здолати українського духу мешканців Харкова, про що свідчить потужне, розвинене і магічно-красиве місто-інтелігент сьогодні.

Харків сьогодення: монументальна велич і витонченість культурного духу

Discover Europe - Glorious Kharkiv in time lapse technology

Сьогодні Харків – другий за чисельністю населення обласний центр України. Тут проживають майже півтора мільйони осіб. А якщо додати райони, що в сукупності складають Харківську агломерацію, то мешканців тут понад 2 мільйони! Харків – це молоде і за віком, і за духом місто, яке щороку кличе до себе безліч студентів. Тут діє понад 40 ВНЗ, а науково-дослідних інститутів – цілих 60. Харків можна назвати містом води – тут безліч фонтанів, а також зливаються дві річки – Харків і Лопань, що аргументує наявність цілих 58-ми мостів!

Річки Харків і Лопань. Фото – Дм. Следюк

Річки Харків і Лопань. Фото – Дм. Следюк

Попри те, що місто славиться як центр машинобудування, тут дивовижним чином дарують свіжість 47 парків, частина з яких вражають своїми розмірами. Яку галузь розвитку цивілізації ми б не зачепили в нашому дослідженні міста, тут представлено абсолютно все: транспорт, окрім наземного, включає в себе метро і навіть міжнародний аеропорт, а будь-які ніші української культури втілені в потужній низці закладів. Лише державних театрів тут 7, а музеїв – 8. Картинні галереї, іподром, парки відпочинку, один з найвідоміших в країні стадіонів – «Металіст» та маса незвичних, веселих і навіть несподіваних пам’ятників з нетерпінням чекають на відвідувачів з усіх куточків світу!

Локація 1. Чаювання на Харківському вокзалі

Харків. Вокзал і Привокзальна площа

Харків. Вокзал і Привокзальна площа

Перш, ніж наш читач повноцінно зануриться в неповторність Харкова, радимо випити чашечку чаю з найбільшого в Україні самовара, що вже парує безпосередньо на вокзалі! Самовар має об’єм 360л, вагу в 3 центнери, і здатний за один раз напоїти духмяним чаєм 1,8 тис. охочих!

Харків. Самовар на вокзалі

Харків. Самовар на вокзалі

Сам вокзал свої функції почав виконувати з 1869 р., коли туди прибув перший потяг. Будівля в стилі «сталінського ампіру» зазнала кілька перебудов і реконструкцій, сучасні риси отримавши лише у 1952р. Але все те, що ми можемо побачити тут, має бути закарбоване в пам’яті навіки!

Внутрішній декор вокзалу. Унікальна 5-тонна люстра

Внутрішній декор вокзалу. Унікальна 5-тонна люстра

Будьте максимально уважні – зовні, на тлі величних обрисів будівлі вокзалу причаїлися от такі тендітні скульптури:

Скульптура. Харківський вокзал

Скульптура. Харківський вокзал

А ще при Харківському вокзалі діє цікавий Музей історії та залізничної техніки.

 

 

На платформі Харківського вокзалу «поспішає на потяг» літературний персонаж з «Дванадцяти стільців». Опинився він тут невипадково – адже за безсмертним твором Ільфа і Петрова саме на Харківському вокзалі отця Федора спіткала оказія запізнитися на поїзд, подавшись на пошуки окропу.

Пам’ятник Отцю Федору. Харківський вокзал

Пам’ятник Отцю Федору. Харківський вокзал

Фонтан на Привокзальному майдані був відкритий у 2002 р. і сьогодні є одним з найкрасивіших у місті.

Фонтан на Привокзальному майдані. Харків

Фонтан на Привокзальному майдані. Харків

Але попереду на нас чекає безліч вражень, тож допиваймо чай і вирушаймо назустріч їм просто зараз!

Локація 2. Майдан Свободи

Задум створити майдан неповторної величі зародився ще у 1920-х роках. Втілений він був остаточно у 1931-му. Майдан Свободи в Харкові входить у 15-ку найбільших майданів світу і сягає цілих 12 га! Це тут відзначають всі державні свята, влаштовують паради, ярмарки, зводять, залежно від сезону піщані або крижані скульптури. Харків’яни з насолодою споглядають тут вистави вуличних театрів, вітають циркові трупи тощо. Давайте оглянемо культові споруди, що гордо дивляться в небо обабіч майдану.

Будівля Держпрому

Будівля Держпрому

Будівля Держпрому була зведена у 1927 р. в стилі конструктивізму. Сьогодні це – символ Харкова, який свідчить про його «столичне» минуле. Але найвизначнішим здобутком споруди стало визнання її символом конструктивізму як такого в усьому світі!

Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна

Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна

Ще одна монументальна споруда у стилі конструктивізму – Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна – має довгу, покриту віковим пилом історію. Заснований у 1804 р. просвітником Н. Каразіним, він запрацював на повну потужність уже в 1805р. Це – другий найстаріший за віком університет в Україні. Проте, Харків не любить означення «другий» і обов’язково стає першим – і то будь-якою ціною! Саме так сталося з роллю університету в житті і розвитку міста. Заснований як імперський, він уже в 20-х рр. ХХ століття став єдиним осередком українства в регіоні. А будівля університету, що сягає 66 м заввишки, увійшла в історію, як найвища в межах свого часу (1930-ті рр.)

Пам’ятник В. Каразіну перед входом в університет

Пам’ятник В. Каразіну перед входом в університет

До слова, харків’яни «примудрилися» навіть назвати астероїд (10685 Харківунівер) на честь свого улюбленого навчального закладу!

Локація 3. Парк (сад) ім. Шевченка

Там, де площа Свободи переходить у вул. Сумську, розташований один із найстаріших і найбагатших парків Харкова. Своє існування парк, що нині є ботанічною пам’яткою місцевого значення, розпочав у 1804-1805 рр. з легкої руки мецената В. Каразіна. Сьогодні це – унікальне зібрання самобутніх пам’ятників і буяння рослинності. Крім того, на території парку площею в 0,75 га діють один з найбільших в Європі дельфінаріїв – «Немо», Харківський зоопарк, академічний театр опери і балету, кінопалац та велика кількість закладів харчування і відпочинку. Є в саду і справжні вікові дуби.

Дуб, якому понад 200 р. Парк Шевченка

Дуб, якому понад 200 р. Парк Шевченка

Тут розташований пам’ятник Т. Шевченку, який є одним з найкращих і найдавніших монументальних шедеврів світу, присвячених Кобзареві. Скульптури біля підніжжя пам’ятника – герої Тарасових творів, втілені в холодному лабрадорі, але живі тією любов’ю, з якою були створені. Датують пам’ятник 1934-м роком.

Пам’ятник Шевченку. Харків

Пам’ятник Шевченку. Харків

Особливо величаво відвідувачів зустрічає Харківський театр опери і балету.

Харківський академічний театр опери і балету. Фото - EvgenyGenkin

Харківський академічний театр опери і балету. Фото - EvgenyGenkin

Завітайте в дельфінарій «Немо», що відкрив двері для відвідувачів у 2009 р. Проте, молодість не заважає закладу бути взірцем серед собі подібних!

У дельфінарії «Немо»

У дельфінарії «Немо»

Але і це ще не все, що Вас чекає в саду ім. Шевченка – цікавинок тут на справжній океан задоволення!

Кіноконцертна зала Україна

Кіноконцертна зала Україна

 

 

Є тут і пам’ятник - подарунок Харкову від Києва на честь 250-річчя з дня заснування міста.

 

 

Тут же, на території саду Шевченка, розміщений Харківський зоопарк. За віком він – найстаріший в Україні (засн. в 1895 р.) Тут живуть 7 видів тварин, занесених до Червоного списку Європи, і 14 – до Червоної книги України.

 

 

Харків’яни дуже цінують Ботанічний сад ім. Каразіна, який теж є складовою саду Шевченка. Ботанічний сад здатний запаморочити своєю багатою флорою.

Ботанічний сад. Харків

Ботанічний сад. Харків

Загалом, тут ростуть понад 2000 видів рослин! Представлені зразки місцевої флори, а також «переселенці» з пустель, напівпустель, тропіків і субтропіків.

Локація 4. Сквер Перемоги

Сквер Перемоги. Харків. Фото - Denis Vitchenko

Сквер Перемоги. Харків. Фото - Denis Vitchenko

Напроти обласного театру опери і балету причаївся скромний за розмірами сквер, який усе ж має сакральне значення для міста: саме тут розташований один з символів міста – фонтан «Дзеркальний струмінь». Щовечора для його освітлення використовують 135 повноцінних прожекторів з різнокольоровими променями!

Дзеркальний струмінь і Альтанка

Дзеркальний струмінь і Альтанка

Повертаючись з Харкова, Ви будете мати з собою бодай один сувенір із зображенням цього фонтану! Це – традиція, якої ще нікому не вдалося скасувати.

А зовсім поруч – чепурна і ошатна Мироносицька церква, яка була знищена за радянської влади заради «алеї комсомольців», а потім відбудована в глибині скверу до 2015 р. Таким чином, ця будівля в стилі українського бароко є наймолодшою церквою Харкова з несподівано глибокою історією жертовності жіноцтва.

Мироносицька церква. Харків

Мироносицька церква. Харків

Локація 5. Вулиця Сумська

Вул. Сумська. Фото - Victor Vizu

Вул. Сумська. Фото - Victor Vizu

Головна вулиця Харкова – Сумська – дивовижним чином поєднує основні пам’ятки міста, тому, простуючи від попередніх локацій до наступних, наведених у статті, можна помилуватися будівлями, що додають місту особливого шарму. 300 років тому Сумська була моторошним місцем, бо закінчувалася цвинтарем попід міським валом. ХІХ століття стало для вулиці часом «відродження» - тут з’явилися шикарні за архітектурним рішенням будівлі та пожвавився рух. Колишні особняки, до речі, здебільшого дожили і донині, отримавши звання пам’яток архітектури.

До прикладу, цікавий будинок №6, збудований у стилі неоренесансну ще у 1887 р., внаслідок реконструкції отримав ще й риси модерну.

Сумська, 6. Фото - WoxBox

Сумська, 6. Фото - WoxBox

Будинок «Саламандри», який датують поч. ХХ ст., славиться своєю ліпниною у вигляді ящірок, покликаних захищати споруду від вогню. Місцеві мешканці обов’язково розкажуть неймовірну історію про штучно створене літо серед зими з метою якомога швидше звести цю велич.

На розі Сумської

На розі Сумської

А на розі Сумської, перед виходом на Площу Конституції, про яку розповімо нижче, стоїть славний «будинок з термометром». Скільки років закохані призначають тут одне одному зустрічі, достеменно невідомо, проте, знаковість споруди для харків’ян та гостей міста очевидна.

Будинок з термометром

Будинок з термометром

Ми навели лише кілька зразків будівничої майстерності, якими багата вулиця Сумська. Наш читач матиме змогу побачити значно більше. Своєю чергою, радимо бути максимально уважними, щоб закарбувати в пам’яті не лише «картинку», але й тепло, яке вона даруватиме впродовж періоду ознайомлення.

Локація 6. Площа Конституції

Майдан Конституції

Майдан Конституції

Майдан Конституції виник одночасно з містом. Тут майже всі будівлі мають статус архітектурних пам’яток. Ось деякі з них:

 

 

На майдані Конституції тішить творчий дух митців, яких прославляє, витончений «Скрипаль на даху». А для істинних патріотів Харкова безцінним дарунком стала горда постать монументу Незалежності – «Україна, що летить».

 

 

Локація 7. Парк ім. Горького – незвичні атракції і канатна дорога

Парк ім. Горького в Харкові не лишить байдужим жодного відвідувача, незалежно від віку і вподобань. Розмах парку вражає: його площа сягає 130 га! Харків’яни гордо іменують його «українським Діснейлендом», - і вони недалекі від істини!

Колонада. Вхід в парк ім. М. Горького

Колонада. Вхід в парк ім. М. Горького

Особливо цікавою атракцією є Харківська канатна дорога, яку не оминають відвідувачі парку, особливо – іногородні. Довжина її – 1, 5 км, а найвища точка – майже 30 м.

Канатна дорога. Харків

Канатна дорога. Харків

Помилуватися видами міста і парку, окрім канатної дороги, дає змогу колесо огляду:

Колесо огляду. Парк Горького

Колесо огляду. Парк Горького

Майже половину міста можна побачити і з «американських гірок» в парку.

«Американські гірки». Харків

«Американські гірки». Харків

Проте, туристові варто самому «відкрити» для себе це місце, де розваг для дорослих не менше, ніж для дітлахів!

Локація 8.Благовіщенський і Успенський собори – духовна гордість Харкова

Ці два собори, розміщені неподалік один від одного, ввібрали в себе благодать молитовної тиші і присутності Господнього духу для харків’ян різних поколінь.

Благовіщенський собор

Благовіщенський собор в Харкові є найбільшим кафедральним собором в східній Європі. Перше, що відмітите Ви – це його розкіш: п’ять бань храму, зведеного у неовізантійському стилі в 1901 р., просто вражають! Приковують увагу неперевершена арка при вході на територію будівлі, чотири величні колони та багата ліпнина декору.

Благовіщенський собор

Благовіщенський собор

Внутрішнє убранство. Благовіщенський собор

Внутрішнє убранство. Благовіщенський собор

Успенський собор

Успенський собор. Харків

Успенський собор. Харків

У своїй мандрівці містом ми не можемо оминути і найдавніший храм Харкова – Успенський кафедральний собор. Будівля, яка сьогодні викликає щире захоплення, була зведена у 1771-1777 рр. Дзвіниця, що має висоту 89,5 м, увінчала храм значно пізніше і була присвячена перемозі у війні з Наполеоном. Собор зазнав повного розграбування в 1920-х, проте зміг вціліти у ІІ світовій війні. Цікаво, що саме на Олександрівській дзвіниці Успенського собору за радянських часів була розміщена перша українська радіостанція, яка пропрацювала до 1941 р.

Локація 9. Сквер «Стрілка» - місце зародження Харкова

Сквер «Стрілка» постав саме в тому місці, яке називають витоками Харкова. Впродовж тривалого часу береги Лопані та Харкова покладалися на свою «природну звабу», ледь-ледь підкреслену цивілізацією, але в 2010 році розпочалася реконструкція цієї зони відпочинку.

Сьогодні Лопанська набережна – це не лише засіб відпочити на лоні природи, але й особливе естетичне задоволення та предмет гордощів для містян. Загалом, сквер «Стрілка» настільки збагачений сучасними цікавинками ландшафтного дизайну, що навіть скептики дають йому найвищу оцінку.

Сквер «Стрілка». Фото В. Виноградов

Сквер «Стрілка». Фото В. Виноградов

Влітку вздовж набережної Лопані зацвітають дивні клумби, які затято змагаються в довжині з квітковими прикрасами інших міст. А ще тут є надзвичайно романтичне місце, яке в жодному разі не минають харківські молодята – «Міст поцілунків».

 Міст «поцілунків» у сквері «Стрілка»

Міст «поцілунків» у сквері «Стрілка»

Лопанську набережну часто називають «куточком тиші і спокою» у місті-велеті. І, хоч відпочинку тут прагнуть сотні й тисячі людей, дивним чином тиші це не вадить – місце однозначно підтверджує свою репутацію.

Лопанська набережна

Лопанська набережна

Локація 10. Майдан архітекторів

Площа архітекторів. Мініатюри культових споруд. Харків

Площа архітекторів. Мініатюри культових споруд. Харків

Цей молодий майдан, що отримав статус міської площі лише в 2009 р., має бути заключним акцентом відвідин Харкова. Саме тут турист може закарбувати в пам’яті побачені раніше Держпром, Дзеркальний струмінь, Покровський собор, Благовіщенський собор, Успенський собор, Будинок зі шпилем і, нарешті, пам'ятник Т. Г. Шевченку. Ідея створити «Алею семи див Харкова», яка виникла в 2007 р., втілилася в життя в 2010-му. Крім того, майдан славиться своїм «Фонтаном закоханих», який місцеві мешканці жартівливо називають «Бухенвальдом» і навіть «Дистрофіками».

«Фонтан закоханих»

«Фонтан закоханих»

Fabrika.space –заходьте по натхнення!

Fabrika.space

Fabrika.space

Чи знаєте Ви, що в Харкові віднедавна є справжня майстерня ідей? Пропонуємо зазирнути в простір Fabrika.space, щоб переконатися: більш якісного відпочинку годі й шукати!

Fabrika.space. Бар

Fabrika.space. Бар

Коворкінг, зустрічі з друзями, місце цікавих заходів, кімнати відпочинку та багато іншого засновники зуміли розмістити в напівзруйнованому приміщенні колишньої фабрики! 5 поверхів суцільного задоволення, які фактично постали зі смітника 90-х! Погодьтесь, подібна історія закладу відпочинку не може не надихати.

Звісно, ми не змогли вмістити в обсяг статті розповіді про безліч пам’ятників і споруд цього дивовижного міста. Сподіваємося, що наш читач обов’язково побачить значно більше, діставшись цього неймовірного міста, бо йому дійсно є, чим пишатися!


Харків з висоти

Також вам сподобається

Об`єкти у статті

Коментарі