Це дивовижне місто – Івано-Франківськ – має здатність заворожити миттєво. Туристів приваблюють його європейськість, компактність та вишуканість. Ті, хто вже мав задоволення побувати тут, повертаються з особливою насолодою. Івано-Франківськ володіє унікальною здатністю наділяти кожного гостя відчуттям затишку і тихого, майже священного захоплення. «Лишитися назавжди», - чи не перша думка, яка виникає у багатьох людей, які приїхали сюди вперше. І нічого дивного в цьому бажанні немає: столиця Прикарпаття схожа на райську місцину, де не буває шаленого поспіху, шуму трамваїв, метро і нездоланних відстаней між атракціями міста. Така собі маленька Європа в межах України, яка відрізняється хіба лише мовою вивісок та афіш. Місто кованих скульптур і фестивалів, світлої життєрадісності і величі споруд фактично не здатне розчарувати. Отже, пропонуємо знайомство з одним із найцікавіших, найтаємничіших і найпрекрасніших обласних центрів України – Івано-Франківськом!

Історія Івано-Франківська – від фортеці до центру Прикарпаття

Місто Івано-Франківськ з’явилося в якості могутньої фортеці, спорудження якої датують 1662 роком. Тоді воно носило горде ім’я «Станиславів», яке в 1772 році було скорочене до «Станіслав», а вже у 1962 році змінилося на Івано-Франківськ.

Фортеця у XVIII ст. (Івано Франківський краєзнавчий музей, макет)

Хоча, місцеві історики і краєзнавці стверджують, що 1662 рік – це лише дата здобуття Франківськом офіційного статусу міста, а засноване воно було значно раніше. Зокрема, багато дослідників схильні ототожнювати дату появи міста з початком розростання села Заболоття, на місці якого з’явився сьогоднішній центр Прикарпаття. А це – кінець XV – початок XVI століття.

Станиславів (XIX - поч.XX ст.)

Місту випало бути складовою Речі Посполитої та Австрійської Імперії, втрапити під владу Польщі і Радянського Союзу. Серед іншого, Станиславів впродовж нетривалого часу був столицею Західноукраїнської Народної Республіки. Всі історичні етапи згодом були відображені в архітектурних пам’ятках Івано-Франківська, які й досі підживлюють генетичну пам’ять місцевих мешканців.

Станиславів (фото XIX  почXX ст)

Івано-Франківськ сьогодні – адміністративний і культурний центр Прикарпаття

Івано-Франківськ. Відео

Івано-Франківськ сьогодення – це одне з найбільших міст Галичини, яке налічує понад 240 тис. населення. Щоправда, загальну цифру складають і мешканці навколишніх сіл, які вже досить давно підпорядковані міській раді.

Місто славиться не лише своїми «видимими» пам’ятками, але й активним культурним життям. Тут постійно проходять різноманітні мистецькі фестивалі, ба більше, - щороку народжуються нові й нові традиції. Серед усталених видовищних заходів можна згадати щорічні: «Різдвяний вертеп», «Свято ковалів», «Карпатський вернісаж», фестиваль хорової музики «Передзвін» і молодіжної – «Едельвейс». Серед наймолодших – започаткований у 2016 році перший в нашій країні Всеукраїнський фестиваль любовної та еротичної лірики «Мовою серця».

Отже, розпочнемо нашу ознайомчу екскурсію цим містом, яке для багатьох уже стало мрією. І почнемо її з нагадування про ковані скульптури, які саме в цьому місті є ледь не візитною карткою. Ось лише кілька із їх ряду:

«Дерево щастя»

«Великоднє сонечко»

«Букет майстрів»

Скульптура без назви

Локація 1. Площа Ринок і Міська ратуша

Площа Ринок

Площа Ринок вважається абсолютною ровесницею Івано-Франківська. Найпомітнішою спорудою в цій місцині є Ратуша, яка була відкрита у 1940 році. Це – єдина в Україні адміністративна будівля, яка може похизуватися справжнім позолоченим куполом. Висота споруди рівноцінна висоті 16-поверхівки, що робить її неперевершеним пунктом для споглядання навколишніх краєвидів.

Споруда Ратуші

Крім того, Ратуша вражає і стилем побудови – в Україні лише три ратуші побудовані у стилі конструктивізму, який панував у 30-х роках XX століття, і одна з них – Івано-Франківська. Всередині розташований краєзнавчий музей, у якому розміщені різноманітні експозиції, які ілюструють розвиток міста й області ще з часів Трипільської культури.

Частина експозиції Краєзнавчого музею Прикарпаття

У краєзнавчому музеї

Ще одною цікавинкою площі Ринок містяни вважають пам’ятник яйцю, який одночасно є й фонтаном.

Пам’ятник яйцю

Локація 2Кафедральний собор Святого Воскресіння УГКЦ

Для любителів архітектурних пам’яток надзвичайно цікавими будуть відвідини Кафедрального собору Святого Воскресіння УГКЦ, який був зведений у другій половині 18 століття. Цікаво, що у різні часи собор правив за святиню для християн абсолютно всіх конфесій. Храм може пишатися унікальним 5-ярусним іконостасом, який став його окрасою у 1901 році. Сама будівля виконана у візантійському стилі.  

Кафедральний собор Святого Воскресіння УГКЦ

Локація 3. «Стометрівка» - осередок життєвої енергії Івано-Франківська

Стометрівка

«Стометрівка», вона ж – «Сотка», являє собою зону для пішоходів, де незалежно від погоди і обставин вирує повноцінне, гамірне життя. Тут, на вулиці Незалежності, розміщені кав’ярні, книгарні, ковані скульптури і крамниці. Саме тут проводиться щорічне «Свято ковалів». А найцікавіше – це те, що так звана «Стометрівка» насправді має довжину у 400 метрів!

Тут можна насолодитися європейською чистотою та звучанням неперевершеної вуличної музики.

Локація 4. Палац Потоцьких

Насправді, замок Потоцьких сьогодні – це лише огорожа палацу, побудованого Андрієм Потоцьким, на якій зафіксовані лицарські символи. Від самого палацу залишилися хіба що ворота, які є дійсно автентичними. Але відвідати замок варто хоча б тому, що це місце – найтаємничіше, з огляду на дослідницько-наукові пошуки. Скільки сторінок історії приховано в комплексі споруд за цегляним муром, достеменно не знає ніхто. Проте, у місті досі живі легенди і розповіді, припущення і фантазійні вигадки щодо будівель, які неодноразово піддавалися реконструкції і трансформаціям «у ногу з часом», і особливо – щодо Потоцьких, древнього польського роду, який мав величезний вплив на політику свого часу. Почути міські легенди про Потоцьких – значить повірити у таємниче та незвідане й пізнати містичний бік Івано-Франківська .

Локація 5. Парк ім. Т. Шевченка – неймовірне місце для відпочинку

 

Парк ім. Шевченка

Парк культури і відпочинку ім. Т. Шевченка – це поєднання природної величі і мистецтва паркового дизайну. На території парку розміщений єдиний в місті пам’ятний знак на честь Кобзаря.

 

Парк – улюблене місце для відпочинку містян

Але особливою окрасою парку вважаються штучно створені ставки. Один із них називається «Лебединим озером», оскільки на ньому розміщений острів, де живуть лебеді і качки.

«Лебедине озеро» у парку ім. Шевченка

Цей парк дуже полюбляють молодята, які за будь-яких обставин приходять до «Каменя любові», привезеного з Кани Галілейської, місця, де сам Ісус віддав своє благословення нареченим.

Камінь любові

Локація 6. Бастіон – торговельний центр, колишнє укріплення

«Бастіон» також є ровесником давнього Станіславова. Він був споруджений у 1662 році, і тоді вважався одним із найміцніших у всьому світі. До нашого часу вціліти вдалося лише одній ділянці стіни.

Бастіон. Автентична стіна

Автентична стіна укріплення сьогодні є складовою сувенірної галереї з однойменною назвою «Бастіон». Свого часу це були могутні міські укріплення. Сьогодні ж «Бастіон» – торгівельний центр, який вартує того, щоб там побувати.

Локація 7. Площа Адама Міцкевича

Площа Адама Міцкевича у Франківську – це місце, яке заслуговує на вишукані визначення. Хтось називає цей куточок Прикарпатським Раєм, а хтось – з мовчазним захопленням повертається сюди знову і знову. Радимо кожному з гостей Франківська прийти сюди і відчути прилив енергії і мотивацію до життєвих звершень.

Площа Адама Міцкевича

Локація 8. Музично - драматичний театр ім. І. Франка

Франківчани завжди кажуть: бути в Івано-Франківську і не відчути на собі магію бодай однієї з вистав академічного обласного музично-драматичного театру ім. І. Франка – то втрачена можливість дізнатися про найсокровенніше цього міста. Нині цей театр вважається елітним, креативним і авангардним завдяки роботі заслуженого і народного артиста України, геніального в своїй креативності директора Ростислава Держипільського. Тут глядач завжди може розраховувати на сучасну, якісну і «не провінційну» постановку.

Драматичний театр ім. І.Франка

Якість постановок останніми роками ввела особливу моду на театр у Франківську. Тут варто побувати, навіть якщо ви далекі від розуміння чарів Мельпомени.

Локація 9. Музей мистецтва Прикарпаття – унікальна скарбниця живопису у будівлі давнього костелу

Будівля музею мистецтва Прикарпаття

В музей мистецтва Прикарпаття варто прийти кожному, хто вперше знайомиться з Івано-Франківськом. Унікальна старовинна будівля – колишня усипальниця Потоцьких – зведена у якості Костелу Непорочного зачаття Діви Марії ще у XVII столітті. Експозиція музею – це перли іконопису Галичини, виставки класичного живопису і навіть сучасної графіки закордонних митців. Але найвеличнішою складовою експозиції за правом можна назвати унікальні скульптури відомого Іоганна Георга Пінзеля.

Ангели-путті Іоганна Георга Пінзеля, середина XVIII ст. – головна окраса музею мистецтв

Локація 10. Наймолодший музей міста - Музей Небесної сотні

Як зарубіжні, так і українські туристи не лишають поза увагою Музей Небесної сотні, який ілюструє ще незагоєні рани народу 2014 року. Тут зібрана багата експозиція атрибутів Майдану та розміщені портрети Героїв Небесної чоти. Але не варто думати, що тут відвідувачів гнітитимуть болісні роздуми – навпаки. Музей спонукає до осмислення сили духу незборимої української нації. Після відвідин цього музею ви гарантовано відчуєте в собі сили для подальших рішучих життєвих кроків, адже ніщо так не надихає на перемоги, як споглядання символів переможної борні.

Локація 11Ресторан-антикварня «Шпиндель»

Якщо ви шукаєте неординарного місця для вечері і роздумів, неодмінно завітайте до ресторану-антикварні «Шпиндель». Закладу такого штибу не зустрінете ніде в Україні, адже окрасою його служать справжні зразки антикваріату! Тут, серед стародавніх речей, які мають солідний вік у кілька століть, все побачене в Івано-Франківську набере особливої ваги, стане рідним і незабутнім.

У ресторані-антикварні «Шпиндель»

Ось і завершується наша оглядова подорож Івано-Франківськом. Але насамкінець хочемо запевнити наших читачів: дуже багато місць і куточків, де спочиватиме і напуватиметься новими враженнями душа, залишилися поза текстом. Та нехай наші шановні читачі побачать це на власні очі!

Коментарі